x

OKRĄGŁY JUBILEUSZ

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    29.01.2018

W tym roku mija 20 lat, odkąd pierwsze doniczki ze świeżymi ziołami trafiły na polskie stoły prosto z podwarszawskiej szklarni. Z tej okazji firma Swedeponic Polska (producent m.in. ziół Baziółka) zorganizowała uroczystą kolację w stołecznej restauracji Belvedere.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Wieczór uświetniły wypowiedzi ekspertów o ziołach i smakach, m.in. Łukasza Łuczaja (botanika) oraz Victora Kochetova (właściciela perfumerii), a także ciepłe wspomnienia twórców i przyjaciół firmy. Z okazji jubileuszu Witold Kozłowski, prezes Swedeponic, podkreślał, że jednym z kluczowych elementów polityki firmy jest troska o zdrowie klientów i środowisko naturalne. Dlatego też uprawa świeżych ziół odbywa się bez udziału pestycydów, wyłącznie na bazie biologicznej ochrony roślin. Ponadto tłumaczył, że Swedeponic stawia sobie za cel zrewolucjonizowanie roli ziół w polskiej kuchni: złamanie konwencji w myśleniu o ziołach oraz zachęcenie do własnych poszukiwań kulinarnych.

Swedeponic Polska to firma zajmująca się hydroponiczną uprawą świeżych ziół. W asortymencie znajduje się pełna gama świeżych ziół – od tych najbardziej znanych i lubianych, jak bazylia, pietruszka, kolendra, tymianek czy mięta, po bardziej wyszukane, jak choćby rukiew woda czy bazylia tajska. Każdego roku szklarnie opuszcza około 10 mln doniczek świeżych ziół.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mieszkańcy Żywca dostaną płyn do dezynfekcji rąk od miejscowego browaru

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu przekaże w kwietniu mieszkańcom miasta darmowy środek do dezynfekcji rąk. Alkohol powstający podczas produkcji piwa bezalkoholowego w browarze także zostanie przekazany na potrzeby produkcji środków do dezynfekcji.

Deser charytatywny w Lourse Warszawa

Już po raz drugi Cukiernia Lourse Warszawa została partnerem Kampanii na rzecz Walki z Rakiem Piersi Estée Lauder Companies.

Święto niemieckiego Króla Win

7-27 maja w całej Polsce odbyła się czwarta edycja Riesling Weeks. Akcja Niemieckiego Instytutu Wina promowała niemieckiego rieslinga.

Wspólny stół obejmujący całą Polskę

4 czerwca obchodzić będziemy 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Z tej okazji dziennikarka Katarzyna Bosacka stworzyła ogólnopolską akcję "Menu Wolności". Celem jest wspólne, radosne świętowanie daty, która przyniosła wolność w Polsce.

Latin America's 50 Best Restaurants 2017 - pełna lista

Gala odbyła się 24. października w Bogocie w Kolumbii. Maido, restauracja w Limie w Peru prowadzona przez charyzmatycznego szefa kuchni, Mitsuharu Tsuruma otrzymała tytuł najelpszej restaurcji w Ameryce Łacińskiej.

ZAGRANICZNE WYSTĘPY

Poland National Culinary Team OSSKiC wystąpi na Expo Gast Culinary World Cup 2018 w Luksemburgu. Ogłoszenie składu reprezentacji odbyło się 2 grudnia podczas uroczystej Wigilii OSSiC w hotelu Double Tree by Hilton Warsaw.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej