x

KUCHNIA IDEI

Kategoria: Lifestyle - książki    26.03.2018

To właśnie jest "Boska kuchnia", świetne źródło inspiracji i kopalnia pomysłów dla tych, którzy działają w gastronomii lub dopiero zamierzają stawiać w niej pierwsze kroki. Przepisy stanowią tylko pretekst do zarażania pasją, pomysłami, opowiadania historii i i przekazywania systemu wartości.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Kiedy Malka Kafka, bohaterka jednej z naszych poprzednich okładek, otwierała swoją pierwszą restaurację, była rewolucjonistką. Jakkolwiek trudno w to uwierzyć, kilka lat temu restauracje wegetariańskie (a tym bardziej wegańskie) można było policzyć na palcach jednej ręki. Teraz gdy sytuacja na rynku gastronomicznym i przede wszystkim świadomość społeczna zmieniły się w tak dużym stopniu, czy jest sens pisać setną pozycję poświęconą kuchni roślinnej? Przepisy na bezmięsne dania można znaleźć niemal na każdym kulinarnym blogu, ale książek takich jak ta wciąż nie ma wiele. Przepisy stanowią tylko pretekst do zarażania pasją, pomysłami, opowiadania historii (czasem tych bardzo osobistych) i przekazywania systemu wartości, który stoi za koncepcją restauracji Tel Aviv, za jej filozofią. To właśnie jest „Boska kuchnia”, świetne źródło inspiracji i kopalnia pomysłów dla tych, którzy działają w gastronomii lub dopiero zamierzają stawiać w niej pierwsze kroki. Jeśli chodzi o przepisy, znajdziecie tutaj zarówno szybkie przekąski, bliskie tradycji mezze (wśród nich takie klasyki jak: pasta z czerwonej fasoli, kawior żydowski czy baba ghanoush), jak i wypieki czy sycące dania główne. Nawet jeśli same pomysły nie zaskoczą oryginalnością czy kreatywnością, to może poznacie tricki, które pozwolą w prosty sposób przygo- tować ortodoksyjnie wegańską chałkę, vermezan jako alternatywę dla parmezanu, wegańską śmietanę lub też wegański substytut jajka. Zasadniczym mankamentem książki jest jej warstwa wizualna: całość nie jest spójna, zdjęcia z banku fotografii zmieszano z fotografiami z wnętrz Tel Avivu i sprawiają wrażenie przypadkowych. Ale nie zmienia to faktu, że „God Food” jest spójna w warstwie treści merytorycznej. A część misyjno-ideową książki i metaforyczne przesłanie równoważą praktyczne przykłady. Malka Kafka naprawdę potrafi zarażać innych twórczą energią.

Malka Kafka, „God Food”, wyd. Znak 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej