x

ODESZŁA LEGENDA

Kategoria: Ludzie    26.02.2018

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Nasz „kapitan” zmarł 20 stycznia o 10 rano – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej słynnego szefa kuchni. Informację tę potwierdził również szef francuskiego MSW – Gerard Collomb.

Bocuse urodził się w 1926 r. w Collonges-au-Mont-d’Or. Wychowywał się w rodzinie kucharzy, a przygodę z gastronomią rozpoczął już w wieku 16 lat. Przez całe zawodowe życie zdobył wiele medali, odznaczeń i wyróżnień, w tym trzy gwiazdki Michelina dla swojej restauracji L'Auberge du Pont de Collonges.

Jego popisowym daniem i klasykiem, który na stałe wpisał się w kanon gastronomii, jest zupa z czarnych trufli, którą po raz pierwszy zaserwował w 1975 r. w Pałacu Elizejskim. Bocuse uzasadniał, że zainspirowały go dwa przepisy: zupa z kurczaka i wołowiny doprawiona właśnie płatkami trufli oraz trufla owinięta w ciasto francuskie na styl alzacki.

W 1990 r. w Lyonie na prośbę prezydenta Francji Francois Mitteranda powstał instytut sygnowany jego nazwiskiem. Od tego czasu ta międzynarodowa szkoła kulinarna wykształciła setki specjalistów w dziedzinie gastronomii: od kucharzy po menedżerów gastronomii. Poza przygotowywaniem najwyższej klasy ekspertów w dziedzinie gastronomii Instytut Paula Bocuse'a organizuje także prestiżowy światowy konkurs gastronomiczny Bocuse d’Or. Jurorzy, oceniając zawodników, zwracają uwagę na talent kucharzy i doskonałość wykonania potraw. Finał konkursu odbywa się co dwa lata w Lyonie. Sam Bocuse, tworząc go, inspirował się najważniejszymi wydarzeniami sportowymi.

Paul Bocuse na stałe zapisał się nie tylko na kartach światowej historii gastronomii, ale przede wszystkim w pamięci wielu kucharzy na całym świecie, dla których był inspiracją i wzorem do naśladowania.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzy gwiazdki Michelin na Gali Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej

Wydarzenie odbyło się 9 lutego w hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Philippe Mille (2 gwiazdki Michelin), Wojciech Modest Amaro (1 gwiazdka Michelin) oraz Maciej Majewski przygotowali z tej okazji specjalną kolację. Menu łączyło w sobie polską i francuską tradycję kulinarną.

Paweł Chomentowski - studium z natury

Większość zawodowego życia spędził w Trójmieście, ale dopiero w Warszawie jego nazwisko stało się rozpoznawalne. Paweł Chomentowski ceni prawdziwe, nieprzekombinowane jedzenie i wsłuchuje się w oczekiwania swoich gości.

Sebastian Olma szefem kuchni Hotelu Pałac Mała Wieś

Sebastian Olma kieruje kuchnią Pałacu Mała Wieś od września, tworząc nowe menu oparte na historycznych, pałacowych recepturach oraz lokalnych i regionalnych składnikach.

Andrea Camastra ambasadorem marki Lavazza

Szef kuchni warszawskiej restauracji Senses jest pierwszym w Polsce ambasadorem czołowego globalnego producenta kawy.

Tomasz Deker z tytułem Prix Au Chef Pâtissier 2020!

The International Academy of Gastronomy przyznało wyróżnienia pięciu najlepszym cukiernikom w Europie. Tytuł Prix Au Chef Pâtissier 2020 otrzymał Tomasz Deker. Gratulujemy!

KUCHNIA TO MĘSKI ŚWIAT

Kiedyś charakteryzatorka, teraz szef kuchni. Doświadczenie gastronomiczne zdobywała m.in. w dwugwiazdkowej restauracji La Palme d’Or w Cannes, była szefem kuchni hotelu Monopol we Wrocławiu. Od marca tego roku jest współwłaścicielką wrocławskiej restauracji Jadka.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej