x

KULINARNE KRAJOBRAZY

Kategoria: Lifestyle - książki    26.03.2018

To pięknie wydany album napisany przez słynnego szefa kuchni dla innych szefów kuchni. Przeglądając książkę, możecie poznać produkty, dzikie rośliny, egzotyczne owoce, dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne chilijskie potrawy, ich klasyczne źródła i nowe interpretacje.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Pod względem kulinarnym z Chile zdecydowanie kojarzy się jedno nazwisko – zwłaszcza jeśli chodzi o fine dining. Rodolfo Guzman prowadzi restaurację Boragó w Santiago już od 2006 r., (42. miejsce The World 50 Best Restaurants). Przez wiele lat pracował w słynnym baskijskim Mugaritz, dziś doświadczenie tam zdobyte adaptuje do kuchni rodzinnego kraju. „Boragó: Coming from the South” to pięknie wydany album napisany przez słynnego szefa kuchni dla innych szefów kuchni. To także coś więcej – Rodolfo Guzman połączył w niej opowieści o Chile, geografii i produktach z prywatnym zeszytem z przepisami (ponad 100) na potrawy z menu degustacyjnego, precyzyjnymi wskazówkami, notatkami i szkicami. Do tego fotografie jedzenia i monumentalne krajobrazy, które dopełniają całość i wpisują się w formułę, którą Phaidon z powodzeniem propaguje już od kilku lat. To wszystko składa się na osobistą wizję kulinarną Chile, łączącą przeszłość i teraźniejszość z wizją przyszłości. Jak sam Guzman mówi, stara się uczyć jak najwięcej o swoim kraju, regionie, bioróżnorodności i bogactwie naturalnych składników. Tak jak o korzeniach i historii ludzi, którzy za nimi stoją. Przeglądając książkę, możecie poznać produkty, dzikie rośliny, egzotyczne owoce, dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne chilijskie potrawy, ich klasyczne źródła i nowe interpretacje. Przepisy zebrane na końcu albumu podzielone są na regiony: Araucania, Atacama czy Santiago. Wśród przepisów znajdziecie np. kałamarnicę z jogurtem kokosowym, mandarynką i dziką rutą zwyczajną, fasolę Granado z pomidorami z Limache, węgorza z białymi różami czy okonia morskiego z morską sałatą i fiołkowym sosem Garum. Na deser ciastko grzybowo-czekoladowe. A to dopiero początek geograficznej podróży po Chile, którą stanowi „Boragó”.

Rodolfo Guzman, „Boragó: Coming from the South”, wyd. Phaidon 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Chrząstowskiego i Adama Pawłowskiego

Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski, dziennikar­ka i sommelier, autorzy książki "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii" sprzed dwóch lat, tym razem spojrzeli na organizm restauracyjny z innej perspektywy - nie tylko z sali, ale także od kuchni.

Z szacunku

Do niedawna nikt nie przypuszczał, że największe sławy światowej kuchni opuszczą na chwilę gwiazdkowe restauracje i połączą siły, żeby gotować z odpadków.Bottura, Ducasse, Roca, Alleno, Atala - co oprócz ugruntowanej pozycji w świecie wysokiej gastronomii łączy te nazwiska (i jeszcze kilka innych)?

Chefs after hours w Food Lab Studio: Zimowe warzywa i noże

Kolejna odsłona "Chefs after hours" - cyklu edukacyjnych spotkań dla głodnych wiedzy kucharzy i szefów kuchni, odbędzie się 26 marca w Food Lab Studio.

"Przewodnik kulinarny" Auguste'a Escoffiera

Przewodniki kulinarne zawsze wzbudzają sporo emocji - a szczególnie ostatnio w polskiej branży. Ten jest inny, nie czerwony, nie żółty, ale w jasno-zielonej okładce. W porównaniu z pozostałymi jest masywny, z grubą okładką, w formacie A4 i liczy aż 607 stron.

Filmy do zjedzenia

W dniach 18-22 lutego już po raz 12. na festiwalu Berlinale odbędzie się sekcja kina kulinarnego. Motto tegorocznej edycji to: "Life is delicate".

Slow Food promuje pierwszy targ Food Earth Markets w Polsce

Targ rolny Targ Pietruszkowy znajduje się w Krakowie i jest pierwszym polskim targiem, który oficjalnie został włączony do międzynarodowego projektu Slow Food Earth Markets.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej