x

KUCHNIA IDEI

Kategoria: Lifestyle - książki    26.03.2018

To właśnie jest "Boska kuchnia", świetne źródło inspiracji i kopalnia pomysłów dla tych, którzy działają w gastronomii lub dopiero zamierzają stawiać w niej pierwsze kroki. Przepisy stanowią tylko pretekst do zarażania pasją, pomysłami, opowiadania historii i i przekazywania systemu wartości.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Kiedy Malka Kafka, bohaterka jednej z naszych poprzednich okładek, otwierała swoją pierwszą restaurację, była rewolucjonistką. Jakkolwiek trudno w to uwierzyć, kilka lat temu restauracje wegetariańskie (a tym bardziej wegańskie) można było policzyć na palcach jednej ręki. Teraz gdy sytuacja na rynku gastronomicznym i przede wszystkim świadomość społeczna zmieniły się w tak dużym stopniu, czy jest sens pisać setną pozycję poświęconą kuchni roślinnej? Przepisy na bezmięsne dania można znaleźć niemal na każdym kulinarnym blogu, ale książek takich jak ta wciąż nie ma wiele. Przepisy stanowią tylko pretekst do zarażania pasją, pomysłami, opowiadania historii (czasem tych bardzo osobistych) i przekazywania systemu wartości, który stoi za koncepcją restauracji Tel Aviv, za jej filozofią. To właśnie jest „Boska kuchnia”, świetne źródło inspiracji i kopalnia pomysłów dla tych, którzy działają w gastronomii lub dopiero zamierzają stawiać w niej pierwsze kroki. Jeśli chodzi o przepisy, znajdziecie tutaj zarówno szybkie przekąski, bliskie tradycji mezze (wśród nich takie klasyki jak: pasta z czerwonej fasoli, kawior żydowski czy baba ghanoush), jak i wypieki czy sycące dania główne. Nawet jeśli same pomysły nie zaskoczą oryginalnością czy kreatywnością, to może poznacie tricki, które pozwolą w prosty sposób przygo- tować ortodoksyjnie wegańską chałkę, vermezan jako alternatywę dla parmezanu, wegańską śmietanę lub też wegański substytut jajka. Zasadniczym mankamentem książki jest jej warstwa wizualna: całość nie jest spójna, zdjęcia z banku fotografii zmieszano z fotografiami z wnętrz Tel Avivu i sprawiają wrażenie przypadkowych. Ale nie zmienia to faktu, że „God Food” jest spójna w warstwie treści merytorycznej. A część misyjno-ideową książki i metaforyczne przesłanie równoważą praktyczne przykłady. Malka Kafka naprawdę potrafi zarażać innych twórczą energią.

Malka Kafka, „God Food”, wyd. Znak 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

"Polana smaków. Tradycyjna kuchnia w nowoczesnym wydaniu" Andrzeja Polana

Andrzej Polan to nie tylko osobowość telewizyjna, ale przede wszystkim doświadczony szef kuchni i restaurator. Niedawno otworzył restaurację w nowej lokalizacji, a teraz... przeniósł ją na kartki książki "Polana smaków. Tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu".

"Tout Robuchon" Joëla Robuchona w polskiej wersji

Ukazała się pierwsza polska edycja "Tout Robuchon" jednego z najlepszych francuskich kucharzy Joëla Robuchona. Zawiera ponad 800 przepisów. To dzieło, które z pewnością na długo zagości w waszej kuchni.

MOC Z MISKI

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

Stara szkoła gościnności

Zmieniają się trendy, narzędzia i style pracy barmanów i kelnerów. Jedna rzecz powinna jednak pozostać filarem każdego lokalu, niezależnie od jego profilu - gościnność!

"Na podwójnym espresso. Życie w trzech aktach"

Adam Ringer to twórca jednej z najbardziej rozpoznawalnych sieci kawiarni w Polsce - Green Caffè Nero. Z jej pomysłów i oferty inspirację czerpie dzisiaj wiele lokali.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej