x

KRUSZWICA OLEJ Z ESENCJĄ MASŁA - NOWOŚĆ DLA PROFESJONALISTÓW

Kategoria: Produkty

Naturalne składniki, maślany smak i temperatura dymienia do 220°C to odpowiedź na rosnące oczekiwania świata gastronomii. Wygodne i optymalne cenowo połączenie właściwości oleju rzepakowego i masła klarowanego docenili zawodowi kucharze, opatrując produkt rekomendacją Klubu Szefów Kuchni.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Kruszwica Olej z Esencją Masła to produkt łączący zalety użytkowe oleju rzepakowego – funkcjonalność, wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur, wydajność, łatwość i szybkość pracy, oraz walory masła klarowanego, które nadaje potrawom maślany smak i złocistą barwę. Dzięki połączeniu dwóch prostych i naturalnych składników – oleju rzepakowego i oleju maślanego, bez sztucznych dodatków i zagęstników, produkt cechuje się wysoką stabilnością, co pozwala precyzyjnie kontrolować proces przygotowywania dań. Zawartość oleju maślanego sprawia z kolei, że smażone potrawy zyskują złocistą barwę i naturalny maślany smak. Kruszwica Olej z Esencją Masła doskonale sprawdza się do tworzenia dań między innymi z mięs, ryb, owoców morza oraz warzyw.

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA,
ul. Niepodległości 42, 88-150 Kruszwica,
tel. 52 353 51 00, www.smazymy.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

W RÓŻNYCH KSZTAŁTACH W RÓŻNYCH FORMACH

Foremki, wycinarki, łopatki, pęsety czy łyżki do lodów w niemal nieskończonej liczbie kształtów - to tylko kilka przykładów spośród wielu drobnych przyborów cukierniczych. Jak wybrać takie, które nie tylko ułatwią pracę, ale również uatrakcyjnią deser smakowo i wizualnie?

MIĘSO PACHNĄCE ŁĄKĄ

Brytyjska jagnięcina jest dostępna u polskiego dystrybutora - w firmie Janex, w wybranych supermarketach oraz restauracjach w całej Polsce, a także w jednym ze sklepów online. To wyjątkowej jakości mięso coraz chętniej kupowane przez Polaków.

DELIVERO - APLIKACJA DO OBSŁUGI ZAMÓWIEŃ NA WYNOS OD GRUPY LSI

Delivero zwiększa efektywność realizacji zamówień i usprawnia pracę kierowców. Aplikacja daje pracownikom lokalu m.in. dostęp do informacji o statusie dostawy,

WOŁOWINA TRUDNA CZY ŁATWA

Wołowina w kuchni polskiej nigdy nie była tak popularna jak obecnie. Jednak podawana jest na zaledwie kilka sposobów. Najczęściej jest to pieczeń, bitki, tatar i szponder jako podstawa do rosołu lub zup.

Już 200 produktów nowych marek własnych w ofercie Makro

Sieć hurtowni Makro Polska wprowadziła już 200 produktów nowych marek własnych przeznaczonych dla specjalistów w gastronomii: Makro Chef i Makro Professional.

NOWOŚĆ: KINLEY TONIC

Kinley Tonic już od ponad 40 lat uważany jest za najlepszy dodatek do napojów alkoholowych. Gdy w latach 70. pojawił się w Europie, został określony mianem "musującego odświeżenia" i szybko zdobył popularność.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej