x

PRZYJEMNOŚĆ

Kategoria: Miejsca    26.03.2018

Przyjemność to lokal specjalizujący się w pizzy w kalifornijskim stylu. Został otwarty w styczniu br. w Poznaniu przy ul. Górna Wilda 82 przez Mateusza Łuczyńskiego (współwłaściciela Falli) oraz Bartosza Grochowskiego (właściciela Źródło Bar).

Foto: Jerzy Sadowski
Foto: Jerzy Sadowski
Szefem kuchni i gospodarzem miejsca jest Mateusz Sarnowski, związany wcześniej z marketingiem i organizacją eventów w gastronomii. Restauracja jest bardzo kameralna – ma zaledwie 18 miejsc siedzących, a proste wnętrze utrzymane jest w tonacji biało-niebieskiej. Pizza w kalifornijskim stylu, na mocno napowietrzonym, długo dojrzewającym cieście serwowana jest z wieloma (często ekstrawaganckimi) dodatkami, wyraźnie akcentującymi wpływy różnych kuchni świata, np. ze świeżymi krewetkami, sezonowanym rostbefem i chimichurri czy ceviche z ośmiornicy, algami morskimi oraz marynowaną w prosecco i burakach flue czerwoną cebulką. W menu pojawiała się też pizza ze świeżymi ostrygami. Mozzarella, burrata czy taleggio sprowadzane są z Włoch od najlepszych producentów. Przyjemność oferuje również wersje pizzy wegańskiej. Ceny wahają się od 17 do 31 zł. Jest możliwość zamówień w dostawie. Jako dodatek do pizzy polecane są klasyczne szprycery, jak Aperol czy Campari Spritz, oraz autorskie kompozycje, np. Grejpfrut z liczi czy Róża z limonką.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej