x

OKRĄGŁY JUBILEUSZ

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    29.01.2018

W tym roku mija 20 lat, odkąd pierwsze doniczki ze świeżymi ziołami trafiły na polskie stoły prosto z podwarszawskiej szklarni. Z tej okazji firma Swedeponic Polska (producent m.in. ziół Baziółka) zorganizowała uroczystą kolację w stołecznej restauracji Belvedere.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Wieczór uświetniły wypowiedzi ekspertów o ziołach i smakach, m.in. Łukasza Łuczaja (botanika) oraz Victora Kochetova (właściciela perfumerii), a także ciepłe wspomnienia twórców i przyjaciół firmy. Z okazji jubileuszu Witold Kozłowski, prezes Swedeponic, podkreślał, że jednym z kluczowych elementów polityki firmy jest troska o zdrowie klientów i środowisko naturalne. Dlatego też uprawa świeżych ziół odbywa się bez udziału pestycydów, wyłącznie na bazie biologicznej ochrony roślin. Ponadto tłumaczył, że Swedeponic stawia sobie za cel zrewolucjonizowanie roli ziół w polskiej kuchni: złamanie konwencji w myśleniu o ziołach oraz zachęcenie do własnych poszukiwań kulinarnych.

Swedeponic Polska to firma zajmująca się hydroponiczną uprawą świeżych ziół. W asortymencie znajduje się pełna gama świeżych ziół – od tych najbardziej znanych i lubianych, jak bazylia, pietruszka, kolendra, tymianek czy mięta, po bardziej wyszukane, jak choćby rukiew woda czy bazylia tajska. Każdego roku szklarnie opuszcza około 10 mln doniczek świeżych ziół.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Neo(N) Bistro - pop’upowa restauracja na Nocnym Markecie

Wrzesień na warszawskim Nocnym Markecie zapowiada się interesująco. Rusza pop’upowa restauracja Neo(N) Bistro, która czynna będzie w każdy wrześniowy czwartek od godziny 18. Co tydzień inny znany kucharz zaskoczy gości swoją propozycją zasiadanej kolacji pod gwiazdami.

Noc Restauracji 2018 - Smaki Polski

Od 6 do 8 lipca w 43 restauracjach w 12 regionach kraju odbyła się impreza mająca na celu prezentację najwyższej jakości polskich smaków. W tym roku wydarzenie przybrało charakter kolacji z menu degustacyjnym, w którym szef kuchni ukazuje swoją interpretację smaków Polski.

Koral przekazuje sprzęt dla małopolskich ratowników

W obliczu pandemii firma Koral, największy producent lodów w Polsce, zakupiła i przekazała małopolskim ratownikom ponad 200 profesjonalnych masek, które zabezpieczają twarz oraz drogi oddechowe medyków.

Nie dajmy się zarazie!

W zaistniałej sytuacji chcemy wciąż działać, być z wami i dal was, informować was o najważniejszych dla branży HoReCa sprawach.

Akademia Smaku Sokołów o niemarnowaniu żywności

Marnowanie żywności i innych ważnych zasobów naturalnych jest dziś problemem o znaczeniu globalnym. Akademia Smaku Sokołów po raz kolejny poruszyła temat Zero Waste, organizując we Wrocławiu warsztaty kulinarne poświęcone temu zagadnieniu.

#17milionówGroszy - kampania społeczna i wyzwanie dla gastronomii

Celem kampanii jest uzbieranie #17milionówGroszy na rehabilitację dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Chętni do uczestniczenia w niej właściciele lokali gastronomicznych czy firm cateringowych z całej Polski sami mogą wybierać formę udziału w wyzwaniu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej