x

WARSZTATY CALIFORNIA WINES JUŻ 23 KWIETNIA

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.03.2018

23-24 kwietnia w Art _ inkubatorze w Łodzi odbędzie się V edycja konferencji branżowej Food Service Summit. Podobnie jak w roku ubiegłym tematyka winiarska będzie stanowiła ważną część programu konferencji.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W ramach współpracy z California Wine Institute odbędą się warsztaty prowadzone przez Adama Pawłowskiego i Patrycję Siwiec. Pierwszy – degustacyjny – z wykorzystaniem win kalifornijskich pokaże klasyczne oraz niestandardowe połączenia tych alkoholi z jedzeniem oraz ich atrakcyjność w gastronomii. W trakcie seminarium uczestnicy spróbują sześciu win, między innymi: Stags Leap Sauvignon Blanc, Napa Valley, Ironstone Reserve Chardonnay, Sierra Foothills, Central Valley czy Hess Select Pinot Noir, North Coast. Warsztat przeznaczony jest dla sommelierów, profesjonalistów z branży winiarskiej, barmanów, a poprowadzi go Master Sommelier Adam Pawłowski.

Druga część warsztatowa będzie dotyczyła upsellingu. Celem szkolenia jest zaprezentowanie praktycznych rozwiązań podnoszących sprzedaż wina w restauracji na przykładzie win kalifornijskich. W trakcie warsztatu odbędą się ćwiczenia scenariuszy serwisowych z podziałem na lokale casual i fine dining. To szkolenie kierowane jest do restauratorów, menedżerów, sommelierów, kelnerów, a poprowadzi je ponownie Adam Pawłowski MS oraz dziennikarka „Food Service” Patrycja Siwiec.

Konferencja Food Service Summit jest doskonałą okazją do spotkania w gronie najbardziej doświadczonych, przedsiębiorczych i ambitnych praktyków branży HoReCa w Polsce. Na jubileuszową piątą edycję Food Service Summit składać się będą wykłady, warsztaty oraz panele dyskusyjne skupione wokół tematu: „Jak zwiększyć sprzedaż?”.

Szczegółowy program wydarzenia oraz informacja na teamt zapisów na stronie internetowej: www.foodservicesummit.pl

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej