x

Legendarny konkurs

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.02.2018

Pod koniec lutego w Warszawie odbędzie się finał polskich eliminacji konkursu Bocuse d’O r. O kulisach jednego z najstarszych (30- letnia tradycja) i najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych na świecie rozmawiamy z Jarosławem Walczykiem, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego polskiej edycji

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
„Food Service”: Czym Bocuse d'Or wyróżnia się na tle innych przedsięwzięć tego typu?
JAROSŁAW WALCZYK: To trochę tak, jakby zastanawiać się, czym igrzyska olimpijskie różnią się od innych imprez sportowych. Przede wszystkim warto podkreślić, że Bocuse d'Or to konkurs, do którego przygotowania trwają latami. Wymagają nie tylko talentu i nauki – absolutnie niezbędne jest maksymalne skupienie, wytrenowanie każdej czynności co do minuty i opanowanie emocji. Podczas eliminacji kandydaci oceniani są przez rodaków i zaproszonych gości zagranicznych, ale w finale patrzy na nich cały świat. Chyba najważniejsze jest jednak to, że zwycięzca ma właściwie bezpieczną całą karierę zawodową, a tego nie gwarantuje żaden inny konkurs.

Jak wyglądają pańskie obowiązki jako Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego?
Cały Komitet: Adam Chrząstowski, Jarosław Uściński, Łukasz Konik i ja, dba o merytorykę. Pilnujemy dość rygorystycznych przepisów, wymagamy od siebie skupienia, bo od powodzenia eliminacji zależy los tych młodych ludzi. Dorota Karwacka, nasz pierwiastek żeński, spina całą dokumentacje i odpowiada za kontakt ze stroną francuską. Jako przewodniczący staram się wspierać oficjalnego przedstawiciela Bocuse d’Or w Polsce – firmę Smarten PR – np. w rozmowach ze sponsorami. To jednak już didaskalia naszej współpracy. Jestem również prezesem Fundacji Klubu Szefów Kuchni, który jest partnerem konkursu, tak więc jako przewodniczący pełnię także funkcję reprezentacyjną.  

Co było najtrudniejsze przy selekcji kandydatów do kolejnych etapów? Jakie kryteria były dla państwa decydujące?
Wielu młodych kucharzy z całej Polski wysłało zgłoszenie i weryfikacja wniosków była dla wielu z nich dużą życiową szansą. Preeliminacje, w których wspierał nas doświadczony Jerzy Pasikowski, zweryfikowały poprawność naszych wyborów i tak wytypowana została szczęśliwa ósemka. Najtrudniejsza była świadomość, że musimy dobrze wybrać, bo człowiek, który wygra polski finał, będzie reprezentował nasz kraj i tradycje kulinarne. Na tym etapie zgodnie stwierdzamy, że młode pokolenie kucharzy reprezentuje bardzo wysoki poziom, zarówno jeśli chodzi o wykonanie dań, wydobycie smaków, jak i prezentację potraw.

Jak oceniacie poziom kandydatów z Polski w porównaniu z tymi z pozostałych krajów?
8 lutego lecimy z reprezentacją Bocuse d’Or Poland na węgierskie eliminacje Bocuse d'Or w Budapeszcie i przekonam się osobiście, czy są jakiekolwiek różnice w poziomie uczestników. Według mnie zawsze warto podchodzić do pracy z pokorą i nieustannie wymagać od siebie więcej. Uważam, że nasi kandydaci muszą czujnie obserwować środowisko i wciąż się uczyć.

To nie pierwsza próba wyłonienia kandydata z Polski do finałów Bocuse d'O r. Jak tym razem polski komitet zadba o transparentność i przestrzeganie procedur?
Z najwyższą starannością, powagą, zaangażowaniem i merytoryką. Finałowi będzie się przyglądał dodatkowo prawnik, biegły w regulaminie i zasadach, a jury będzie przeszkolone w kwestii poprawności oceniania i dopuszczalnego zachowania, takiego, jak choćby zakaz opuszczania stanowiska itp. Będziemy też obserwowani przez stronę francuską z centrali Bocuse d’Or, która osobiście będzie oceniać poziom przygotowań polskiej edycji tego numer jeden na świecie konkursu.

Jaka będzie formuła finału polskich eliminacji?
Finał Krajowych Eliminacji Bocuse d’Or Poland 2018 odbędzie się podczas Warsaw Gastro Show w dniach 27-28 lutego. Każdego dnia wystartuje po czterech szefów kuchni ze swoimi asystentami. Na przygotowanie będą mieli regulaminowo 5 godzin i 35 minut. W tym czasie przygotują danie mięsne i rybne dla ośmiu osób. Sponsorzy i partnerzy będą mogli zaprezentować swoją firmę i produkty w specjalnej strefie partnerskiej. W jury zasiądą również szefowie kuchni z zagranicy, więc będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń. Dokładne informacje znajdują się na polskiej stronie konkursu Bocuse d’Or Poland www.bocusedorpoland.pl oraz w social mediach.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Rozdanie nagród przewodnika Michelin krakowskim restauracjom

21 listopada w restauracji Trzy Rybki w Hotelu Stary w Krakowie odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2019 Main Cities of Europe krakowskim restauracjom.

Trzy srebrne medale dla Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na Olimpiadzie w Stuttgarcie!

Ponad 2000 szefów kuchni z 60 krajów świata spotkało się na zakończonej właśnie 25. Olimpiadzie Kulinarnej w Stuttgarcie. Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy wróciła z niej z trzema srebrnymi medalami!

FINLANDIA® Vodka na festiwalu Wódki i zakąski w Warszawie

Za nami druga edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. Przez dwa dni, pod dachem Reduty Banku Polskiego w Warszawie, spotykali się eksperci i pasjonaci gorzelnictwa, miłośnicy sztuki barmańskiej oraz kulinariów.

Polska reprezentacja po Wielkim Finale 15. edycji Coupe du Monde de la Patisserie

W dniach 27-28 stycznia 2019 roku podczas targów Sirha w Lyonie odbył się po raz 15. Wielki Finał jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie Coupe du Monde de la Patisserie.

Polski sukces podczas Kulinarnego Pucharu Świata

Złoto, srebro i brąz dla Polaków to bilans właśnie zakończonego Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu. Polscy reprezentanci, wspierani przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry stanęli do rywalizacji w trzech kategoriach, mierząc się z przedstawicielami 75 narodowości.

25 lat MULTIVAC Polska

MULTIVAC to wiodący na świecie producent dostarczający najlepszych rozwiązań opakowaniowych, stosowanych do pakowania artykułów spożywczych oraz produktów biotechnologicznych i sprzętu medycznego a także towarów przemysłowych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej