x

ZENIT

Kategoria: Miejsca    30.04.2018

Lokal mieści się na poznańskiej Śródce 16a w miejscu dawnego sklepu wielobranżowego o tej samej nazwie. W środku 23 miejsca, a w ciepłe miesiące dostępny jest ogródek.

Foto: materiały prasowe, Bartosz Dziamski
Foto: materiały prasowe, Bartosz Dziamski
Zenit wyróżnia spójność w nawiązywaniu do estetyki lat 90. na różnych płaszczyznach: od wystroju wnętrza, poprzez promocję w mediach społecznościowych, muzykę puszczaną w lokalu, aż do niektórych pozycji w menu. Właścicielka Agata Żelechowska, która jednocześnie pełni funkcję szefowej kuchni, tłumaczy, że fascynacja tym, a nie innym okresem historycznym wynika z jej sentymentu do czasów dzieciństwa. Jest jedna rzecz warta szczególnej uwagi. Mianowicie Zenit może pochwalić się jednym z najbardziej oryginalnie prowadzonych fanpage’ów w internecie. Kto jeszcze nie widział postrzelonych grafik nawiązujących do estetyki reklam z lat 90., gdzie proszek Polena zestawiony jest z bohaterami „Dynastii”, marsz do komputera. Dość jednak o konceptach marketingowych – czas skierować oko na jedzenie. A zjemy w Zenicie wegańsko. Począwszy od poczciwej bułki z pieczarkami jak z Gorzowa (9 zł), która miała swoją wersję w prawie każdym mieście, po bardziej skomplikowane dania, w wielu przypadkach z azjatyckimi akcentami. Kolejnym hitem Zenitu jest kimchi (19-26 zł w zależności od dodatków), które co prawda stoi nieco w sprzeczności ze stylistyką lat 90., ale jest stałą pozycją w menu. Podaje się do niego ziemniaczki duszone na słodko, surówkę z ogórków i jabłek w aquafabonezie z miętą lub tofu marynowane w bulgogi i wegański wędzony boczek

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej