x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MAGDALENA GUMIELA

Kategoria: Wino    26.03.2018

"Najwięcej satysfakcji daje mi zadowolenie gości. Energetyczna atmosfera panująca w restauracji również jest pozytywną częścią mojej pracy. Lubię, jak dużo się dzieje. To ładuje moje baterie na dalsze wyzwania. A tych w restauracji nie brakuje!"

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
Dlaczego wino?
Przypadek sprawił, że znalazłam się w tej branży. Na szczęście praca spodobała mi się na tyle, że stała się moim hobby. Do tego wino jest najzdrowszą używką, jaką wymyślił człowiek, więc to sama przyjemność pracować z tym tematem.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Zajmuję się winem od 16 lat. Pierwszym miejscem, w którym pracowałam, był sklep Fine Wine & Spirits. Był to salon firmowy Piwnicy Wybornych Win i Carey Agri. Tam złapałam bakcyla.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Jest wielu wspaniałych winiarzy i sommelierów, których niezwykle cenię. Natomiast bezpośredni wpływ na rozwój mojej pasji miał Wojciech Gogoliński. Wiele mnie nauczył w Collegium Vini i wpoił szacunek do wina. Wojciech Bońkowski również jest moim mentorem. Od lat jego artykuły są kopalnią wiedzy winiarskiej, z której chętnie korzystam.

Co robisz, żeby się rozwijać jako sommelier?
Codzienna praca w restauracji pomaga utrwalić zdobytą wiedzę. Po nowinki sięgam do internetu oraz czytam prasę branżową. Chodzę na degustacje, spotykam się z importerami i winiarzami. A na urlop najchętniej wybieram kierunki na świecie, gdzie mogę zwiedzić ciekawe winnice.

Gdybyś mogła spróbować dowolnego wina, co byś wybrała i z kim byś je wypiła?
Mam dwa takie marzenia. Pierwsze to Chateau d’ Yquem z 1983 r. Był to jeden z najlepszych roczników w Sauternes. Czytałam o wspaniałych wrażeniach z degustacji. Najchętniej delektowałabym się nim
z moją mamą. Drugie to Cabernet Sauvignon Stags’ Leap Warrena Winiarskiego z 1973 r. To wino, które zwyciężyło w słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 r., pokonując Chateau Mouton Rothschild. Spróbowałabym go z moimi „winnymi” przyjaciółmi. Wrażenia gwarantowane.

Dobry sommelier jest...?
Pasjonatem. Lubi ludzi i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Do tego ma świetny węch i smak.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Uwielbiam hiszpańską kuchnię i bardzo cenię tamtejsze wina. Często w domu przyrządzam paellę z kurczakiem i owocami morza. Podaję do niej albarinho. Ten wyjątkowy szczep pachnie brzoskwinią i grejpfrutem. Ma przyjemną kwasowość i mineralną nutę, a do tego słonawy finisz. Wina z tego szczepu działają jak dodatkowa przyprawa, która podkreśla smak dania. Najlepsze albarinho zawsze mają miejsce w mojej karcie win i domowej piwniczce.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Najwięcej satysfakcji daje mi zadowolenie gości. Energetyczna atmosfera panująca w restauracji również jest pozytywną częścią mojej pracy. Lubię, jak dużo się dzieje. To ładuje moje baterie na dalsze wyzwania. A tych w restauracji nie brakuje!

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
To zawód, w którym nie można się zatrzymać. Staram się pogłębiać swoją wiedzę, próbować jak najwięcej win i szlifować serwis.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Kiedyś myślałam, że beczkowe chardonnay z Nowego Świata jest dla mnie nie do przejścia. Na szczęście już je zrozumiałam.

BIO
Stanowisko:
sommelier w restauracji Genesis w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 08.06.1983 r., Morąg
Najważniejsze osiągnięcia: dyplom sommeliera przyznany przez Collegium Vini w Krakowie w 2007 r. Od 2015 członkini Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

170. urodziny legendarnego włoskiego wina musującego Gancia

Gancia, producent pierwszego włoskiego wina musującego, obchodzi 170-lecie powstania. Marka dystrybuowana w ponad 65 krajach świata jest jednym z symboli włoskiego stylu życia.

Adam Pawłowski: Edukacja winiarska w morowych czasach

Pandemia koronawirusa zmusiła nas do szybkiego przeorganizowania w zasadzie każdej sfery życia. W trakcie lockdownu inaczej pracujemy i spędzamy czas wolny, a także w inny sposób uczymy się o winie.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle potrwają od 24 do 28 sierpnia.

Już po raz jedenasty Jasło będzie gościć miłośników wina oraz pasjonatów winiarstwa z całej Polski i z zagranicy. Od środy do piątku (24 - 26 sierpnia) jasielscy winiarze zaproszą enoturystów na Dni Otwartych Piwnic.

WINNICA WIELICZKA

Winnica Wieliczka należąca do Agnieszki Rousseau i Piotra Jaskóły powstała w 2013 r. Znajduje się 3 km od Wieliczki, 10 km od Krakowa i jest jednym z nielicznych gospodarstw z uprawą biodynamiczną.

ŚWIĘTO POLSKIEGO WINA

25-30 sierpnia 2017 r. odbędą się XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Organizatorzy planują wiele atrakcji, między innymi prezentacje, konkursy dla publiczności oraz koncerty. Odbędą się również warsztaty degustacyjne prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

KALIFORNIA: GRA W CIEPŁO-ZIMNO

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej