CALIFORNIA ZIN & CHOCOLATE - ŁĄCZ WINO Z CZEKOLADĄ
Kategoria: Wino

Od 12 lutego do 31 maja California Wines Polska, marka Lindt oraz Taste It All zapraszają restauracje do udziału w akcji specjalnej California Zin & Chocolate. Importerzy wina przygotowali dla restauracji specjalne rabaty i pakiety win zinfandel.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Akcja polega na promocji nietypowego połączenia kulinarnego, mianowicie: kalifornijskiego wina szczepu zinfandel z deserami (lub daniami) z wykorzystaniem gorzkiej czekolady marki Lindt. Organizatorzy proponują stworzenie dwóch zestawów promocyjnych dla gości restauracji. Pierwszy z nich to kieliszek wina zinfandel z Kalifornii oraz deser czekoladowy na bazie czekolady Lindt. Druga propozycja zestawu to butelka wina zinfandel z kolacją i deserem czekoladowym również na bazie tej samej czekolady.

Poza tym desery stworzone do akcji będą mogły być zgłoszone do konkursu, w którym jury wybierze trzech zwycięzców. Nagrodą dla nich będzie: publikacja deseru (przepis i zdjęcie) i prezentacja sylwetki szefa i samej restauracji w social mediach oraz zestaw czekoladek dla gości zwycięskich restauracji. Organizatorzy przygotowali narzędzia pomocnicze, m.in. edukacyjny manual o łączeniu wina zinfandel z czekoladą i innymi daniami oraz listę dystrybutorów wina, którzy oferują to wino w specjalnych cenach.

Aktualnie akcja jest prowadzona, m.in. w restauracjach: Flaming (Warszawa), Tamka 43 (Warszawa), Merliniego 2 (Warszawa), El Popo (Warszawa), Aruana (Serock), Delicja (Poznań), oraz hotelach: Regent (Warszawa), Stara Wozownia w hotelu Pałac Mała Wieś, Hilton Garden Inn (Kraków).

Aby przystąpić do akcji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online pod adresem: www.zinandchocolate.evenea.pl

Bliższych informacji udziela Agnieszka Wojtowicz-Jach, reprezentująca California Wines Polska, pod adresem: tratoria@tratoria.pl

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Piotr Pietras szósty na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019

To ogromny sukces Polaka - w międzynarodowych zawodach rywalizowało 66 sommelierów z 63 państw. Piotr Pietras doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Jakub - profesjonalista, sommelier, chatbot

Spodziewasz się gości, ale zupełnie nie wiesz, jak dobrać wino do kolacji, którą zaplanowałeś. Twoi goście przynieśli świetne wino kupione w podróży po Francji, ale masz problem, jakie przekąski przygotować. Pomoże ci Jakub, wirtualny sommelier.

Kalifornia: gra w ciepło-zimno

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

ADAM PAWŁOWSKI: PIWNA REWOLUCJA

Jeszcze 5 lat temu mało kto w Polsce kojarzył takie nazwy jak IPA czy APA z piwem. Nurt piw kraftowych na dobre zmienia krajobraz rynku piwa w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami "piwnej rewolucji", która na sztandarach niesie hasła dotyczące produkcji jakościowych piw.

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

NA LISTOPAD CHIANTI

14 listopada w restauracji Mąka i Woda odbyła się degustacja "Beyond Chianti" zorganizowana przez Gambero Rosso i Consorzio Chianti Classico. Wina z roczników Chianti 2016 i Chianti Riserva 2015 omówił Marco Sabellico.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej