x

ODESZŁA LEGENDA

Kategoria: Ludzie    26.02.2018

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Nasz „kapitan” zmarł 20 stycznia o 10 rano – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej słynnego szefa kuchni. Informację tę potwierdził również szef francuskiego MSW – Gerard Collomb.

Bocuse urodził się w 1926 r. w Collonges-au-Mont-d’Or. Wychowywał się w rodzinie kucharzy, a przygodę z gastronomią rozpoczął już w wieku 16 lat. Przez całe zawodowe życie zdobył wiele medali, odznaczeń i wyróżnień, w tym trzy gwiazdki Michelina dla swojej restauracji L'Auberge du Pont de Collonges.

Jego popisowym daniem i klasykiem, który na stałe wpisał się w kanon gastronomii, jest zupa z czarnych trufli, którą po raz pierwszy zaserwował w 1975 r. w Pałacu Elizejskim. Bocuse uzasadniał, że zainspirowały go dwa przepisy: zupa z kurczaka i wołowiny doprawiona właśnie płatkami trufli oraz trufla owinięta w ciasto francuskie na styl alzacki.

W 1990 r. w Lyonie na prośbę prezydenta Francji Francois Mitteranda powstał instytut sygnowany jego nazwiskiem. Od tego czasu ta międzynarodowa szkoła kulinarna wykształciła setki specjalistów w dziedzinie gastronomii: od kucharzy po menedżerów gastronomii. Poza przygotowywaniem najwyższej klasy ekspertów w dziedzinie gastronomii Instytut Paula Bocuse'a organizuje także prestiżowy światowy konkurs gastronomiczny Bocuse d’Or. Jurorzy, oceniając zawodników, zwracają uwagę na talent kucharzy i doskonałość wykonania potraw. Finał konkursu odbywa się co dwa lata w Lyonie. Sam Bocuse, tworząc go, inspirował się najważniejszymi wydarzeniami sportowymi.

Paul Bocuse na stałe zapisał się nie tylko na kartach światowej historii gastronomii, ale przede wszystkim w pamięci wielu kucharzy na całym świecie, dla których był inspiracją i wzorem do naśladowania.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Agata Krzykowska nowym dyrektorem generalnym Batidy. Będą zmiany

Nową dyrektor generalną Batidy została Agata Krzykowska. Odpowiada za wszystkie procesy w spółce, zarówno w cateringu, sprzedaży online przez e-sklep oraz sieci butików.

PAWEŁ POJAWA

"Bardzo podoba mi się styl włoskiego cukiernictwa, gdzie pierwsze skrzypce gra zawsze smak i autentyczność produktu. Nie ma tam miejsca na podążanie drogą na skróty. Z drugiej strony cukiernictwo francuskie imponuje mi kreatywnością, jeśli chodzi o wygląd i złożoność smaku".

Zajęcia dodatkowe

28 listopada w warszawskim Food Lab Studio odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Chefs After Hours: dla szefów kuchni, kucharzy i dziennikarzy kulinarnych, którzy w nieformalnej atmosferze chcą zdobywać wiedzę w nowych - nieoczywistych - obszarach.

Witold Iwański z nowym wyzwaniem

27 listopada br. podczas gali Gault & Millau we Wrocławiu Witold Iwański ogłosił, że po 5 latach odchodzi z restauracji Aruana w hotelu Narvil w Serocku.

Michał Gniadek nowym szefem kuchni restauracji Zoni

Zwolnione przez Aleksandra Barona stanowisko szefa kuchni w restauracji Zoni obejmuje Michał Gniadek, utalentowany i utytułowany kucharz młodego pokolenia.

Hendrik Haase: Milenialsi mają alergię na bezimienne sieci

34-letni Hendrik Haase projektuje komunikację wizualną, jest pisarzem, przedsiębiorcą, członkiem Slow Food Youth Network. W rozmowie z Chrisianem Preusserem opowiada o potrzebie zatrudnienia social media managera i zasadności porównania restauratorów do DJ-ów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej