

Z MIŁOŚCI DO WŁOCH


To książka bardzo erudycyjna i intertekstualna, napisana nie tylko ze znawstwem tematu, ale przede wszystkim z pasją. Pozwala lepiej zrozumieć włoską kuchnię, konkretne dania i ich znaczenie kulturowe.
O ile dobrych restauracji z kuchnią Italii jest w naszym kraju kilka, o tyle wiele z nich cały czas idzie na skróty i gubi z oczu podstawy – włoskie produkty, techniki i potrawy, które adaptuje (trochę na siłę) do polskich warunków. Zapomina się także o tym, jak bogata i różnorodna jest cała Italia, na którą składa się przecież kilka zupełnie odmiennych regionów i wiele rozmaitych tradycji.
O tym właśnie przypomina nam Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem „Kukubuk”. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz, eksploruje kulturę poprzez kulinaria i sztukę, a jak sam mówi – najbardziej ciągnie go do Włoch. Przez ponad 10 lat zjeździł Italię wzdłuż i wszerz, a teraz zabiera w podróż swoich czytelników. To po części książka kucharska, ale bardziej przewodnik i zbiór opowieści: o smakach i miejscach. Kolejne rozdziały to: pane, antipasti primi, secondi i dolci, a wśród nich przepisy na: sałatkę z ośmiornicy i ziemniaków, chleb dyniowy, ndundari (kluseczki z ricotty), bijące rekordy restauracyjnej popularności raviolo z żółtkiem i ricottą, faszerowane kalmary, kasztanowe risotto, ogony wołowe w czerwonym winie czy tartę z figami. Podrozdziały i towarzyszące przepisom wstępy są natomiast już mniej oczywiste, bo to konkretne miejsca we Włoszech, czyli miasta (jak Parma, Selinunte czy Triest) albo adresy czy obiekty (jak rzymskie Campo di Fiori czy Palazzo Publico w Sienie). Z nimi związane są historie produktów i wyżej wymienionych potraw, silnie przynależących do miejsc zarówno z historycznego punktu widzenia, jak i do pamięci, indywidualnych skojarzeń i wspomnień autora.
To książka bardzo erudycyjna i intertekstualna, napisana nie tylko ze znawstwem tematu, ale przede wszystkim z pasją. Dla każdego, kogo poza zbiorem suchych receptur interesuje kontekst kulturowy, refleksja nad związkiem jedzenia z terroir oraz z historią to lektura obowiązkowa. Pozwala lepiej zrozumieć włoską kuchnię, konkretne dania i ich znaczenie kulturowe.
„Italia do zjedzenia”, Bartek Kieżun, wyd. Buchman 2017

Zobacz także

"The Mexican home kitchen" Mely Martinez

Mówi się, że kuchnia meksykańska jest jedną z najtrudniejszych na świecie. Pełna intensywnych smaków i aromatów, zmysłowa, opiera się na dobrych składnikach i przyprawach, które należy umiejętnie łączyć.

"Sun and rain" Any Roš

Charyzmatycznych szefowych kuchni nie brakuje i - na szczęście - są coraz bardziej widoczne w branży i mediach. Ana Roš bez wątpienia jest jedną z najbardziej nagradzanych osób we współczesnej gastronomii.

"The Polish Table" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek w ścisłym finale Gourmand World Cookbook Awards

Książka Tomaszewskiej-Bolałek współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP znalazła się w ścisłym finale Gourmand World Cookbook Awards, najbardziej prestiżowego konkursu dla książek kulinarnych nazywanego również Kulinarnymi Oscarami.

W TYGLU BISTRONOMII

Z czym kojarzy się francuska kuchnia? Albo z fine diningiem, albo z bistro. Niezobowiązująca restauracja z luźną atmosferą, prostym, klasycznym jedzeniem, często serwująca lunche - tak można zdefiniować bistro.

"Czytaj skład. Gotuj z głową!" Jagody Fabickiej i Katarzyny Rady

Produkty dobrej jakości są dziś dostępne dla wszystkich, a przygotowanie zdrowego posiłku wcale nie musi zabierać dużo czasu i energii. Wystarczy zgromadzić pewną wiedzę i rozwinąć kreatywność.

Trunek narodowy

- Francuzi mają koniak, Szkoci whisky, Meksykanie tequilę, a Polacy wódkę, z której mogą być dumni - powtarza od dawna Piotr Popiński, inicjator Muzeum Wódki, właściciel Domu Wódki. Na rynku ukazała się książka poświęcona temu polskiemu trunkowi narodowemu.
Inne kategorie
Akademia Horeca


Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

