x

WINNICA PŁOCHOCKICH

Kategoria: Wino    26.03.2018

Winnica Barbary i Marcina Płochockich została założona w 2005 r. Zlokalizowana jest w dolinie rzeki Opatówki, na wzgórzu położonym 180 m n.p.m. na ciepłym i przewiewnym stanowisku. Płochoccy zajmują się produkcją wina na cały etat. Jak sami przyznają, są samoukami.

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
Położenie winnicy: Daromin 2, 27-612 Wilczyce, woj. świętokrzyskie
Łączny areał nasadzeń: 4,5 ha
Roczna produkcja: ok. 30 tys. butelek
Najważniejsze nagrody: Konkurs Cuvee 2013 w Ostrawie – srebrny medal dla Rose 2012 oraz wyróżnienie Fijev Prix; VI Ogólnopolski Konkurs Win Grand Prix – Winobranie 2015 – złoty medal i grand prix dla wina RG; Konkurs Win Polskich w Jaśle 2017 – grand prix dla wina Pi 2015
Restauracje, gdzie można napić się wina: Butchery & Wine, Kieliszki na Próżnej, Kieliszki na Hożej, Belvedere, Biała Róża, Topollino, Wine Spa Głęboczek
Strona internetowa: www.winnicaplochockich.pl

Wiedzę o produkcji wina czerpali z literatury polskiej i zagranicznej, a także w trakcie wyjazdów szkoleniowych. Skutecznie walczą ze stereotypem, że ze względu na klimat w Polsce dobrze przyjmują się jedynie odmiany hybrydowe. Potwierdzają to nagrody przyznawane przez specjalistów, jak np. ubiegłoroczna grand prix Konkursu Win Polskich w Jaśle, gdzie główną nagrodę zdobyło wino Pi na bazie szczepu Pinot Noir.

O swoich winach mówią, że są autorskie, autentyczne, czyste, świeże, aromatyczne. Na łącznej powierzchni blisko 4,5 hektara uprawiają hybrydy, a także odmiany vitis vinifera. Na jakość win niewątpliwie wpływają lekkie gleby lessowe, które porastają szczepy winorośli w następujących proporcjach: hibernal 38 arów, seyvel blanc 51 arów, johanniter 40 arów, solaris 35 arów, muscaris 20 arów, riesling 11 arów, traminer 5,5 ara, sibera 15 arów, cserszegi fűszeres 5,5 ara, muskat 10,5 ara, pinot blanc 11 arów, maréchal foch 35 arów, rondo 30 arów, regent 20 arów, zweigelt 21 arów, cabernet cortis 11 arów, pinot noir 11 arów, saint laurent 11 arów, bolero 10 arów, frontenac 15 arów.

Sami Płochoccy od kilku lat obserwują boom na polskie wino. Zwracają jednakże uwagę na aspekty etyczne prowadzenia takiego biznesu. – Pod szyldem „polskie wino” powstają również wina nie do końca polskie, bo zdarza się, że ze sprowadzanych zza granicy moszczów czy winogron. Ludzie mający spore fundusze realizują przedsięwzięcia biznesowe, gdzie wina tworzą zatrudnieni przez nich enolodzy – tłumaczą Płochoccy. – Niemal od razu powstają wina o światowej jakości. Z drugiej strony jest nadal duża liczba pasjonatów, którzy nie dysponują tak dużymi środkami. Uczą się wszystkiego od początku i tworzą wina sami. Ich produkty przechodzą naturalną drogę rozwoju. Jak sami na koniec przyznają, lepiej jak wino ma czasem drobne wady. Wtedy wydaje się bardziej autentyczne.

TE ODMIANY CIĘ ODMIENIĄ
HYBRYDA – CO TO WŁAŚCIWIE JEST?
To inaczej mieszaniec, czyli jednostkowy okaz gatunku powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich. Już w XIX w. powstały pierwsze krzyżówki różnych odmian V. vinifera. Pierwszym takim udanym eksperymentem była odmiana petit bouschet (aramon x teinturier du cher), stworzony przez francuskiego hodowcę Louisa Bouscheta de Bernarda. Do popularnych krzyżówek międzygatunkowych winorośli na świecie zaliczamy np. pinotage (pinot noir x cinsault) czy alicante bouschet (petit bouschet x grenache). W Polsce jednymi z najczęściej uprawianych odmian hybrydowych są rondo i regent (czerwone) czy solaris i seyval blanc (białe).

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Degustacja win włoskich i chilijskich

Podczas organizowanej już po raz trzeci branżowej imprezy A Land of Wine zaprezentowanych zostanie ponad 40 marek win. Połączoną degustację jesiennej oferty trunków z różnych regionów Włoch i Chile zaplanowano na 10 października w Warszawie.

Piotr Pietras szósty na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019

To ogromny sukces Polaka - w międzynarodowych zawodach rywalizowało 66 sommelierów z 63 państw. Piotr Pietras doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: PAWEŁ ZDUNIAK

Paweł Zduniak związany jest z winem od prawie 5 lat. Jego najważniejszym celem jako sommeliera jest zapewnienie gościom jak najlepszej jakości obsługi oraz niezapomnianych wrażeń smakowych, których mogą doświadczyć, próbując dań przygotowanych przez kucharzy z odpowiednio dobranymi winami.

Jancis Robinson w Polsce

8 października br. Polskę odwiedziła Jancis Robinson - jedna z największych znawczyń wina, światowej sławy krytyk i dziennikarka winiarska. Robinson odebrała tytuł Człowiek Roku 2016 przyznawany przez magazyn "Czas Wina".

Najciekawsze trunki Borsa Vini Italiani 2020

33 producentów, m.in. z Abruzzo, Apulii, Kampanii, Molise i Sardynii, wzięło udział w degustacji włoskich win Borsa Vini Italiani 2020, która odbyła się 6 lutego w hotelu Westin w Warszawie.

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2018

Najlepsi sommelierzy po raz 18. wystartują w Mistrzostwach Polski Sommelierów. Konkurs odbędzie się 26 maja w salach Hotelu Regent w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej