x

WINNICA PŁOCHOCKICH

Kategoria: Wino    26.03.2018

Winnica Barbary i Marcina Płochockich została założona w 2005 r. Zlokalizowana jest w dolinie rzeki Opatówki, na wzgórzu położonym 180 m n.p.m. na ciepłym i przewiewnym stanowisku. Płochoccy zajmują się produkcją wina na cały etat. Jak sami przyznają, są samoukami.

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
Położenie winnicy: Daromin 2, 27-612 Wilczyce, woj. świętokrzyskie
Łączny areał nasadzeń: 4,5 ha
Roczna produkcja: ok. 30 tys. butelek
Najważniejsze nagrody: Konkurs Cuvee 2013 w Ostrawie – srebrny medal dla Rose 2012 oraz wyróżnienie Fijev Prix; VI Ogólnopolski Konkurs Win Grand Prix – Winobranie 2015 – złoty medal i grand prix dla wina RG; Konkurs Win Polskich w Jaśle 2017 – grand prix dla wina Pi 2015
Restauracje, gdzie można napić się wina: Butchery & Wine, Kieliszki na Próżnej, Kieliszki na Hożej, Belvedere, Biała Róża, Topollino, Wine Spa Głęboczek
Strona internetowa: www.winnicaplochockich.pl

Wiedzę o produkcji wina czerpali z literatury polskiej i zagranicznej, a także w trakcie wyjazdów szkoleniowych. Skutecznie walczą ze stereotypem, że ze względu na klimat w Polsce dobrze przyjmują się jedynie odmiany hybrydowe. Potwierdzają to nagrody przyznawane przez specjalistów, jak np. ubiegłoroczna grand prix Konkursu Win Polskich w Jaśle, gdzie główną nagrodę zdobyło wino Pi na bazie szczepu Pinot Noir.

O swoich winach mówią, że są autorskie, autentyczne, czyste, świeże, aromatyczne. Na łącznej powierzchni blisko 4,5 hektara uprawiają hybrydy, a także odmiany vitis vinifera. Na jakość win niewątpliwie wpływają lekkie gleby lessowe, które porastają szczepy winorośli w następujących proporcjach: hibernal 38 arów, seyvel blanc 51 arów, johanniter 40 arów, solaris 35 arów, muscaris 20 arów, riesling 11 arów, traminer 5,5 ara, sibera 15 arów, cserszegi fűszeres 5,5 ara, muskat 10,5 ara, pinot blanc 11 arów, maréchal foch 35 arów, rondo 30 arów, regent 20 arów, zweigelt 21 arów, cabernet cortis 11 arów, pinot noir 11 arów, saint laurent 11 arów, bolero 10 arów, frontenac 15 arów.

Sami Płochoccy od kilku lat obserwują boom na polskie wino. Zwracają jednakże uwagę na aspekty etyczne prowadzenia takiego biznesu. – Pod szyldem „polskie wino” powstają również wina nie do końca polskie, bo zdarza się, że ze sprowadzanych zza granicy moszczów czy winogron. Ludzie mający spore fundusze realizują przedsięwzięcia biznesowe, gdzie wina tworzą zatrudnieni przez nich enolodzy – tłumaczą Płochoccy. – Niemal od razu powstają wina o światowej jakości. Z drugiej strony jest nadal duża liczba pasjonatów, którzy nie dysponują tak dużymi środkami. Uczą się wszystkiego od początku i tworzą wina sami. Ich produkty przechodzą naturalną drogę rozwoju. Jak sami na koniec przyznają, lepiej jak wino ma czasem drobne wady. Wtedy wydaje się bardziej autentyczne.

TE ODMIANY CIĘ ODMIENIĄ
HYBRYDA – CO TO WŁAŚCIWIE JEST?
To inaczej mieszaniec, czyli jednostkowy okaz gatunku powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich. Już w XIX w. powstały pierwsze krzyżówki różnych odmian V. vinifera. Pierwszym takim udanym eksperymentem była odmiana petit bouschet (aramon x teinturier du cher), stworzony przez francuskiego hodowcę Louisa Bouscheta de Bernarda. Do popularnych krzyżówek międzygatunkowych winorośli na świecie zaliczamy np. pinotage (pinot noir x cinsault) czy alicante bouschet (petit bouschet x grenache). W Polsce jednymi z najczęściej uprawianych odmian hybrydowych są rondo i regent (czerwone) czy solaris i seyval blanc (białe).

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Winnica widokowa - wino z perspektywą

Spektakularny widok to wizytówka winnicy. Z obszernego tarasu wybudowanego tuż nad krzewami winorośli można podziwiać krajobraz ciągnący się aż po pasmo górskie Tatr. Kiedy pogoda jest dobra, widoczność sięga słowackiej granicy.

Degustacja win australijskich #AussieWineInPoland już 15 marca w Warszawie

W czwartek 15 marca odbędzie się degustacja win australijskich organizowana przez Ambasadę Australii w przestrzeni konferencyjnej Piękno, przy ul. Szpitalnej 8A w Warszawie. Zaprezentuje się 11 wystawców, którzy przedstawią wina z ponad 16 winnic.

Radosław Froń: Archaiczne prawo na rynku dystrybucji wina

Dopuszczenie e-commerce jako kanału sprzedaży napojów alkoholowych w miejsce wyłączonych przez epidemię tradycyjnych sposobów zbytu może nieco zminimalizować dotkliwe straty branży winiarskiej - mówi prawnik i autor bloga paragrafwkieliszku.pl Radosław Froń.

Winnica Vanellus - Winorośl wciąga

Wszystko zaczęło się w 2004 r., kiedy to Barbara i Mariusz Czajkowie wybrali się na niezobowiązujący kieliszek wina do swojego sąsiada Wiktora Szpaka [również winiarza - przyp. red.]. Jak się później okazało, parę łyków rondo było początkiem niemałej rewolucji w ich życiu.

Chef & sommelier

Konflikty na linii kuchnia - sala to codzienność wielu restauracji. Antagonizmy, zamiast zbliżać, oddalają restaurację od sukcesu, dlatego lepiej postawić na współpracę między frontem a zapleczem. Jak powinna wyglądać w praktyce kooperacja dwóch doświadczonych generałów: szefa kuchni i sommeliera?

Wina czerwone na jesień i nie tylko

Bogactwo smaków, duża różnorodność, a nawet właściwości prozdrowotne to tylko niektóre zalety win czerwonych. Na świecie jest około 100 tys. odmian winorośli, ale większość win powstaje z ok. 150 szczepów. Co jeszcze warto wiedzieć o winach czerwonych?

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej