x

POLSKIE PRZYGOTOWANIA DO FINAŁÓW BOCUSE D'OR

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.04.2018

W finale Krajowych Eliminacji Bocuse d’Or Poland 2018 wyłoniono zwycięzcę, a tym samym reprezentanta Polski w europejskich finałach Bocuse d’Or w Turynie. Kandydata Dawida Szkudlarka i jego pomocnika Macieja Pisarka wspierają wiedzą i doświadczeniem: Adam Chrząstowski, Paweł Oszczyk i Łukasz Konik.

Foto: materiały prasowe Smarten PR
Foto: materiały prasowe Smarten PR
Nad przygotowaniami do Turynu pracuje ekipa profesjonalistów powołanych do polskiego zespołu. Kandydata Dawida Szkudlarka i jego pomocnika Macieja Pisarka wspierają wiedzą i doświadczeniem: Adam Chrząstowski, Paweł Oszczyk oraz Łukasz Konik, którzy występują w roli trenerów. Zostało niespełna dwa miesiące do rozgrywki europejskiej. Dlatego spotkania merytoryczne, na których polska drużyna, Team Poland, wypracowała wspólnie koncepcję obu dań na Turyn, szefowie mają już za sobą. Teraz przed naszym kandydatem niezliczone godziny treningów. Zespół będzie miał do przygotowania dwa dania: jedno – serwowane dla piętnastu osób i podane wyłącznie na talerzach, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu, oraz drugie danie z mięsa – serwowane dla 15 osób na platerze i wydane 35 minut po pierwszym daniu. Produkty obowiązkowe pochodzą z Piemontu. W daniu serwowanym na talerzu są to:
• Jajko kurze
• Ser Blue mountain Pasture Castelmagno DOP

W daniu serwowanym na półmisku są to:
• Filet z wołowiny o rodowodzie Fassona Piemontese
• Ryż Baraggia Biellese (różnorodny ryż Sant’s Andrea)
• Grasica cielęca

Kandydat będzie musiał również dodać coś od siebie (personal touch) oraz wybrany charakterystyczny, polski składnik tzw. country heritage. Dodatkowym utrudnieniem jest secret ingredient, czyli tajny składnik, który zostanie wylosowany na oficjalnej odprawie dzień przed konkursem. Poprzeczka została podniesiona, ale polski zespół stawia sobie za cel Wielki Finał w Lyonie w 2019 r.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ucz się o kawie z marką Lavazza

W połowie października w warszawskim Forcie 8 odbyło się uroczyste otwarcie Polskiego Centrum Szkoleniowego Lavazza.

30 października - najsmaczniejszy spacer w Polsce, czyli protest gastro

- Czas najwyższy się zorganizować i pokazać, że przez nieprzemyślane działania rządu tracimy nasze biznesy i miejsca pracy! - mówią organizatorzy "Spaceru dla branży HoReCa". Na piątek 30 października w Warszawie zaplanowany jest protest właścicieli i pracowników hoteli, gastronomii oraz cateringu.

The Best Chef Awards 2021 w Amsterdamie

13, 14 i 15 września stolica Holandii będzie gościć piątą edycję konkursu The Best Chef Awards. Podczas uroczystej gali uhonorowani zostaną najlepsi szefowie kuchni z całego świata.

BOCUSE D'OR POLAND 2018 ZA NAMI

W dniach 27-28 lutego w Radisson Blu Sobieski Hotel Warsaw odbył się Finał Krajowych Eliminacji ocuse d’Or Poland 2018. Z wyciężył Dawid Szkudlarek, szef kuchni Folwarku Folińscy. II i III miejsca zajęli kolejno: Jakub Kasprzak i Paweł Kubera.

Znamy zwycięzców Kulinarnego Pucharu Polski 2018

Na najwyższym podium stanęli Bartosz Peter i Dawid Wojciechowski z restauracji Salt w Hotel Copernicus. To zwycięstwo stanowi historyczną chwilę dla Kulinarnego Pucharu Polski, ponieważ po raz pierwszy laureat ubiegłorocznej edycji obronił tytuł.

Kobiecy Punkt Jedzenia

Sześć kobiet i sześć kobiecych punktów… jedzenia! Pod koniec sierpnia w poznańskiej restauracji Concordia Taste odbyła się kolacja, podczas której w roli głównej wystąpiły utalentowane szefowe kuchni.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej