ODESZŁA LEGENDA
Kategoria: Ludzie

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Nasz „kapitan” zmarł 20 stycznia o 10 rano – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej słynnego szefa kuchni. Informację tę potwierdził również szef francuskiego MSW – Gerard Collomb.

Bocuse urodził się w 1926 r. w Collonges-au-Mont-d’Or. Wychowywał się w rodzinie kucharzy, a przygodę z gastronomią rozpoczął już w wieku 16 lat. Przez całe zawodowe życie zdobył wiele medali, odznaczeń i wyróżnień, w tym trzy gwiazdki Michelina dla swojej restauracji L'Auberge du Pont de Collonges.

Jego popisowym daniem i klasykiem, który na stałe wpisał się w kanon gastronomii, jest zupa z czarnych trufli, którą po raz pierwszy zaserwował w 1975 r. w Pałacu Elizejskim. Bocuse uzasadniał, że zainspirowały go dwa przepisy: zupa z kurczaka i wołowiny doprawiona właśnie płatkami trufli oraz trufla owinięta w ciasto francuskie na styl alzacki.

W 1990 r. w Lyonie na prośbę prezydenta Francji Francois Mitteranda powstał instytut sygnowany jego nazwiskiem. Od tego czasu ta międzynarodowa szkoła kulinarna wykształciła setki specjalistów w dziedzinie gastronomii: od kucharzy po menedżerów gastronomii. Poza przygotowywaniem najwyższej klasy ekspertów w dziedzinie gastronomii Instytut Paula Bocuse'a organizuje także prestiżowy światowy konkurs gastronomiczny Bocuse d’Or. Jurorzy, oceniając zawodników, zwracają uwagę na talent kucharzy i doskonałość wykonania potraw. Finał konkursu odbywa się co dwa lata w Lyonie. Sam Bocuse, tworząc go, inspirował się najważniejszymi wydarzeniami sportowymi.

Paul Bocuse na stałe zapisał się nie tylko na kartach światowej historii gastronomii, ale przede wszystkim w pamięci wielu kucharzy na całym świecie, dla których był inspiracją i wzorem do naśladowania.

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Nowe rozdanie

Na początku roku powołano nowe stowarzyszenie profesjonalistów związanych z gastronomią. O planach działalności Polskiej Inicjatywy Kulinarnej (PIK) rozmawiamy z jej wiceprezesem, szefem kuchni Adamem Chrząstowskim.

APERITIVO Z SIMONEM CAPORALE

Na przełomie września i października br. do Warszawy zawitało Caffè Torino by Martini. W wyniku współpracy marki z Regina Barem powstało wyjątkowe miejsce, które przez 4 tygodnie stało się centrum włoskiego aperitivo.

SZCZEROŚĆ NA TALERZU

O azjatyckim podejściu do świeżości, detektywistycznym poszukiwaniu jakościowego produktu oraz o tym, jak utrzymać stały zespół w kuchni, rozmawiamy z Bartkiem Kędrą, szefem kuchni warszawskiej restauracji Syta 93.

SPRZEDAJEMY ZADOWOLENIE

Kto by pomyślał, że na najlepsze sushi w Polsce będziemy jechać do Kielc. Tymczasem to właśnie tam Michał Kostrzewa od półtora roku prowadzi restaurację Suhi-Ya, w której wysokiej jakości produkt łączy się z jego zamiłowaniem do japońskiej filozofii.

Rozmowa z Piotrem Popińskim

Restaurator, biznesmen, właściciel konceptu gastronomiczno-kulturalnego: Dom Wódki - Restauracja Elixir, Vodka Atelier, The Roots Bar & More, Muzeum Wódki, Elixir Boutique w rozmowie z "Food Service" zdradza kulisy planowanego na październik Festiwalu Wódki i Zakąski.

AMBASADOR DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Był kelnerem, sommelierem, menedżerem oraz właścicielem restauracji. Dziś prowadzi globalną agencję bon vivant communications, specjalizującą się w obsłudze pr-owej gwiazdkowych szefów kuchni, produkcji filmowej i organizacji ekskluzywnych przyjęć w najlepszych restauracjach na świecie.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej