ODESZŁA LEGENDA
Kategoria: Ludzie

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Nasz „kapitan” zmarł 20 stycznia o 10 rano – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej słynnego szefa kuchni. Informację tę potwierdził również szef francuskiego MSW – Gerard Collomb.

Bocuse urodził się w 1926 r. w Collonges-au-Mont-d’Or. Wychowywał się w rodzinie kucharzy, a przygodę z gastronomią rozpoczął już w wieku 16 lat. Przez całe zawodowe życie zdobył wiele medali, odznaczeń i wyróżnień, w tym trzy gwiazdki Michelina dla swojej restauracji L'Auberge du Pont de Collonges.

Jego popisowym daniem i klasykiem, który na stałe wpisał się w kanon gastronomii, jest zupa z czarnych trufli, którą po raz pierwszy zaserwował w 1975 r. w Pałacu Elizejskim. Bocuse uzasadniał, że zainspirowały go dwa przepisy: zupa z kurczaka i wołowiny doprawiona właśnie płatkami trufli oraz trufla owinięta w ciasto francuskie na styl alzacki.

W 1990 r. w Lyonie na prośbę prezydenta Francji Francois Mitteranda powstał instytut sygnowany jego nazwiskiem. Od tego czasu ta międzynarodowa szkoła kulinarna wykształciła setki specjalistów w dziedzinie gastronomii: od kucharzy po menedżerów gastronomii. Poza przygotowywaniem najwyższej klasy ekspertów w dziedzinie gastronomii Instytut Paula Bocuse'a organizuje także prestiżowy światowy konkurs gastronomiczny Bocuse d’Or. Jurorzy, oceniając zawodników, zwracają uwagę na talent kucharzy i doskonałość wykonania potraw. Finał konkursu odbywa się co dwa lata w Lyonie. Sam Bocuse, tworząc go, inspirował się najważniejszymi wydarzeniami sportowymi.

Paul Bocuse na stałe zapisał się nie tylko na kartach światowej historii gastronomii, ale przede wszystkim w pamięci wielu kucharzy na całym świecie, dla których był inspiracją i wzorem do naśladowania.

Autor tekstu: ( red. )
inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
Food Service Summit 2017 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 2
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 3
więcej