x

POLSKIE PRZYGOTOWANIA DO FINAŁÓW BOCUSE D'OR

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.04.2018

W finale Krajowych Eliminacji Bocuse d’Or Poland 2018 wyłoniono zwycięzcę, a tym samym reprezentanta Polski w europejskich finałach Bocuse d’Or w Turynie. Kandydata Dawida Szkudlarka i jego pomocnika Macieja Pisarka wspierają wiedzą i doświadczeniem: Adam Chrząstowski, Paweł Oszczyk i Łukasz Konik.

Foto: materiały prasowe Smarten PR
Foto: materiały prasowe Smarten PR
Nad przygotowaniami do Turynu pracuje ekipa profesjonalistów powołanych do polskiego zespołu. Kandydata Dawida Szkudlarka i jego pomocnika Macieja Pisarka wspierają wiedzą i doświadczeniem: Adam Chrząstowski, Paweł Oszczyk oraz Łukasz Konik, którzy występują w roli trenerów. Zostało niespełna dwa miesiące do rozgrywki europejskiej. Dlatego spotkania merytoryczne, na których polska drużyna, Team Poland, wypracowała wspólnie koncepcję obu dań na Turyn, szefowie mają już za sobą. Teraz przed naszym kandydatem niezliczone godziny treningów. Zespół będzie miał do przygotowania dwa dania: jedno – serwowane dla piętnastu osób i podane wyłącznie na talerzach, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu, oraz drugie danie z mięsa – serwowane dla 15 osób na platerze i wydane 35 minut po pierwszym daniu. Produkty obowiązkowe pochodzą z Piemontu. W daniu serwowanym na talerzu są to:
• Jajko kurze
• Ser Blue mountain Pasture Castelmagno DOP

W daniu serwowanym na półmisku są to:
• Filet z wołowiny o rodowodzie Fassona Piemontese
• Ryż Baraggia Biellese (różnorodny ryż Sant’s Andrea)
• Grasica cielęca

Kandydat będzie musiał również dodać coś od siebie (personal touch) oraz wybrany charakterystyczny, polski składnik tzw. country heritage. Dodatkowym utrudnieniem jest secret ingredient, czyli tajny składnik, który zostanie wylosowany na oficjalnej odprawie dzień przed konkursem. Poprzeczka została podniesiona, ale polski zespół stawia sobie za cel Wielki Finał w Lyonie w 2019 r.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wina i oliwy świata przybywają do Warszawy

Targi Wine Expo Poland i Warsaw Oil Festival to wspaniałe targi wina w Polsce i niemała gratka dla miłośników oliwy. Tego roku odbędą się one 27-28 października w warszawskim EXPO XXI.

2. urodziny Akademii Inspiracji MAKRO

Już jutro Akademia Inspiracji MAKRO w Warszawie będzie świętować 2. rocznicę działalności. Z tej okazji przygotowano warsztaty tematyczne z udziałem gościa specjalnego - Michela Morana.

Rozstrzygnięcie The World’s 50 Best Restaurants 2020 przełożone!

Nie odbędzie się planowana na 2 czerwca w Antwerpii uroczystość ogłoszenia wyników prestiżowego rankingu. Nie zostanie on także nigdzie opublikowany. Marka The World’s 50 Best chce się teraz skoncentrować na wspieraniu globalnej gastronomii. Finał plebiscytu przesunięto na 2021 r.

Śliwka kalifornijska w piątej ćwiartce

9 kwietnia br. w stołecznym studiu CookUp, odbędzie się warsztat dla profesjonalistów pod przewodnictwem autorytetu kulinarnego, szefa Adama Chrząstowskiego.

WIELKIE ŚWIĘTO WHISKY

W dniach 13-14 października w Sangate Hotel Airport odbyła się kolejna edycja festiwalu poświęconego whisky - Whisky Live Warsaw. Główną częścią festiwalu jak zawsze była duża sala wystawiennicza ze stoiskami ambasadorów marek oraz przedstawicieli destylarni.

Jakub Kasprzak przed startem na Bocuse d’Or Europe. Jak wyglądają przygotowania?

Nowy termin finału Bocuse d’Or Europe to 15-16 października 2020 r., więc do startu na arenie międzynarodowej w Tallinie Jakub Kasprzak ma trzy miesiące. Przygotowania Team Poland idą pełną parą!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej