x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MAGDALENA GUMIELA

Kategoria: Wino    26.03.2018

"Najwięcej satysfakcji daje mi zadowolenie gości. Energetyczna atmosfera panująca w restauracji również jest pozytywną częścią mojej pracy. Lubię, jak dużo się dzieje. To ładuje moje baterie na dalsze wyzwania. A tych w restauracji nie brakuje!"

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
Dlaczego wino?
Przypadek sprawił, że znalazłam się w tej branży. Na szczęście praca spodobała mi się na tyle, że stała się moim hobby. Do tego wino jest najzdrowszą używką, jaką wymyślił człowiek, więc to sama przyjemność pracować z tym tematem.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Zajmuję się winem od 16 lat. Pierwszym miejscem, w którym pracowałam, był sklep Fine Wine & Spirits. Był to salon firmowy Piwnicy Wybornych Win i Carey Agri. Tam złapałam bakcyla.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Jest wielu wspaniałych winiarzy i sommelierów, których niezwykle cenię. Natomiast bezpośredni wpływ na rozwój mojej pasji miał Wojciech Gogoliński. Wiele mnie nauczył w Collegium Vini i wpoił szacunek do wina. Wojciech Bońkowski również jest moim mentorem. Od lat jego artykuły są kopalnią wiedzy winiarskiej, z której chętnie korzystam.

Co robisz, żeby się rozwijać jako sommelier?
Codzienna praca w restauracji pomaga utrwalić zdobytą wiedzę. Po nowinki sięgam do internetu oraz czytam prasę branżową. Chodzę na degustacje, spotykam się z importerami i winiarzami. A na urlop najchętniej wybieram kierunki na świecie, gdzie mogę zwiedzić ciekawe winnice.

Gdybyś mogła spróbować dowolnego wina, co byś wybrała i z kim byś je wypiła?
Mam dwa takie marzenia. Pierwsze to Chateau d’ Yquem z 1983 r. Był to jeden z najlepszych roczników w Sauternes. Czytałam o wspaniałych wrażeniach z degustacji. Najchętniej delektowałabym się nim
z moją mamą. Drugie to Cabernet Sauvignon Stags’ Leap Warrena Winiarskiego z 1973 r. To wino, które zwyciężyło w słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 r., pokonując Chateau Mouton Rothschild. Spróbowałabym go z moimi „winnymi” przyjaciółmi. Wrażenia gwarantowane.

Dobry sommelier jest...?
Pasjonatem. Lubi ludzi i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Do tego ma świetny węch i smak.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Uwielbiam hiszpańską kuchnię i bardzo cenię tamtejsze wina. Często w domu przyrządzam paellę z kurczakiem i owocami morza. Podaję do niej albarinho. Ten wyjątkowy szczep pachnie brzoskwinią i grejpfrutem. Ma przyjemną kwasowość i mineralną nutę, a do tego słonawy finisz. Wina z tego szczepu działają jak dodatkowa przyprawa, która podkreśla smak dania. Najlepsze albarinho zawsze mają miejsce w mojej karcie win i domowej piwniczce.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Najwięcej satysfakcji daje mi zadowolenie gości. Energetyczna atmosfera panująca w restauracji również jest pozytywną częścią mojej pracy. Lubię, jak dużo się dzieje. To ładuje moje baterie na dalsze wyzwania. A tych w restauracji nie brakuje!

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
To zawód, w którym nie można się zatrzymać. Staram się pogłębiać swoją wiedzę, próbować jak najwięcej win i szlifować serwis.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Kiedyś myślałam, że beczkowe chardonnay z Nowego Świata jest dla mnie nie do przejścia. Na szczęście już je zrozumiałam.

BIO
Stanowisko:
sommelier w restauracji Genesis w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 08.06.1983 r., Morąg
Najważniejsze osiągnięcia: dyplom sommeliera przyznany przez Collegium Vini w Krakowie w 2007 r. Od 2015 członkini Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MACIEJ ŁYKO

W pracy moim głównym celem jest zadowolenie gości naszej restauracji. To oni są najważniejsi i to dla nich nasza profesja została stworzona. Poza pracą moje prywatne cele to zwycięstwo w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Sommelierów oraz zdanie egzaminu Master Sommelier.

Branża winiarska też w kryzysie

Zamknięte restauracje i ograniczony dostęp do sklepów mogą przyczynić się do zmarnowania miliarda litrów wina! Na kondycji finansowej importerów wina negatywnie odbijają się: wzrost cen walut i mniejszy zysk ze sprzedaży zakupionych przed pandemią towarów. Jakie są pomysły na przetrwanie?

Najlepsze polskie wina ponownie w Poznaniu!

Już po raz siódmy najlepsi winiarze z całej Polski przyjadą do poznańskiego SPOT. 19-20 czerwca podczas Festiwalu Polskich Win kilkunastu producentów zaprezentuje tam kilkadziesiąt etykiet. Będzie można je poznać, zdegustować oraz - co najważniejsze - kupić w cenie producenta.

Winobranie w Fortecy

O tym, jak smakują wina od 39 czołowych polskich winiarzy, przekonali się uczestnicy drugiej już edycji Festiwalu Polskiego Wina Białe Czerwone, która odbyła się 16 i 17 czerwca w stołecznej Fortecy. Głównemu wydarzeniu towarzyszyły degustacje komentowane, dyskusje z winiarzami i różne spotkania.

Wina z winnicy Turnau w restauracjach Jarczyńskiego

Trunki z winnicy Turnau znalazły się w ofercie pięciu warszawskich restauracji: St Antonio, Der Elefant, Podwale 25 Kompania Piwna, U Szwejka i Bazyliszek.

Kolejny polski Master Sommelier

20 sierpnia do grona 239 Master Sommelierów dołączył Piotr Pietras, który na co dzień pracuje jako head sommelier w londyńskiej restauracji Launceston Place. Do sukcesów (podwójny tytuł Mistrza Polski Sommelierów oraz Wicemistrza Europy Sommelierów) zaliczyć może właśnie ten zaszczytny tytuł.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej