Z NOWĄ DUSZĄ
Kategoria: Lifestyle - książki

Książka "Soul Food" przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Jakie macie pierwsze skojarzenia, gdy słyszycie o soul food? To kuchnia czarnoskórej ludności z południowej części USA, wywodząca się z czasów niewolnictwa. Często kojarzy się z kuchnią ubogą, gorszej jakości, przygotowaną z tańszych produktów, czasem z odpadów. Todd Richards odczarowuje ten obraz, pokazując bogactwo kuchni swoich rodziców, babci i całej rodziny. Richards jest doświadczonym szefem kuchni, pracował m.in. w: Four Season Atlanta, The Ritz-Carlton Buckhead, The Shed at Glenwood, The Pig & The Pearl oraz White Oak Kitchen, aż wreszcie otworzył Richards’ Fried Chicken w Atlancie. W jego wydaniu chleb kukurydziany, smażony kurczak czy flaki – klasyki soul food – nabierają nowego wymiaru. 150 przepisów podzielono na rozdziały poświęcone konkretnym produktom, znajdziemy tu więc: warzywa kapustne, cebule, jagody, kukurydzę, jagnięcinę czy wieprzowinę. Richards uzasadnia obecność tych produktów w kuchni swojej rodziny i w tradycjach. Koniecznie spróbujcie na przykład: ostryg krótko gotowanych w pesto z kapusty czy steku jagnięcego z relishem z pieprzu i oliwek, sarny z jagodami, prostych krokietów ziemniaczanych czy chrupiących plantanów z bekonem w czekoladzie z sosem z orzechów ziemnych. Książka „Soul Food” przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana. W czasach mody na „zero waste”, gdy coraz częściej wracamy do tradycji, korzeni, to naprawdę inspirująca lektura.

„Soul Food”, Todd Richards,
wyd. Oxmoor House 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.
Zobacz także
W TYGLU KULTUR

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata - zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich - z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki.

KAWOWYM SZLAKIEM

O ile nie brakuje przewodników po restauracjach oraz internetowych rankingów gastronomicznych, o tyle odnalezienie w nowym mieście atrakcyjnej kawiarni nie zawsze jest proste.

MOC Z MISKI

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

"POLISH CULINARY PATHS" PO GRUZIŃSKU

Książka o polskiej kulturze kulinarnej zatytułowana "Polish Culinary Paths" dzięki Instytutowi Polskiemu w Tbilisi doczekała się gruzińskiej wersji.

CHLEB PERFEKCYJNY

Na polskim rynku właśnie ukazało się nowe, poprawione wydanie kultowej książki "Chleb", która przez fanów pieczywa nazywana jest chlebową biblią. Znajdziecie w niej 140 przepisów - na bagietki, pełnoziarniste chleby z różnego rodzaju mąk; od najprostszych i najszybszych aż po bardziej skomplikowane.

WALKA Z MITAMI

Bezglutenowa, bez laktozy, bez cukru czy bez tłuszczu - diet i teorii żywieniowych istnieje bardzo wiele. Wszyscy chcemy jeść zdrowo, więc część z nich staje się niezwykle modna i zatacza coraz szersze kręgi.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej