ODESZŁA LEGENDA
Kategoria: Ludzie

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Nasz „kapitan” zmarł 20 stycznia o 10 rano – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej słynnego szefa kuchni. Informację tę potwierdził również szef francuskiego MSW – Gerard Collomb.

Bocuse urodził się w 1926 r. w Collonges-au-Mont-d’Or. Wychowywał się w rodzinie kucharzy, a przygodę z gastronomią rozpoczął już w wieku 16 lat. Przez całe zawodowe życie zdobył wiele medali, odznaczeń i wyróżnień, w tym trzy gwiazdki Michelina dla swojej restauracji L'Auberge du Pont de Collonges.

Jego popisowym daniem i klasykiem, który na stałe wpisał się w kanon gastronomii, jest zupa z czarnych trufli, którą po raz pierwszy zaserwował w 1975 r. w Pałacu Elizejskim. Bocuse uzasadniał, że zainspirowały go dwa przepisy: zupa z kurczaka i wołowiny doprawiona właśnie płatkami trufli oraz trufla owinięta w ciasto francuskie na styl alzacki.

W 1990 r. w Lyonie na prośbę prezydenta Francji Francois Mitteranda powstał instytut sygnowany jego nazwiskiem. Od tego czasu ta międzynarodowa szkoła kulinarna wykształciła setki specjalistów w dziedzinie gastronomii: od kucharzy po menedżerów gastronomii. Poza przygotowywaniem najwyższej klasy ekspertów w dziedzinie gastronomii Instytut Paula Bocuse'a organizuje także prestiżowy światowy konkurs gastronomiczny Bocuse d’Or. Jurorzy, oceniając zawodników, zwracają uwagę na talent kucharzy i doskonałość wykonania potraw. Finał konkursu odbywa się co dwa lata w Lyonie. Sam Bocuse, tworząc go, inspirował się najważniejszymi wydarzeniami sportowymi.

Paul Bocuse na stałe zapisał się nie tylko na kartach światowej historii gastronomii, ale przede wszystkim w pamięci wielu kucharzy na całym świecie, dla których był inspiracją i wzorem do naśladowania.

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Maciej Mazur Barmanem Roku World Class

Po raz pierwszy w historii, tytuł Barmana Roku World Class Poland zdobył reprezentant Krakowa - Maciej Mazur. Do tej pory dominację w krajowych finałach utrzymywali barmani ze stolicy. Zwycięzca wyjedzie na światowe finały w Szkocji.

Michał Gniadek nowym szefem kuchni restauracji Zoni

Zwolnione przez Aleksandra Barona stanowisko szefa kuchni w restauracji Zoni obejmuje Michał Gniadek, utalentowany i utytułowany kucharz młodego pokolenia.

Bogdan Gałązka: orkisz niejedno ma imię

O orkiszu i kuchni średniowiecznej rozmawiamy z Bogdanem Gałązką, ekspertem marki Orkisz, szefem kuchni Gothic Restaurant na Zamku w Malborku, doktorantem UMK w Toruniu piszącym rozprawę pod kierunkiem profesora Jarosława Dumanowskiego o kuchni Jana Szyttlera.

W KUCHNI TRZEBA KREOWAĆ RÓWNIEŻ EMOCJE

Marka S. Pellegrino postawiła na promocję młodych szefów kuchni, ponieważ wierzy, że mają oni szansę zbudować lepsze jutro - nie tylko w kuchni. O kulisach konkursu S. Pellegrino Young Chef oraz o tym, czy warto w nim wystartować, w rozmowie z "Food Service" opowiada Marcin Popielarz.

KULINARNO-ARTYSTYCZNY SPEKTAKL

Po 300 latach do warszawskiego pałacu Na Wyspie w Łazienkach wracają Obiady Czwartkowe. Kiedyś wydarzenie dla elit i arystokracji, dzisiaj ma szansę zgromadzić wokół siebie osobistości z całego świata. O łączeniu kulinariów, muzyki i malarstwa rozmawiamy z organizatorami.

NIE ZAWSZE CHODZI O FINE DINING

Na świecie jest wiele miejsc, w których można świetnie zjeść. A my chcemy o nich opowiedzieć innym. Pizza też może być wspaniała, kebab też może być wspaniały. Nie zawsze chodzi o fine dining - mówi nam Joe Warwick, pomysłodawca i twórca The World Restaurant Awards.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej