x

KULINARNE KRAJOBRAZY

Kategoria: Lifestyle - książki    26.03.2018

To pięknie wydany album napisany przez słynnego szefa kuchni dla innych szefów kuchni. Przeglądając książkę, możecie poznać produkty, dzikie rośliny, egzotyczne owoce, dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne chilijskie potrawy, ich klasyczne źródła i nowe interpretacje.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Pod względem kulinarnym z Chile zdecydowanie kojarzy się jedno nazwisko – zwłaszcza jeśli chodzi o fine dining. Rodolfo Guzman prowadzi restaurację Boragó w Santiago już od 2006 r., (42. miejsce The World 50 Best Restaurants). Przez wiele lat pracował w słynnym baskijskim Mugaritz, dziś doświadczenie tam zdobyte adaptuje do kuchni rodzinnego kraju. „Boragó: Coming from the South” to pięknie wydany album napisany przez słynnego szefa kuchni dla innych szefów kuchni. To także coś więcej – Rodolfo Guzman połączył w niej opowieści o Chile, geografii i produktach z prywatnym zeszytem z przepisami (ponad 100) na potrawy z menu degustacyjnego, precyzyjnymi wskazówkami, notatkami i szkicami. Do tego fotografie jedzenia i monumentalne krajobrazy, które dopełniają całość i wpisują się w formułę, którą Phaidon z powodzeniem propaguje już od kilku lat. To wszystko składa się na osobistą wizję kulinarną Chile, łączącą przeszłość i teraźniejszość z wizją przyszłości. Jak sam Guzman mówi, stara się uczyć jak najwięcej o swoim kraju, regionie, bioróżnorodności i bogactwie naturalnych składników. Tak jak o korzeniach i historii ludzi, którzy za nimi stoją. Przeglądając książkę, możecie poznać produkty, dzikie rośliny, egzotyczne owoce, dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne chilijskie potrawy, ich klasyczne źródła i nowe interpretacje. Przepisy zebrane na końcu albumu podzielone są na regiony: Araucania, Atacama czy Santiago. Wśród przepisów znajdziecie np. kałamarnicę z jogurtem kokosowym, mandarynką i dziką rutą zwyczajną, fasolę Granado z pomidorami z Limache, węgorza z białymi różami czy okonia morskiego z morską sałatą i fiołkowym sosem Garum. Na deser ciastko grzybowo-czekoladowe. A to dopiero początek geograficznej podróży po Chile, którą stanowi „Boragó”.

Rodolfo Guzman, „Boragó: Coming from the South”, wyd. Phaidon 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Włoskie klasyki według Jamiego

"Jamie gotuje po włosku" to murowany hit. Po pierwsze, książka traktuje o ukochanej przez Polaków kuchni włoskiej, po drugie, napisał ją Jamie Oliver, jeden z najpopularniejszych kucharzy, a do tego właściciel kilkudziesięciu restauracji i aktywista społeczny.

"Polana smaków. Tradycyjna kuchnia w nowoczesnym wydaniu" Andrzeja Polana

Andrzej Polan to nie tylko osobowość telewizyjna, ale przede wszystkim doświadczony szef kuchni i restaurator. Niedawno otworzył restaurację w nowej lokalizacji, a teraz... przeniósł ją na kartki książki "Polana smaków. Tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu".

"Modern Comfort Food: A Barefoot Contessa Cookbook" Iny Garten

Jeśli chcecie zrozumieć, co to jest comfort food, zajrzyjcie do tej książki. A potem od razu coś ugotujecie!

"Śledzie bałtyckie. Naturalnie" Giena Mientkiewicza i Andrzeja Szylara

Otto von Bismarck podobno mawiał, że gdyby śledzie były droższe i nie było ich tak dużo, ceniono by je tak samo jak kawior czy homary. I coś w tym jest - wciąż nie dostrzegamy wartości i potencjału tej ryby.

"The Polish Table" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek w ścisłym finale Gourmand World Cookbook Awards

Książka Tomaszewskiej-Bolałek współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP znalazła się w ścisłym finale Gourmand World Cookbook Awards, najbardziej prestiżowego konkursu dla książek kulinarnych nazywanego również Kulinarnymi Oscarami.

Z miłości do Włoch

"Italia do zjedzenia", Bartek Kieżun, wyd. Buchman 2017

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej