x

Integracja z edukacją

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.04.2018

W poniedziałek 26 marca w warszawskim Food Lab Studio odbyła się trzecia odsłona edukacyjnego cyklu dla szefów kuchni i kucharzy "Chefs after hours " - tym razem pod hasłem "zimowe warzywa i noże".

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Tematem przewodnim spotkania prowadzonego przez Grzegorza Łapanowskiego oraz gościa specjalnego Roberta Trzópka były zimowe warzywa i techniki, które można przy nich zastosować. Uczestnicy dowiedzieli się także, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze najważniejszych narzędzi w kuchni – noży. Opowiadali Patryk Pawlik z Kaminari Knives i Piotr Jędras z firmy Kłosy.

Projekt powstał z myślą o szefach kuchni i kucharzach, dla których jest to okazja do spotkania w nieformalnej atmosferze i wymiany doświadczeń. Do tej pory poruszona została już tematyka mięsa i wyrobu kiełbasy oraz kawy speciality. – Kocham zimowe warzywa i nie wyobrażam sobie, aby zimą jeść inne niż marchewkę, buraka, pasternak czy pietruszkę. Jednak w połowie lutego pojawia się pytanie: ile można? I co jeszcze? Dlatego chcieliśmy wziąć na warsztat zimowe warzywa i odkryć nowe możliwości oraz inspiracje – zaznacza Łapanowski. Podczas spotkania szefowie mieli okazję wziąć udział w dyskusji na temat najlepszych technik i możliwych połączeń dla warzyw takich jak topinambur, brukselka czy marchew i wspólnie ugotować swoje potrawy z zimowych warzyw. – Dużo osób traktuje warzywa po macoszemu, a nie różnią się one od mięsa czy ryby i są ciekawymi produktami – przekonywał Robert Trzópek, szef kuchni Bez Gwiazdek.

Uczestnicy otrzymali także solidne podstawy wiedzy o nożach i najlepszych metodach ich ostrzenia. Piotr Jędras, twórca marki Kłosy, opowiedział o znaczeniu różnych gatunków stali i o tym, co dzieje się z ostrzem noża, kiedy się tępi. Patryk Pawlik zaprezentował kute w japońskim stylu noże swojej marki Kaminari i ich szczególne walory przy krojeniu warzyw. Następne spotkania „Chefs after hours” już wkrótce. Tematy będą oscylować wokół kuchni polskiej oraz gotowania na ogniu. Wydarzenia są bezpłatne i skierowane do wszystkich szefów.

„Food Service” jest patronem medialnym cyklu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

World Chocolate Masters 2020/2021

World Chocolate Masters to jedyny na świecie konkurs skierowany do utalentowanych i kreatywnych profesjonalistów zajmujących się czekoladą. Zawody zaplanowane na lata 2020/2021 to już 8. edycja pojedynku cukierników i czekoladziarzy, do których tym razem będą mogli dołączyć również szefowie kuchni.

Madrid Fusion powraca - na żywo i wirtuanie

Tegoroczny Madrid Fusion, jeden z największych światowych kongresów gastronomicznych, po raz pierwszy w historii odbędzie się nie tylko stacjonarnie, ale będzie także w całości transmitowany przez internet.

Znamy wyniki Wine & Food Noble Night 2018

Do finału 11. edycji gali Wine & Food Noble Night organizowanej przez Noble Concierge stanęło 12 wybitnych kucharzy, którzy specjalnie na tę okazję wraz ze swoimi zespołami przygotowali autorskie menu - przystawkę i danie główne.

Konkurs Bocuse d’Or wraca do Polski

Po przerwie wywołanej kontrowersjami wokół ostatniej edycji konkurs Bocuse d’Or ponownie odbędzie się w Polsce.

SPECJALNIE DLA CUKIERNIKÓW

Polska drużyna zakwalifikowała się do Coupe du Monde de la Pâtisserie, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie. W Turynie polski zespół zaprezentuje swoje umiejętności. Przygotowania do startu w konkursie będą odbywać się w Ashanti - Szkole Kulinarnej.

Kolejna edycja Warsaw Pack

Znamy już termin IV Edycji Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Opakowań - Warsaw Pack 2019, odbędą się 5-7marca na terenie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie k/Warszawy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej