x

OKRĄGŁY JUBILEUSZ

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    29.01.2018

W tym roku mija 20 lat, odkąd pierwsze doniczki ze świeżymi ziołami trafiły na polskie stoły prosto z podwarszawskiej szklarni. Z tej okazji firma Swedeponic Polska (producent m.in. ziół Baziółka) zorganizowała uroczystą kolację w stołecznej restauracji Belvedere.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Wieczór uświetniły wypowiedzi ekspertów o ziołach i smakach, m.in. Łukasza Łuczaja (botanika) oraz Victora Kochetova (właściciela perfumerii), a także ciepłe wspomnienia twórców i przyjaciół firmy. Z okazji jubileuszu Witold Kozłowski, prezes Swedeponic, podkreślał, że jednym z kluczowych elementów polityki firmy jest troska o zdrowie klientów i środowisko naturalne. Dlatego też uprawa świeżych ziół odbywa się bez udziału pestycydów, wyłącznie na bazie biologicznej ochrony roślin. Ponadto tłumaczył, że Swedeponic stawia sobie za cel zrewolucjonizowanie roli ziół w polskiej kuchni: złamanie konwencji w myśleniu o ziołach oraz zachęcenie do własnych poszukiwań kulinarnych.

Swedeponic Polska to firma zajmująca się hydroponiczną uprawą świeżych ziół. W asortymencie znajduje się pełna gama świeżych ziół – od tych najbardziej znanych i lubianych, jak bazylia, pietruszka, kolendra, tymianek czy mięta, po bardziej wyszukane, jak choćby rukiew woda czy bazylia tajska. Każdego roku szklarnie opuszcza około 10 mln doniczek świeżych ziół.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MACIEJ ROSIŃSKI ROZSTAŁ SIĘ Z RESTAURACJĄ AFFOGATO

Pod koniec lutego po 10 latach swoją pracę na stanowisku szefa kuchni łódzkiej restauracji Affogato zakończył Maciej Rosiński.

Borys Szyc i Michał Żebrowski w kampanii McDonald’s

Ruszyła kolejna kampania promująca linię burgerów Maestro. W gwiazdorskiej obsadzie można zobaczyć Borysa Szyca i Michała Żebrowskiego zakładających się o to, czy istnieje burger przynajmniej tak samo dobry jak ten z ulubionej burgerowni. Przegrany będzie musiał zrobić coś, czego naprawdę nie lubi.

7. Targi Książki Kulinarnej Marty Gessler za nami!

Podróżować jest bosko i dlatego Marta Gessler wybrała hasło "Podróżu-JEMY" jako myśl przewodnią tegorocznych Targów Książki Kulinarnej. Impreza odbyła się w weekend 19-21 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

MIĘDZYNARODOWY SUKCES POLSKIEJ RESTAURACJI

Stołeczna restauracja Atelier Amaro znalazła się na niedawno ogłoszonej liście The Diners Club 50 Best Discovery Series. Obecność w tym prestiżowym zestawieniu to pierwszy krok do listy głównej The World’s 50 Best Restaurants.

CZWARTA EDYCJA FINE DINING WEEK

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-18 lutego 2018 r. w czterech miastach: w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu oraz w Krakowie.

PODSUMOWANIE RESTAURANT WEEK

W 378 najlepszych restauracjach i 30 miastach w całej Polsce przy wspólnym stole spotkało się 90 tys. osób - tak wyglądała kolejna edycja RW pod hasłem "Emocje na talerzach". Wyniki plebiscytu gości wiosennej edycji festiwalu zostały ogłoszone 17 maja br. na konferencji online.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej