x

ADAM PAWŁOWSKI: WINNICE W OGNIU

Kategoria: Wino    26.02.2018

Ostatniej jesieni oczy całego świata winiarskiego ponownie skierowały się na Kalifornię. Dopiero co winiarze otrząsnęli się po fatalnym w skutkach trzęsieniu ziemi w 2014 r., a znów musieli stawić czoła żywiołom natury.

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
Tym razem Kalifornię dotknął dramat pożarów, które dokonały ogromnych zniszczeń w regionie. Miałem okazję odwiedzić winnice Północnej Kalifornii zaledwie kilka miesięcy po pożarach (styczeń 2018) i na własne oczy zobaczyć, jaka jest skala dewastacji.

Najbardziej dotknięta pożarami została północna część regionu, w tym Mendocino County, Sonoma Valley i Napa Valley. Dokładne przyczyny powstania pożaru nie są jeszcze znane. Natomiast wiadomo, dlaczego ogień rozprzestrzeniał się w tak błyskawicznym tempie. Współodpowiedzialny był północno-wschodni, gorący wiatr zwany także „diabelskim”. Wiatr formuje się poprzez ruch powietrza opadającego z wyżyn stanów Nevada i Utah, które po drodze do północnej Kalifornii ogrzewa się, traci wilgotność i nabiera prędkości nawet do 60km/h. „Diabelskie wiatry” występują głównie wiosną i jesienią i są odwrotnością wiatrów letnich. Letnie wiatry wieją od Pacyfiku, wprowadzając zimne i wilgotne powietrze znad oceanu.

W 2017 r. Kalifornia doświadczyła niestandardowych warunków pogodowych. Po pierwsze, okres wegetacyjny obfitował w deszcze, co przerwało pasmo pięcioletniej suszy. Po drugie, w sierpniu i we wrześniu zanotowano ponad 30 dni z temperaturami przekraczającymi 40°C. Ten zbieg okoliczności pogodowych spowodował, że zbiory w regionie odbyły się od 2 do 4 tygodni wcześniej niż zwykle. Można powiedzieć, że było to szczęście w nieszczęściu, bo dzięki temu w momencie dotarcia ognia do winnic, 90 proc. z nich zakończyło już zbiory, a wina z rocznika 2017 zaczynały fermentować w beczkach i kadziach w winiarniach. Ci winiarze, którzy nie zdążyli ze zbiorami, niestety, nie wyprodukują wina z 2017 rocznika. Powodem nie jest spalenie krzewów winorośli, bo same rośliny mają wysoką zawartość wody i nie są materiałem łatwopalnym. Problem stanowi dym, który jest łatwo wchłanialny przez jagody. Powoduje to, że taki surowiec nie nadawałby się do produkcji, bo intensywne aromaty dymu byłyby nazbyt wyczuwalne w finalnym winie. W ten sposób zniszczone zostały uprawy winnicy słynnego winiarza Michaela Mondavi w rejonie Atlas Peak. Owoce pochodzące z tej winnicy zwykle używane są do produkcji słynnej linii win Animo Cuvée.

Siedziby niektórych słynnych producentów, jak Signorello Estate, Chimney Rock czy Darioush, zostały doszczętnie strawione przez ogień. Żywioł nie oszczędził także winnic legendy win kalifornijskich Warrena Winiarskiego, który oprowadzał mnie po zgliszczach spalonych budynków przemysłowych. Warren podobnie jak inni winiarze stracił wiele. Jednak w jego przypadku nie ucierpiały krzewy winne, tylko budynki przemysłowe i sprzęt. W rozmowie nie dało się jednak odczuć w nim cienia zrezygnowania czy frustracji. W geście zaangażowania i gotowości do odbudowy krajobrazu regionu wywiesił w swojej winnicy ogromną flagę stanu Kalifornii i oznajmił rozpoczęcie prac nad odbudową.

Przy okazji pożarów jak bumerang powraca zagadnienie globalnego ocieplenia i jego wpływu na uprawę winnic. W zasadzie rocznik 2017 został ocalony, ale nie ma pewności, czy w przyszłości rosnące temperatury i ekstremalne upały nie podniosą ryzyka występowania pożarów. Władze stanu Kalifornia informują, że w wyniku jesiennych pożarów zginęło 41 osób, spłonęło ponad 100 ha lądu, w tym blisko 9 tysięcy domów i budynków przemysłowych. Straty są liczone w miliardach dolarów. Krajobraz tego słynnego regionu winiarskiego mocno ucierpiał, ale żywioł nie strawił go doszczętnie. My wszyscy możemy wesprzeć poszkodowanych winiarzy, pijąc dużo kalifornijskiego wina.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej