x

Legendarny konkurs

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.02.2018

Pod koniec lutego w Warszawie odbędzie się finał polskich eliminacji konkursu Bocuse d’O r. O kulisach jednego z najstarszych (30- letnia tradycja) i najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych na świecie rozmawiamy z Jarosławem Walczykiem, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego polskiej edycji

Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
Foto: materiały prasowe Bocuse d'Or
„Food Service”: Czym Bocuse d'Or wyróżnia się na tle innych przedsięwzięć tego typu?
JAROSŁAW WALCZYK: To trochę tak, jakby zastanawiać się, czym igrzyska olimpijskie różnią się od innych imprez sportowych. Przede wszystkim warto podkreślić, że Bocuse d'Or to konkurs, do którego przygotowania trwają latami. Wymagają nie tylko talentu i nauki – absolutnie niezbędne jest maksymalne skupienie, wytrenowanie każdej czynności co do minuty i opanowanie emocji. Podczas eliminacji kandydaci oceniani są przez rodaków i zaproszonych gości zagranicznych, ale w finale patrzy na nich cały świat. Chyba najważniejsze jest jednak to, że zwycięzca ma właściwie bezpieczną całą karierę zawodową, a tego nie gwarantuje żaden inny konkurs.

Jak wyglądają pańskie obowiązki jako Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego?
Cały Komitet: Adam Chrząstowski, Jarosław Uściński, Łukasz Konik i ja, dba o merytorykę. Pilnujemy dość rygorystycznych przepisów, wymagamy od siebie skupienia, bo od powodzenia eliminacji zależy los tych młodych ludzi. Dorota Karwacka, nasz pierwiastek żeński, spina całą dokumentacje i odpowiada za kontakt ze stroną francuską. Jako przewodniczący staram się wspierać oficjalnego przedstawiciela Bocuse d’Or w Polsce – firmę Smarten PR – np. w rozmowach ze sponsorami. To jednak już didaskalia naszej współpracy. Jestem również prezesem Fundacji Klubu Szefów Kuchni, który jest partnerem konkursu, tak więc jako przewodniczący pełnię także funkcję reprezentacyjną.  

Co było najtrudniejsze przy selekcji kandydatów do kolejnych etapów? Jakie kryteria były dla państwa decydujące?
Wielu młodych kucharzy z całej Polski wysłało zgłoszenie i weryfikacja wniosków była dla wielu z nich dużą życiową szansą. Preeliminacje, w których wspierał nas doświadczony Jerzy Pasikowski, zweryfikowały poprawność naszych wyborów i tak wytypowana została szczęśliwa ósemka. Najtrudniejsza była świadomość, że musimy dobrze wybrać, bo człowiek, który wygra polski finał, będzie reprezentował nasz kraj i tradycje kulinarne. Na tym etapie zgodnie stwierdzamy, że młode pokolenie kucharzy reprezentuje bardzo wysoki poziom, zarówno jeśli chodzi o wykonanie dań, wydobycie smaków, jak i prezentację potraw.

Jak oceniacie poziom kandydatów z Polski w porównaniu z tymi z pozostałych krajów?
8 lutego lecimy z reprezentacją Bocuse d’Or Poland na węgierskie eliminacje Bocuse d'Or w Budapeszcie i przekonam się osobiście, czy są jakiekolwiek różnice w poziomie uczestników. Według mnie zawsze warto podchodzić do pracy z pokorą i nieustannie wymagać od siebie więcej. Uważam, że nasi kandydaci muszą czujnie obserwować środowisko i wciąż się uczyć.

To nie pierwsza próba wyłonienia kandydata z Polski do finałów Bocuse d'O r. Jak tym razem polski komitet zadba o transparentność i przestrzeganie procedur?
Z najwyższą starannością, powagą, zaangażowaniem i merytoryką. Finałowi będzie się przyglądał dodatkowo prawnik, biegły w regulaminie i zasadach, a jury będzie przeszkolone w kwestii poprawności oceniania i dopuszczalnego zachowania, takiego, jak choćby zakaz opuszczania stanowiska itp. Będziemy też obserwowani przez stronę francuską z centrali Bocuse d’Or, która osobiście będzie oceniać poziom przygotowań polskiej edycji tego numer jeden na świecie konkursu.

Jaka będzie formuła finału polskich eliminacji?
Finał Krajowych Eliminacji Bocuse d’Or Poland 2018 odbędzie się podczas Warsaw Gastro Show w dniach 27-28 lutego. Każdego dnia wystartuje po czterech szefów kuchni ze swoimi asystentami. Na przygotowanie będą mieli regulaminowo 5 godzin i 35 minut. W tym czasie przygotują danie mięsne i rybne dla ośmiu osób. Sponsorzy i partnerzy będą mogli zaprezentować swoją firmę i produkty w specjalnej strefie partnerskiej. W jury zasiądą również szefowie kuchni z zagranicy, więc będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń. Dokładne informacje znajdują się na polskiej stronie konkursu Bocuse d’Or Poland www.bocusedorpoland.pl oraz w social mediach.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Plakiety przewodnika Michelin rozdane w cieniu pandemii

W gdańskiej restauracji Arco by Paco Pérez wręczono Plakiety przewodnika Michelin 2020 Main Cities of Europe. Uroczystość została zorganizowana 18 listopada przez Akademię Gastronomiczną w Polsce.

Znamy wyniki konkursu kucharskiego Archimagirus 2020!

Drużyna pod przewodnictwem Tomasza Ziółkowskiego, wspomaganego przez Oliwiera Kowalczyka i Oskara Wiewiórskiego (restauracja Powidok w Łodzi), zajęła pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym Archimagirus, który odbył się 3-4 września w Hotelu Zamek Gniew. W tym roku na talerzach królował łosoś.

Grzegorz Adamarek ponownie w finale Kulinarnego Pucharu Polski

Nominację otrzymał wygrywając konkurs kulinarny "Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro".

Nagroda The Best Chef Awards 2020 - tym razem wirtualnie

Uroczystość ogłoszenia 100 najlepszych szefów kuchni na świecie i innych laureatów The Best Chef Awards 2020 odbędzie się 21, 22 i 23 września w formie wirtualnej. Powód to oczywiście kwestie bezpieczeństwa związane z pandemią.

Chef Days w Gratz

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

Akademia Gastronomiczna rozdała nagrody AIG Prix i Ars Coquinaria

Laury przyznawane są wybitnym jednostkom i instytucjom, które na obszarze danego kraju wyróżniają się międzynarodowym poziomem. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m. in. współpracujący z magazynem "Food Service" prof. Jarosław Dumanowski, Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski i Anna Oleksak.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej