x

L'ART DE LA CUISINE MARTELL 2018

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.03.2018

Za nami już 16. edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce - L’Art de la cuisine Martell 2018. Finał odbył się 3 marca w XVII- wiecznym hotelu Zamek Ryn. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński - szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu.

Foto: Wiktor Zdrojewski
Foto: Wiktor Zdrojewski
Szesnaście dwuosobowych drużyn – młodych kucharzy, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce – stanęło do kulinarnych potyczek, by zdobyć Puchar Przechodni Martell. Zwycięzców XVI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej – Jarosława Owczarczyka i Roberta Branickiego z restauracji Pink Lobster w Warszawie – wyłoniło jury pod przewodnictwem Andrei Camastry. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu i jego wysoki poziom. Konkurs oraz wieczorną galę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Ten doborowy duet od wielu już edycji Martella opowiada publiczności konkursowe smaczki, przedstawia zawodników i ich dania, przybliża sylwetki jurorów oraz dopełnia wyjątkową atmosferę tego kulinarnego turnieju.

Zgodnie z regulaminem
Zawodnicy wystąpili w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell, kucharze mieli godzinę. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, jaki zawodnicy byli zobowiązani wykorzystać w swoich daniach, była świeca wołowa, która okazała się bardzo wymagającym produktem. To fragment mięśnia przepony, który ma bardzo delikatną strukturę. Kucharze z restauracji Pink Lobster zaserwowali jurorom składnik obowiązkowy w towarzystwie purée i fondant z selera oraz kruchego ciasta ze szpinakiem. Dopełnili potrawę klasycznym koniakiem Martell, który podali do swojego dania.

Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie. Pierwsze to jury techniczne, które oceniało potrawę pod kątem jej sposobu przyrządzenia, prezentacji na talerzu i samego jej smaku, a zasiedli w nim: Łukasz Konik, Karol Lisiński, Ernest Jagodziński, Andrzej Bałdyga i Tomasz Deker. Drugie to jury degustacyjne, w którym znaleźli się szefowie kuchni: Andrea Camastra – przewodniczący, Paweł Oszczyk, Kurt Scheller, Adam Chrząstowski, Marek Widomski i Dariusz Barański. W trzecim jury koneserów, które przyznaje własną nagrodę, dania oceniali: Andrzej Szumowski, Damian Kurzaj, Joanna Ochniak, Cezary Jasiński i Tomasz Zubilewicz. Asystentami konkursu byli Tomasz Dziura i Grzegorz Krupa. Natomiast stanowisko sekretarza jury objęła Nela Strucińska.

W tym roku liczył się również głos publiczności. Już po raz trzeci dzięki aplikacji mobilnej Smarten każdy pobierając aplikację, mógł oddać głos. Publiczność wyróżniła: Łukasza Zygmunta i Dawida Koniecznego z Heron Live Hotel, Sienna.

Tegoroczni laureaci konkursu:
1. miejsce – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa
2. miejsce – Rafał Stegnicki, Wiktor Wielgus, Nicolaus Toruń Hotel
3. miejsce – Marcin Ćwik, Mikołaj Kruszona, restauracja Nifty No. 20 Puro Hotel, Poznań

Nagroda jury koneserów – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa

L’Art de la cuisine Martell od lat jest widowiskiem kulinarnym, a jego widzów czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, które idealnie wpisują się w program tego wyjątkowego konkursu, jednego z najbardziej prestiżowych w Polsce. W tym roku na publiczność czekały prezentacje sponsorskie i degustacje. Ponadto zorganizowano warsztaty koktajlowe, warsztaty z sushi i wołowiny oraz prelekcje specjalistów na temat biznesu restauracyjnego i możliwości jego rozwoju. Odbyła się również degustacja koniaków połączona z menu przygotowanym przez Agnieszkę Kręglicką. Jej muzyczne tło stworzył Piotr Metz, znany dziennikarz muzyczny. Historia tego konkursu pokazuje, że osoby, które go wygrały, radzą sobie bardzo dobrze na płaszczyźnie zawodowej. Z pewnością jest on dobrą trampoliną dla ambitnych kucharzy, którzy potrafią wykorzystać to mocne odbicie w swojej karierze.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell jest hotel Zamek Ryn należący do Grupy Anders przy merytorycznej współpracy Klubu Szefów Kuchni i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kamil Wojtasiak - Mistrz Polski Sommelierów 2018

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine.

25. edycja Targów HORECA/GASTROFOOD/ ENOEXPO Kraków

Wydarzenie odbędzie się w dniach: 15-17 listopada w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków

Magia świąt w Akademii Smaku Sokołów - Warsztaty kulinarne dla blogerów

Święta Bożego Narodzenia to prawdziwie magiczny czas - pełen wyjątkowych smaków i aromatów, uroczystych spotkań przy stole w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Takie też były warsztaty, na które firma Sokołów zaprosiła blogerów do swojej Akademii Smaku.

Transgourmet i Selgros Cash&Carry wysyłają młodych kucharzy do Francji!

Dawid Wantrych i Emilia Czyrko z wrocławskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych wygrali Polskie Eliminacje do Les Chefs en Or 2020 organizowane przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry.

JUŻ WKRÓTCE TARGI POLAGRA/INVEST HOTEL

W dniach 25-28 września br. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli - Polagra Gastro i Invest Hotel. To kompleksowe spojrzenie na rynek, solidna dawka fachowej wiedzy oraz wiele inspiracji.

Polska reprezentacja po Wielkim Finale 15. edycji Coupe du Monde de la Patisserie

W dniach 27-28 stycznia 2019 roku podczas targów Sirha w Lyonie odbył się po raz 15. Wielki Finał jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie Coupe du Monde de la Patisserie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej