x

NAGRODY AIG PRIX 2018 ORAZ ARS COQUINARIA WRĘCZONE

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.04.2018

16 marca br. w hotelu Bristol w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród przez polską Akademię Gastronomiczną. W tegorocznej ceremonii wziął udział gość specjalny - hiszpański szef kuchni Paco Pérez wyróżniony łącznie pięcioma gwiazdkami przewodnika Michelin.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Akademia Gastronomiczna w Polsce nominuje co roku polskie osobistości gastronomiczne do nagród AIG Prix – przyznawanych przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną z siedzibą w Paryżu dla wybitnych jednostek i instytucji, które wyróżniają się na obszarze danego kraju międzynarodowym poziomem. W tegorocznej ceremonii wziął udział gość specjalny – hiszpański szef kuchni Paco Pérez wyróżniony łącznie pięcioma gwiazdkami przewodnika Michelin. Podczas przygotowanej specjalnie na tę okazję kolacji degustacyjnej zgromadzeni goście mieli okazję docenić kunszt laureata nagrody dla najlepszego szefa kuchni – Marka Flisińskiego (Water & Wine). Wina dobrał laureat nagrody dla najlepszego sommeliera – Kamil Wojtasiak (Butchery & Wine). Słodkim zakończeniem wieczoru były petit four przygotowane przez Justynę Kawiak (Nanan), wyróżnionej nagrodą dla najlepszego cukiernika.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

NAGRODY AIG Prix 2018 (przyznawane za dokonania z roku 2017)
Prix au Chef de L’Avenir/Nagroda Szefa Przyszłości – Marek Flisiński, Water & Wine (Nałęczów)
Prix au Chef Pâtissier/Nagroda Szefa Cukiernictwa – Justyna Kawiak, cukiernia Nanan (Wrocław)
Prix au Sommelier/Nagroda Sommeliera – Kamil Wojtasiak, Butchery & Wine (Warszawa)
Prix de la Littérature Gastronomique/Nagroda Literatury Gastronomicznej – Małgorzata Kalemba-Drożdż, „Smakowite drzewa”, Pascal (2017)
Prix Multimedia/Nagroda Multimediów – Food & Friends – Camilla Hultqvist, Igor Grzeszczuk


NAGRODY ARS COQUINARIA POLSKIEJ AKADEMII GASTRONOMICZNEJ:
MISTRZ MISTRZÓW – mentorowie pokoleń polskiej gastronomii, wybitne osobistości kulinarne – Adam Chrząstowski (Ed Red Warszawa i Kraków)
PRZYJACIEL SMAKU – udział w rozwoju i podnoszeniu poziomu polskiej gastronomii – Magda Gessler
POLSKI PRODUKT – Szynka Dylewska Dojrzewająca – Kalinówka (Wzgórza Dylewskie)


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Warsztaty California Wine & Food - praktyka i teoria

23-24 kwietnia w Art_inkubator w Łodzi odbędzie się kolejna edycja konferencji branżowej Food Service Summit.

Kuchnia Pomorza - tradycja w nowoczesnej odsłonie

Za nami czwarte spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny organizowane przez sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne. 22 października w hotelu Sofitel Grand Sopot goście spróbowali ośmiu dań nawiązujących do dawnej, pomorskiej kuchni.

Weź udział w konkursie "Czas na rybę"!

Jesteś szefem kuchni lub uczniem szkoły gastronomicznej? Weź udział w konkursie "Czas na rybę", który odbędzie się 3-4 października na Zamku Książęcym w Niemodlinie w ramach Święta Karpia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 10 września.

Smak domu za oceanem

Wydarzenie performatywne "Polish Table: Mine, Yours, Ours", koprodukcja nowojorskiego MOFAD - Museum of Food and Drink i Instytutu Adama Mickiewicza odbyło się 6 i 7 listopada 2018.

Wystartowała 4. edycja konkursu S. Pellegrino Young Chef

S.Pellegrino Young Chef to jeden z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów dla młodych kucharzy. Jego celem jest wyłonienie i promocja największych talentów kulinarnych na całym świecie.

Bocuse d’Or Europe 2020 za nami - relacja

Choć Jakub Kasprzak i Patryk Paczkowski nie awansowali do Wielkiego Finału Bocuse d’Or Europe 2020 w Lyonie, to ich występ podczas europejskiej selekcji w Tallinie wśród najlepszych szefów kuchni Starego Kontynentu, trzeba uznać za udany.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej