x

ADAM PAWŁOWSKI: PROFESJONALNE DEGUSTACJE

Kategoria: Wino    26.03.2018

W lutym i marcu branża winiarska budzi się z zimowego snu i wraz z przebiśniegami pojawiają się pierwsze zaproszenia na degustacje. Jako doświadczony uczestnik tego typu imprez radzę wystawcom, jak najlepiej się zaprezentować, a osobom odwiedzającym, jak dobrze skorzystać z degustacji.

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
PORADY DLA ORGANIZATORÓW:
Zwykle jestem uczestnikiem degustacji, ale zdarzało mi się również być po stronie organizatora i wiem, jak dużym wyzwaniem jest przeprowadzenie profesjonalnej degustacji win. Należy zadbać o sprzęt, szkło, obsługę, no i oczywiście o same wina. Absolutnym minimum profesjonalnej degustacji win jest zaserwowanie ich w dobrej kondycji oraz temperaturze adekwatnej dla danego typu. Nieraz naciąłem się na wino korkowe, ciepłego szampana, zmrożonego rieslinga czy wręcz ugotowane Amarone. Optymalizacja temperatury w warunkach degustacyjnych jest trudna, ale przecież chcemy, aby wino zaprezentowało się jak najlepiej.

Jeżeli wino potrzebuje więcej czasu, żeby się „otworzyć”, to warto przelać je do karafki. Dekanter uatrakcyjni wygląd stolika, a odwiedzający z pewnością zainteresują się jego zawartością. Należy mieć pod ręką lód, coolery, spluwaczki i wodę do picia. Przy tzw. degustacjach stolikowych nie ma co prezentować dużej ilości win, 6-8 etykiet w zupełności wystarczy. Mniejsza ilość ułatwi logistykę i pozwoli skupić uwagę odwiedzających na konkretnych butelkach.

Chodząc od stolika do stolika, uczestnicy degustują wiele win, ale zwykle używają tylko jednego kieliszka. Warto jest zaproponować przepłukanie go przed przejściem do degustacji. Nie płuczemy kieliszka wodą, ale winem. Mój dobry znajomy Thomas Klinger, reprezentant słynnego producenta austriackiego Weingut Bründlmayer, poszedł dalej i każdemu odwiedzającemu jego stolik osobiście przepłukuje kieliszek, rozlewając wino po jak największej jego powierzchni. Tak przepłukane szkło jest idealne do degustacji.  

PORADY DLA UCZESTNIKÓW:
Warto odpowiednio się przygotować. Jeżeli degustacja dotyczy konkretnego kraju, regionu, producenta, dobrze jest odświeżyć wiedzę teoretyczną. Następnie szczegółowo przeczytać program i określić plan degustacji. Bardzo ważną częścią degustacji jest interakcja z osobami prezentującymi wina. Miłym gestem jest przekazanie im informacji zwrotnej na temat spróbowanych butelek. Dla winiarza to często bezcenne wskazówki. Poza tym feedback jest formą wyrażenia wdzięczności za poświęcony nam czas i wino.

Aby wynieść więcej z degustacji, należy sporządzać notatki, a nawet wręcz fotografować ulubione etykiety. Bez notatek bardzo trudno jest zapamiętać konkretne wino. Z doświadczenia wiem, że po degustacji kilkunastu i więcej win wszystko zaczyna się ze sobą zlewać. Pamiętajmy, że oprócz nas potencjalnie jest wiele osób chcących zdegustować dane wina. Dlatego starajmy się nie oblegać zbyt długo jednego stanowiska. O wpychaniu się przed innych już nawet nie wspomnę. W dniu degustacji najlepiej zupełnie zrezygnować ze skrapiania się swoim ulubionymi perfumami, bo intensywna woń nie tylko zaburzy naszą percepcję win, ale może również przeszkadzać innym. Profesjonalne degustacje mają pewne znamiona spotkań towarzysko-biznesowych, ale nie powinny być okazją do napicia się wina, lecz jak sama nazwa spotkania wskazuje – do jego degustacji.

ADAM PAWŁOWSKI MS
Pierwszy Polak z prestiżowym tytułem Master Sommeliera. Mistrz Polski Sommelierów 2014. Zwycięzca zawodów sommelierów Sud de France 2013. Dwukrotny finalista UK Best Sommelier 2011 i 2014. Wykładowca The Court of Master Sommeliers. Przez 5 lat head sommelier w Northcote, restauracji oznaczonej gwiazdką Michelina. Niezależny konsultant branży HoReCa.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Winne Walentynki - trunki na wieczór we dwoje

Walentynki, Dzień Kobiet, rocznica związku…każda zakochana para w ciągu roku ma kilka okazji, które wymagają wyjątkowej oprawy. Romantyczna kolacja z kieliszkiem wina to zawsze trafiony pomysł! Jakie powinno być idealne wino na romantyczny wieczór?

Kalifornia: gra w ciepło-zimno

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

TRANSFER PIOTRA PIETRASA

Piotr Pietras został szefem sommelierów w restauracji Hide w Londynie. Mężczyzna będzie odpowiedzialny za zespół 16 sommelierów oraz za kartę win liczącą prawie 6800 etykiet.

Degustacja win włoskich i chilijskich

Podczas organizowanej już po raz trzeci branżowej imprezy A Land of Wine zaprezentowanych zostanie ponad 40 marek win. Połączoną degustację jesiennej oferty trunków z różnych regionów Włoch i Chile zaplanowano na 10 października w Warszawie.

Polscy winiarze pod ostrzałem ocen

24 i 25 sierpnia w winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win. Zgłoszono 212 win z całego kraju: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich.

ADAM PAWŁOWSKI: PIWNA REWOLUCJA

Jeszcze 5 lat temu mało kto w Polsce kojarzył takie nazwy jak IPA czy APA z piwem. Nurt piw kraftowych na dobre zmienia krajobraz rynku piwa w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami "piwnej rewolucji", która na sztandarach niesie hasła dotyczące produkcji jakościowych piw.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej