x

GALA NIESTANDARDOWA

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.01.2018

Podczas gali Gault & Millau Polska, która odbyła się 27 listopada 2017 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, miała miejsce premiera "Żółtego Przewodnika Gault & Millau 2018". Wręczono także nagrody najlepszym szefom kuchni w Polsce. W tym roku gala miała inną formułę niż dotychczas.

Foto: materiały prasowe Gault&Millau Polska
Foto: materiały prasowe Gault&Millau Polska
To już czwarta polska edycja tego wydarzenia i czwarte wydanie przewodnika. W gali pod honorowym patronatem Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska i Urzędu Miasta Wrocławia wzięło udział ponad 600 gości, w tym blisko 400 szefów kuchni z całej Polski. Nagrody w pięciu kategoriach otrzymali:
• Szef Roku – Witold Iwański, dotychczas: restauracja Aruana (Serock), aktualnie: Raffles Europejski (Warszawa)
• Szef Jutra – Paweł Stawicki, restauracja Mercato (Gdańsk)
• Kobieta Szef – Iwona Niemczewska, restauracja Z Drugiej Strony Lustra (Szczecin)
• Młody Talent – Michał Gniadek, restauracja Plato (Warszawa)
• Szef Kuchni Tradycyjnej – Wojciech Harapkiewicz, restauracja Babinicz (Szczawno-Zdrój)

– Polska gastronomia rozwija się jak nigdy przedtem. Pojawiła się grupa młodych, ambitnych, piekielnie utalentowanych i nieustraszonych szefów. Już niedługo to oni zawładną naszymi kulinariami i wywrócą utarty porządek rzeczy – podsumowuje wybór tegorocznych laureatów Justyna Adamczyk, redaktor naczelna „Żółtego Przewodnika Gault & Millau” w Polsce.

Podczas gali miała też premierę czwarta edycja przewodnika. W wydaniu na 2018 r. znalazły się rekomendacje 580 restauracji, 160 produktów regionalnych i 60 miejsc, gdzie można je kupić. – W tym roku rekomendujemy już niemal 600 restauracji. Wśród szefów, którzy znaleźli się w przewodniku, pojawiło się wiele nowych twarzy. Umacnia się trend lokalności i renesansu rdzennie polskich inspiracji. Od tego roku zdecydowaliśmy się porzucić rekomendacje hoteli, a skupić na poszerzaniu listy produktów regionalnych i lokalnych inicjatyw targowych. Niebawem natomiast wprowadzimy kategorię POP – polecania miejsc mniej formalnych, bardziej rozrywkowych, jednak wciąż utrzymujących najwyższą jakość w swojej kategorii – dodaje Justyna Adamczyk.

Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, uświetnił ją koncert Orkiestry Leopoldinum. Zamiast standardowej kolacji, która towarzyszyła poprzednim edycjom gali, goście odbyli niecodzienną wycieczkę po NFM. W każdej z sześciu kolejnych sal szefowie kuchni dokonali rekonstrukcji kulinarnej jednej z sześciu epok – od średniowiecza po współczesność. Przygotowywali dania inspirowane daną epoką na bazie produktów zapewnionych przez partnerów gali, a do dań dobrano odpowiednie pokazy, muzykę i aranżacje. Podróż przez epoki obejmowała:
• średniowiecze – dania przygotowywał Bogdan Gałązka, szef kuchni restauracji Gothic Cafe w Malborku;
• barok – którym inspirował się Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Romantyzm Jana III w Wilanowie;
• klasycyzm – desery przygotował Marcin Popielarz, szef kuchni restauracji Biały Królik w Gdyni;
• romantyzm – za kulinarną oprawę był odpowiedzialny Marcin Filipkiewicz, szef kuchni w hotelu Copernicus w Krakowie;
• XX-lecie międzywojenne – dania przygotowała Justyna Słupska-Kartaczowska, szefowa kuchni restauracji Jadka we Wrocławiu;
• współczesność – nowoczesne dania wyszły XX-lecie międzywojenne spod ręki Szefa Roku, Witolda Iwańskiego z restauracji Aruana.

Gala Gault & Millau jest jednym z największych wydarzeń kulinarnych w Polsce i stanowi podsumowanie całorocznej pracy „Żółtego Przewodnika”. W czterech miastach, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Sopocie odbył się cykl Gault & Millau Tour, czyli regionalne spotkania z szefami kuchni. Od nowego roku rusza praca nad kolejną edycją Współczesność i nowymi wydarzeniami.

„Food Service” był patronem medialnym gali.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

RAN VAN ONGEVALLE ZWYCIĘZCĄ BACARDI LEGACY

W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Wygrał pochodzący z Belgii Ran van Ongevall, prezentując swój autorski koktajl "Clarita".

Maciej Mazur w półfinale międzynarodowego konkursu barmanów

Sukces polskiego barmana! Maciej Mazur, pierwszy Polak, który bierze udział w najstarszym konkursie sherry na świecie, przeszedł do półfinału "Tio Pepe 1on1". Kolejny pojedynek z udziałem Polaka już 12 maja. Głosować może każdy.

25. urodziny MAKRO Polska

W tym roku MAKRO świętuje 25. lecie istnienia na polskim rynku. Z tej okazji sieć hurtowni przygotowała szereg atrakcji dla swoich klientów.

Chef Days w Gratz

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

Projekcja świetlna na katowickim Spodku z okazji Dnia Własnego Biznesu

13 października obchodzony był międzynarodowy Dzień Własnego Biznesu. Z tej okazji katowicki Spodek rozświetliło hasło symbolicznie wyrażające wsparcie dla niezależnych polskich przedsiębiorców z sektora MSP, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich roku.

Akcja #RuszamyRazem - dla przedsiębiorców z branży HoReCa

#RuszamyRazem to akcja społeczna, a zarazem konkurs skierowany do małych i średnich przedsiębiorców z branży HoReCa, którzy chcą rozwijać swój biznes. 20 ekspertów z różnych dziedzin za darmo przeprowadzi warsztaty dla zwycięzców i podzieli się z nimi swoją wiedzą.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej