x

Z NOWĄ DUSZĄ

Kategoria: Lifestyle - książki    24.09.2018

Książka "Soul Food" przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Jakie macie pierwsze skojarzenia, gdy słyszycie o soul food? To kuchnia czarnoskórej ludności z południowej części USA, wywodząca się z czasów niewolnictwa. Często kojarzy się z kuchnią ubogą, gorszej jakości, przygotowaną z tańszych produktów, czasem z odpadów. Todd Richards odczarowuje ten obraz, pokazując bogactwo kuchni swoich rodziców, babci i całej rodziny. Richards jest doświadczonym szefem kuchni, pracował m.in. w: Four Season Atlanta, The Ritz-Carlton Buckhead, The Shed at Glenwood, The Pig & The Pearl oraz White Oak Kitchen, aż wreszcie otworzył Richards’ Fried Chicken w Atlancie. W jego wydaniu chleb kukurydziany, smażony kurczak czy flaki – klasyki soul food – nabierają nowego wymiaru. 150 przepisów podzielono na rozdziały poświęcone konkretnym produktom, znajdziemy tu więc: warzywa kapustne, cebule, jagody, kukurydzę, jagnięcinę czy wieprzowinę. Richards uzasadnia obecność tych produktów w kuchni swojej rodziny i w tradycjach. Koniecznie spróbujcie na przykład: ostryg krótko gotowanych w pesto z kapusty czy steku jagnięcego z relishem z pieprzu i oliwek, sarny z jagodami, prostych krokietów ziemniaczanych czy chrupiących plantanów z bekonem w czekoladzie z sosem z orzechów ziemnych. Książka „Soul Food” przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana. W czasach mody na „zero waste”, gdy coraz częściej wracamy do tradycji, korzeni, to naprawdę inspirująca lektura.

„Soul Food”, Todd Richards,
wyd. Oxmoor House 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"The Turkish Cookbook" Musy Daǧdevirena

Kuchnia turecka kojarzy wam się głównie z kebabem? Ma tymczasem znacznie więcej do zaoferowania - w Turcji będącej kolebką jednej z najstarszych kultur kulinarnych świata pracuje mnóstwo młodych kucharzy, którzy w ciekawy sposób podchodzą do tradycji.

Festiwal Pierogów Świata

Już w najbliższą sobotę, 18 listopada, w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się druga edycja Festiwalu Pierogów Świata.

"Gotuj zdrowo dla całej rodziny" Jamiego Oliviera

Kulinarna instytucja, czyli brytyjski kucharz Jamie Oliver, w swojej najnowszej książce "Gotuj zdrowo dla całej rodziny" wziął na warsztat przepisy na sprawdzone rodzinne dania, które zmodyfikował tak, by pasowały do jego filozofii superzdrowego żywienia.

"Kiszonki i fermentacje" Aleksandra Barona

Polscy kucharze od jakiegoś czasu sieją niezły ferment, to można powiedzieć na pewno. Coraz częściej angażują się w projekty wychodzące poza obszar ich własnej kuchni i regularnej restauracyjnej działalności.

"Alimentari" Lindy i Paula Jonesów

"Alimentari" to po włosku określenie sklepu spożywczego. To także nazwa rodzinnej restauracji oraz delikatesów Lindy i Paula Jonesów na przedmieściach Melbourne. Aktualnie mają oni dwa lokale z kuchnią włoską i bliskowschodnią.

MAKRO razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym

Sieć hurtowni MAKRO Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracą objęte są wszystkie hale w Polsce.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej