x

Okrągły jubileusz Akademii Mistrza

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.02.2018

10-lecie istnienia obchodzi w tym roku Akademia Mistrza, która działalność zapoczątkowała podczas organizowanych przez ZT Kruszwica pokazów szkoleniowych "Noce cukiernika i piekarza". Pomysłodawcami i inicjatorami Akademii Mistrza byli Mieczysław Chojnowski, Katarzyna Noga i Jacek Zięba.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W maju 2008 r. w Wolsztynie odbyła się oficjalna inauguracja działalności akademii. – Do dziś wspominam ten dzień ze wzruszeniem. Były piękne przemowy, okazje do wymiany doświadczeń i cudowna atmosfera. Cukiernicy zjednoczyli siły i pod okiem naszych ekspertów z Akademii – Jacka Zięby i Mieczysława Chojnowskiego – stworzyli fantastyczny tort. Była to ważąca prawie 2,5 tony replika stuletniej lokomotywy Tki-3 z wolsztyńskiej parowozowni – wspomina Katarzyna Noga, marketing manager B2B ‎ZT Kruszwica SA.

Pomysł na powołanie Akademii Mistrza wymusiła trudna sytuacja cukierników i piekarzy na polskim rynku. Zmienił się ustrój, Polska weszła do Unii Europejskiej. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać supermarkety i dyskonty, oferujące produkty w niskich cenach, które do tej pory klienci kupowali przede wszystkim w piekarniach i cukierniach – wyjaśnia Katarzyna Noga. Jej zdaniem w ciągu ostatniej dekady udało się zrobić dużo, by zmienić tę sytuację. W tej chwili można zaobserwować coraz większą integrację przedstawicieli branży i wyraźne podniesienie poziomu polskiego cukiernictwa. O sukcesie Akademii świadczą dziesiątki zrealizowanych projektów, między innymi takich, jak: Podwieczorki z Akademią Mistrza, Akademia Mistrza dla szkół, e-szkolenia, konkurs dla młodych cukierników Bake & Play i wiele innych. Poza tym w organizowanych szkoleniach, kursach i warsztatach wzięło do tej pory udział tysiące uczestników, a niektórzy z uczestników odnosili sukcesy podczas Mistrzostw Polski Expo Sweet.

W jubileuszowym 2018 r. Akademia Mistrza szykuje wiele atrakcji, m.in.: konkursy, promocje, nowe propozycje szkoleń, eventy, spotkania z gwiazdami, inspirujące publikacje, prezenty.

Więcej informacji na stronie www.akademiamistrza.pl oraz www.10latakademiamistrza.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

TARGI EUROGASTRO I WORLDHOTEL 2018 ZA NAMI

22. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne Euro Gastro oraz 11. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel w dniach 21-23 marca odwiedziło 19 117 osób. Czekało na nich 268 wystawców z 20 krajów.

Magia świąt w Akademii Smaku Sokołów - Warsztaty kulinarne dla blogerów

Święta Bożego Narodzenia to prawdziwie magiczny czas - pełen wyjątkowych smaków i aromatów, uroczystych spotkań przy stole w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Takie też były warsztaty, na które firma Sokołów zaprosiła blogerów do swojej Akademii Smaku.

MAKRO Polska partnerem Gault&Millau Tour 2017

Narracyjność jedzenia czy korzystanie z dóbr pola i łąki to najnowsze trendy w świecie gastronomii, MAKRO Polska prezentowało je na swoim stoisku podczas Gault&Millau Tour 2017. Sieć hurtowni była partnerem wszystkich czterech spotkań: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Sopocie.

Targi HoReCa Kraków za nami

Niemal 400 wystawców z 20 krajów, ponad 15 tys. zwiedzających, kilkadziesiąt godzin pokazów szefów w ramach Kuchni Mistrzów, kilkanaście tysięcy butelek win z całego świata - tak wyglądała 25. edycja Targów HoReCa/Gastro Food/Eno Expo, która odbyła się w dniach 15-17 listopada w Expo Kraków.

World Class Poland ogłosił 12 finalistów konkursu

Do piątego finału konkursu zakwalifikowało się 12 barmanów z Gdańska, Sopotu, Warszawy, Łodzi, Krakowa i Wrocławia. World Class Poland to zarazem rywalizacja barów i emocjonująca bitwa miast.

Kinga Pienińska oficjalnym partnerem Europejskiego Kongresu Gastronomicznego

Marka naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska została oficjalnym partnerem Europejskiego Kongresu Gastronomicznego.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej