x

Monin Cup 2017 - znamy zwycięzców

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.02.2018

Gala Monin Cup Junior Poland 2017 odbyła się 7 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie przy ulicy Majdańskiej. Pierwsze miejsce zajęła uczennica z Bielska-Białej - Aleksandra Binkowska.

Foto: materiały prasowe Monin
Foto: materiały prasowe Monin
Zwyciężczyni zdobyła 114 punktów na 135 możliwych. Nagrodą za zajęcie I miejsca jest wyjazd do jednego z krajów UE i reprezentowanie Polski na konkursie barmańskim, złoty shaker oraz profesjonalny zestaw sprzętu barmańskiego Monin. Drugie miejsce zdobyła Wiktoria Zacher, również z Bielska-Białej, wygrała szkolenie barmańskie prowadzone przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów oraz srebrny shaker. Trzecie miejsce przyznano reprezentantce ze szkoły w Warszawie Zuzannie Mataszek oraz uczestniczce z Gdyni Annie Frąckowiak. Obie zawodniczki otrzymały voucher na dwutygodniowe szkolenie w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów oraz brązowy shaker. Organizator zapewnił także wyróżnienia dla szkół, których reprezentanci zdobyli pięć pierwszych miejsc. Brand ambasadorzy Monin/Vitamix zorganizują całodniowe szkolenia dla wybranych klas o profilu kelnerskim i kucharskim.

Każdy z 28 młodych reprezentantów z 28 szkół średnich z całej Polski, w tym gościnnie uczennica z Austrii, miał za zadanie wykonać cztery identyczne koktajle według własnej, wcześniej określonej receptury w kategorii bezalkoholowej Long Drink. Za ocenę techniczną odpowiadali sędziowie ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów, a za ocenę degustacyjną odpowiednio dobrane jury składające się z reprezentantów Monin, SCM, SPB, MSBiS oraz Spiegelau. Zawodnicy mogli również zdobyć dodatkowe punkty, prawidłowo odgadując smaki syropów Monin podczas degustacji w ciemno. Wydarzenie ma na celu kształcenie młodych adeptów sztuki barmańskiej i miksologii oraz kreowanie nowych, ciekawych rozwiązań w kategorii napojów mieszanych bezalkoholowych wśród młodzieży.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

WRĘCZENIE PLAKIET PRZEWODNIKA MICHELIN

W dniach 4-5 grudnia w Warszawie i Krakowie odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2017 Main Cities of Europe, zorganizowane przez prezydenta Akademii Gastronomicznej w Polsce Macieja Dobrzynieckiego - partnera Przewodnika Michelin.

Bar Warmut świętuje drugie urodziny

To już dwa lata, odkąd działa warszawski Warmut przy Marszałkowskiej 45/49, popularyzując kulturę picia wermutu. Z tej okazji ekipa baru zaprasza w weekend między 18 a 20 września do świętowania - zabierze was na wakacje last minute w Śródmieściu Południowym.

Przed nami Whisky Live Warsaw 2020

Mimo trudnej sytuacji rynkowej naznaczonej obecnością koronawirusa, organizatorzy Whisky Live Warsaw 2020 przygotowali specjalny scenariusz dla tegorocznej odsłony festiwalu. Impreza odbędzie się 1-3 października w Centrum Praskim Koneser.

Marcin Przybysz i gościnnie Michał Kuter zapraszają na urodziny Epoki

Swoje pierwsze urodziny restauracja Epoka uczci wyjątkowymi kolacjami na cztery ręce, przygotowanymi przez szefów Marcina Przybysza (Epoka) i Michał Kutera z poznańskiego A nóż widelec. Z okazji jubileuszu stworzyli 15-przepisowe menu degustacyjne, które będzie serwowane tylko przez 4 dni.

GWIAZDKI MICHELIN 2018

Ukazała się najnowsza edycja przewodnika Michelin na kraje nordyckie. Największym zaskoczeniem okazała się informacja o trzech gwiazdkach dla restauracji Frantzén w Sztokholmie. To pierwsza w historii restauracja w Szwecji, która otrzymała trzy gwiazdki.

Essity wspiera walkę z COVID-19

Firma Essity przekazała 200 tys. dolarów na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia, aby pomóc zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 oraz wesprzeć prace nad szczepionką. Tork, marka należąca do Essity, organizuje dostawy potrzebnych artykułów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej