x

L'ART DE LA CUISINE MARTELL 2018

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.03.2018

Za nami już 16. edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce - L’Art de la cuisine Martell 2018. Finał odbył się 3 marca w XVII- wiecznym hotelu Zamek Ryn. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński - szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu.

Foto: Wiktor Zdrojewski
Foto: Wiktor Zdrojewski
Szesnaście dwuosobowych drużyn – młodych kucharzy, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce – stanęło do kulinarnych potyczek, by zdobyć Puchar Przechodni Martell. Zwycięzców XVI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej – Jarosława Owczarczyka i Roberta Branickiego z restauracji Pink Lobster w Warszawie – wyłoniło jury pod przewodnictwem Andrei Camastry. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu i jego wysoki poziom. Konkurs oraz wieczorną galę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Ten doborowy duet od wielu już edycji Martella opowiada publiczności konkursowe smaczki, przedstawia zawodników i ich dania, przybliża sylwetki jurorów oraz dopełnia wyjątkową atmosferę tego kulinarnego turnieju.

Zgodnie z regulaminem
Zawodnicy wystąpili w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell, kucharze mieli godzinę. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, jaki zawodnicy byli zobowiązani wykorzystać w swoich daniach, była świeca wołowa, która okazała się bardzo wymagającym produktem. To fragment mięśnia przepony, który ma bardzo delikatną strukturę. Kucharze z restauracji Pink Lobster zaserwowali jurorom składnik obowiązkowy w towarzystwie purée i fondant z selera oraz kruchego ciasta ze szpinakiem. Dopełnili potrawę klasycznym koniakiem Martell, który podali do swojego dania.

Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie. Pierwsze to jury techniczne, które oceniało potrawę pod kątem jej sposobu przyrządzenia, prezentacji na talerzu i samego jej smaku, a zasiedli w nim: Łukasz Konik, Karol Lisiński, Ernest Jagodziński, Andrzej Bałdyga i Tomasz Deker. Drugie to jury degustacyjne, w którym znaleźli się szefowie kuchni: Andrea Camastra – przewodniczący, Paweł Oszczyk, Kurt Scheller, Adam Chrząstowski, Marek Widomski i Dariusz Barański. W trzecim jury koneserów, które przyznaje własną nagrodę, dania oceniali: Andrzej Szumowski, Damian Kurzaj, Joanna Ochniak, Cezary Jasiński i Tomasz Zubilewicz. Asystentami konkursu byli Tomasz Dziura i Grzegorz Krupa. Natomiast stanowisko sekretarza jury objęła Nela Strucińska.

W tym roku liczył się również głos publiczności. Już po raz trzeci dzięki aplikacji mobilnej Smarten każdy pobierając aplikację, mógł oddać głos. Publiczność wyróżniła: Łukasza Zygmunta i Dawida Koniecznego z Heron Live Hotel, Sienna.

Tegoroczni laureaci konkursu:
1. miejsce – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa
2. miejsce – Rafał Stegnicki, Wiktor Wielgus, Nicolaus Toruń Hotel
3. miejsce – Marcin Ćwik, Mikołaj Kruszona, restauracja Nifty No. 20 Puro Hotel, Poznań

Nagroda jury koneserów – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa

L’Art de la cuisine Martell od lat jest widowiskiem kulinarnym, a jego widzów czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, które idealnie wpisują się w program tego wyjątkowego konkursu, jednego z najbardziej prestiżowych w Polsce. W tym roku na publiczność czekały prezentacje sponsorskie i degustacje. Ponadto zorganizowano warsztaty koktajlowe, warsztaty z sushi i wołowiny oraz prelekcje specjalistów na temat biznesu restauracyjnego i możliwości jego rozwoju. Odbyła się również degustacja koniaków połączona z menu przygotowanym przez Agnieszkę Kręglicką. Jej muzyczne tło stworzył Piotr Metz, znany dziennikarz muzyczny. Historia tego konkursu pokazuje, że osoby, które go wygrały, radzą sobie bardzo dobrze na płaszczyźnie zawodowej. Z pewnością jest on dobrą trampoliną dla ambitnych kucharzy, którzy potrafią wykorzystać to mocne odbicie w swojej karierze.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell jest hotel Zamek Ryn należący do Grupy Anders przy merytorycznej współpracy Klubu Szefów Kuchni i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Makłowicz zaprasza do Chefs for Change: "zmiana zaczyna się na talerzu"

Robert Makłowicz zaprasza do dołączenia do Chefs for Change - społeczności szefów i szefowych kuchni, którzy dzielą się wiedzą i inspiracjami w zakresie kuchni roślinnej. Wszystko po to, by serwować dania, które pomogą w rozwiązaniu problemów współczesnego świata.

Gwiazdki Michelin w Wielkiej Brytanii i Irlandii rozdane

Prestiżowy francuski przewodnik kulinarny Michelin nagrodził restauracje ze Zjednoczonego Królestwa oraz Irlandii. Do grona lokali trzygwiazdkowych dołączyły dwie nowe restauracje z Londynu.

Przesunięte targi EuroGastro 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (SARS-Cov-2) 24. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro 2020 oraz 13. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2020 odbędą się w innym terminie.

Przemysław Klima i Jan Sobecki nowymi kandydatami do The Best Chef Awards 2021

Ogłoszono stu nowych szefów kuchni z całego świata do listy The Best Chef Awards powered by Perlage. Jest wśród nich dwóch Polaków - Przemysław Klima i Jan Sobecki. Finał piątej edycji konkursu odbędzie się od 13 do 15 września w Amsterdamie.

Co w menu Kulinarnego Pucharu Polski 2018?

W dniach 2-3 października odbędzie się 18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. Co zaserwują najlepsi kucharze w Polsce? Ich zadaniem będzie przygotowanie przystawki, dania głównego oraz deseru. Wszystko to z wykorzystaniem określonych przez dyrekcję konkursu składników.

Nie będzie Wine&Food Noble Night 2020

Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w tym roku się nie odbędzie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej