x

Opasły Tom na Wierzbowej

Kategoria: Miejsca    06.12.2018

Największym ograniczeniem Opasłego Tomu na Foksal była mała, niewygodna kuchnia. Zakończenie umowy najmu w pierwotnej lokalizacji stało się motywacją do wyszukania nowego miejsca, pozwalającego na rozwój, przy zachowaniu dawnej oferty i stylu restauracji.

Restauracja pod nowym adresem ma dwa razy więcej miejsc i trzykrotnie większe zaplecze. Zachowana została otwarta kuchnia, wizyty kucharzy rezydentów, oraz menu prezentujące współczesną kuchnię polską w autorskich interpretacjach. Trzon zespołu kucharskiego pozostał niezmienny, restauracją zarządza Olga Kręglicka, personel na sali został skompletowany z wyróżniających się kelnerów firmy Kręgliccy. Menu degustacyjne, zmieniane sezonowo, dostępne będzie w wersji pięcio- i siedmiodaniowej, oraz a la carte. Nieodmiennie korzystamy z produktów lokalnych i sezonowych, dostarczanych z targu w Fortecy. Do tego dobrane będą wina (większa piwnica daje nowe możliwości) ze szczególnym naciskiem na ofertę win polskich i środkowoeuropejskich. Nowością jest menu barowe, krótka karta dań mniejszych, prostszych, szybszych w przygotowaniu, będących bardziej dostępną propozycją szefowej kuchni.
Książki, tym razem opasłe tomy książek kucharskich, pozostają motywem przewodnim restauracji. Restauracja otwarta na kreacje rezydentów szykuje się również na prezentacje nowych wydawnictw kulinarnych oraz dań z nich pochodzących. Aktualne pozostaje hasło: „u nas wypada czytać przy jedzeniu“ .

Szef kuchni
Stery szefowskie na Wierzbowej obejmuje pierwsza rezydentka Opasłego Tomu na Foksal, Flavia Borawska. Flavia ma 29 lat, ukończyła Le Cordon Bleu w Londynie, praktykowała u Fabio Picciego we Florencji, w The Clove Club i Brunswick House w Anglii. Istotny rys jej gotowaniu nadaje pochodzenie z polsko-włoskiej rodziny, o rozszerzonych korzeniach międzynarodowych, sięgających Grecji i Szkocji. Jej kuchnia polska jest kosmopolityczna, otwarta na akcenty śródziemnomorskie, nowoczesna i esencjonalna. Flavia deklaruje szczególną atencję dla dań mięsnych, osobliwie z wieprzowiny.
Ciekawość świata i doświadczenie pracy w międzynarodowych zespołach rodzi chęć poznawania innych szefów kuchni, Flavia, zgodnie z założeniami restauracji, zaprasza do okazjonalnej współpracy kucharzy rezydentów.

Rezydencje
Przewidujemy 2-3 rezydencje rocznie, trwające do trzech miesięcy. W czasie rezydencji prezentowane będą równolegle dwa autorskie menu degustacyjne. Pierwszą rezydentką (XII“2018-II‘2019) będzie Maria Przybyszewska specjalizująca się w kuchni wegańskiej. Maria Przybyszewska do kuchni trafiła poprzez fotografię, stojąc za kamerą, zaczęła zajmować się stylizacją kulinarną, by przejść do praktyki kucharskiej. Tworzyła wiele projektów gastronomicznych, gdzie opierając się na kuchni roślinnej, doprowadziła do perfekcji techniki pozwalające na eliminację produktów odzwierzęcych. Terminowała w kopenhaskiej Nomie, prowadziła kuchnię warszawskiego Vegan Sushi Baru Youmiko.

Sommelier
Wybór win oraz koncepcję oferty barowej przygotowała Natalia Stankiewicz, sommelierka ze szkoły Szymona Milonasa, Wine Republic. Jej autorską propozycją nawiązującą do przedwojennej Oazy jest cytrusowy poncz rumowy. Poncze, kruszony, koktajle i moktajle będą zmieniały się sezonowo. Karta win, aktualnie oferująca ponad XX etykiet, będzie zmieniana i rozwijana zgodnie z menu.

Wnętrza

Projekt: Dominika i Paweł Buck, Buck Studio, www.buck.pl, utytułowani autorzy wnętrz kilku restauracji wrocławskich. Opasły Tom na ul. Wierzbowej to ich pierwsza realizacja w Warszawie.

Zgodnie z założeniem inwestorskim, miejsce miało być przytulne, bezpretensjonalne, przyjazne, acz eleganckie. Welwetowe tkaniny otulające ściany, autorskie meble z topolowej czeczoty, współczesne krzesła (zaprojektowane przez Studio Buck dla Fameg), lastrikowe posadzki i drewniane parkiety wypełniają kilka sal na dwóch poziomach. Sale różnią się kolorystyką i przenikają funkcjami.

Bezpośredni kontakt z kucharzami dostępny jest w sali miodowej, połączonej z otwartą kuchnią, tuż za nią niewielki pokój szałwiowy, pozwalający na organizację kameralnych przyjęć zamkniętych. Obok usytuowana jest chłodnia z magazynem win i przyległy do niej pokój z wygodnym stołem barowym. Reprezentacyjna sala na piętrze szczyci się widokiem na budynek Teatru Wielkiego i dawnego ratusza przy Placu Teatralnym. Położona obok baru „czytelnia“ jest miejscem przeznaczonym na aperitif, deser lub dania barowe. Otwarty bar zachęca do spróbowania autorskich koktajli i moktajli.

Ukłonem dla pamięci przedwojennego kompleksu gastronomicznego „Oaza“, mieszczącego się pod tym adresem w latach 1886 – 1936, jest miniaturowy pokoik z historyzującymi akcentami.

Lokalizacja
W 1858 Antoni Stępkowski, kupiec i przemysłowiec założył na Wierzbowej 9, sklep towarów kolonialnych i winnych. W książce „Wspomnienia o warszawskich knajpach” Wiesława Wiernickiego znajdujemy jej opis: „Sklep od frontu był zaopatrzony fantastycznie. Za sklepem znajdowały się pokoje gościnne, gdzie na dębowych stołach, nakrytych papierem, podawano znakomite śniadania i kolacje. Fenomenalne tam były trunki.”

W 1886 dobudowano do restauracji dużą werandę Oaza – letni salon gastronomiczny (wg. innych źródeł dobudowała go żona, po śmierci Stępkowskiego w 1900 r.).Nadała ona z czasem nazwę całej restauracji. W 1908 r. otwarto tu pierwszy w Warszawie kabaret literacki Momus, założony przez Arnolada Szyfamana, późniejszego dyrektora Teatru Polskiego. Dzień otwarcia Momusa uważa się za datę zadomowienia się w Warszawie instytucji kabaretu.

Oaza była najelegantszą restauracją stolicy do czasu otwarcia Adrii w 1931 roku. Kilku szalonych inwestorów, wizjonerów postanowiło tu ulokować swój kapitał. Usytuowanie restauracji  sprawiało, że po przedstawieniach teatralnych ściągała do niej publiczność Teatru Rozmaitości, Opery, Teatru Letniego, Teatru Nowości. Kontynuowanie zabawy w restauracji było wówczas naturalnym i oczywistym przedłużeniem wieczoru. Oaza działała nieomal 24 godziny na dobę. Śmietanka Warszawy wpadała rano na kawę i lekturę porannej prasy, w przerwie w pracy na coś słodkiego i ploteczki, wieczorem na późny obiad, kolacje, dancing. Była kombinatem gastronomicznym, składającym się z restauracji, kawiarni, baru amerykańskiego i sali dancingowej.  W programie reklamowym z 1928 Oaza zachwala dwie atrakcje wpływające na dobrostan gości – coś dla ciała: szampan Pommery&Grenno, wina bordoskie, koniak Marneau oraz coś dla ducha  –  tańce hiszpańskie, baletowe, ekscentryczno-komiczne i śpiew erotyczno-humorystyczny. W Oazie jedzą, piją, wciągają kokainę bohaterowie powieści ,,Król’’ Szczepana Twardocha.

ul. Wierzbowa 9, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Po chińsku i włosku w warszawskim Regina Barze

Twórcy warszawskiej restauracji MOD - właścicielki Kamila Mroczkowska i Patrycja Jaskólska oraz szef kuchni Trisno Hamid - otworzyli niedawno Regina Bar przy Koszykowej.

RAMEN SHOP MENYA MUSASHI

Nazwa Menya Musashi pochodzi od imienia niezwyciężonego samuraja Miyamoto Musashi, najsławniejszego szermierza znanego ze stylu walki dwoma mieczami. Pierwszy ramen shop Menya Musashi powstał w 1996 r. w jednej z luksusowych dzielnic Tokio - Aoyama.

PRZYJEMNOŚĆ

Przyjemność to lokal specjalizujący się w pizzy w kalifornijskim stylu. Został otwarty w styczniu br. w Poznaniu przy ul. Górna Wilda 82 przez Mateusza Łuczyńskiego (współwłaściciela Falli) oraz Bartosza Grochowskiego (właściciela Źródło Bar).

Warszawska Kawiarnia Typika

Połączenie oryginalnego designu na wysokim poziomie, dobrego serwisu oraz świetnego produktu to idea, jaka przyświeca otwartej w sierpniu kawiarni Typika.

KRÉM

Właściciel warszawskiego Mônsieur Léon - Luc Magnon - otworzył w lutym bistro Krém. Inspiracją do stworzenia tego miejsca były paryskie crémerie - starannie dopracowane w wystroju sklepy z nabiałem. Kuchnia Krém to nieskomplikowane jedzenie oparte na francuskich klasykach śniadaniowych.

Pizza Boyz i Mr. Pancake wkraczają do Wrocławia

26 czerwca startuje restauracja Mr. Pancake i Pizza Boyz na wrocławskiej starówce. Lokal mieści się przy ul. Szewskiej 69/70. W menu obok amerykańskiej pizzy i pankejków o nietypowych połączeniach znajdą się Ghost Burger oraz Vegan Pizza Club.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej