x

HISZPAŃSCY SZEFOWIE KUCHNI WYCHODZĄ DO LUDZI

Kategoria: Twój biznes - wiedza    27.08.2018

Wielu hiszpańskich szefów kuchni od lat dywersyfikuje źródła przychodów. Dobrą stroną tego zjawiska jest demokratyzacja gwiazdkowej kuchni i pojawienie się w ofercie najbardziej znanych świątyń smaku w formacie casual.

Ferran Adrià, gwiazda hiszpańskiej kuchni, dwukrotnie został uznany za najlepszego szefa kuchni na świecie. Jego restauracja elBulli na Costa Brava była mekką fine diningu. Była też centrum jego awangardowej, częściowo molekularnej kuchni, która zrewolucjonizowała rynek restauracyjny. 70 pracowników obsługiwało 50 gości, a trzygodzinna kolacja składająca się z 35 dań kosztowała 320 euro za osobę. ElBulli zamknęło się z końcem lipca 2011. Dzisiaj Adrià prowadzi sześć restauracji w barcelońskiej dzielnicy Parallel. Jego wspólnikami są młodszy brat Albert i rodzeństwo Iglesias: Juan Carlos, Borja i Pedro.

ElBarri, bo tak się nazywa spółka, może pochwalić się trzema restauracjami z jedną gwiazdką Michelin. Same w sobie są świetnymi lokalami, a przy okazji mają przystępne ceny dla gości i przynoszą większy zysk właścicielom. W doniesieniach prasowych można znaleźć wzmianki o tym, że elBulli otwierała się na pół roku i przynosiła roczną stratę ponad pół miliona euro. Adrià ripostował, że są to „kłamstwa sfabrykowane przez prasę”. Mimo wszystko wiadomo, że większość restauracji z gwiazdkami Michelina walczy o finansowe przetrwanie. Wskutek kryzysu ekonomicznego w Hiszpanii niektóre z nich musiały się zamknąć, np. El Racó de Can Fabres i Sergi Arola.

Nic dziwnego, że lata 2008-2017 to okres rozkwitu ambitnych casualowych wersji znanych restauracji, w których najlepsi szefowie przekuwają swoją wiedzę w jasno określone formuły tematyczne. Jak twierdzi Ricard Camarena, stawanie się bardziej casualowym wymaga „standaryzacji procesów”. Obok swojej restauracji z jedną gwiazdką otworzył koncepty Canalla Bistro i Habitual, w których średni rachunek to 35 euro za osobę. Camarena dodaje, że ta standaryzacja nieraz polega na zaakceptowaniu, że nie wszystko w restauracji będzie najwyższej jakości, a specjalizacja i powtarzalność są tym, co bardzo liczy się w tym segmencie.

Tę opinię potwierdzają przykłady barcelońskich L’Eggs, the Bao Bar i La Royale otwarte przez Paco Péreza, który ma na koncie łącznie pięć gwiazdek Michelin. Tutaj średnie rachunki to 20-30 euro – znacznie mniej niż w jego restauracji Miramar w Llanfranch. L’Eggs to restauracja mieszcząca stu gości, w której serwuje się wyrafinowane dania z jajek. W Bao Bar podaje się azjatyckie kanapki, a w La Royale burgery w wersji gourmet. Andoni Luis Adúriz, szef kuchni gwiazdkowej restauracji Mugaritz w San Sebastian, otworzył Topa Sukalderia, która jest ekonomiczną wersją jego kuchni łączącej elementy baskijskie ze smakami latynoamerykańskimi.

Z kuchni do biznesu
Rozszerzając spektrum działalności i otwierając nowe miejsca poza swoimi głównymi restauracjami, szefowie stają się przedsiębiorcami. Porzucają swoje kuchenne laboratoria i wchodzą w świat zarządzania firmą. Coraz częściej budują całe zespoły kucharzy, menedżerów, obsługi sali i marketingowców. – To prawda, nie jesteśmy tylko szefami kuchni, ale stajemy się kreatorami nowych dań i konceptów, zarządcami i specjalistami od PR-u – potwierdza Paco Roncero. Nie postrzegają tego jako straty.  – Gdybym poświęcił się tylko haute cuisine, już bym się znudził – twierdzi Dani Garciá, który również zdobył dwie gwiazdki Michelin. – Moja praca polega na uszczęśliwianiu  ludzi, a tego można dokonać również za pomocą burgera.

Nieprzypadkowo to właśnie on w 2015 r. opracował przepis na kanapkę dla McDonald’s. Xose Mari Alizega, dyrektor Baskijskiego Centrum Kulinarnego, cieszy się, że „demokratyzacja haute cuisine przez otwieranie tańszych restauracji-córek przyczynia się do  upowszechniania wiedzy i kreatywności szefów i ich zespołów”.

Jednym z celów Ferrana Adrià jest stworzenie banku wiedzy o gastronomii i jedzeniu. Bullipedię, bo tak się nazywa, Adrià tworzy w swoim Bullilabie razem z 50 współpracownikami. Twierdzi, że wiedza, którą się nie dzielimy, nie ma sensu. – Pod koniec działalności elBulli jawiło mi się jako potwór, który chciał nas wszystkich pochłonąć – stwierdził w wywiadzie, którego udzielił w 2016 r. Wywiad dotyczył poprzeczki, jaką postawił sam sobie, a którą było mu coraz trudniej osiągnąć. Po zamknięciu restauracji, które nie obyło się bez kontrowersji, elBulli zamieniło się w fundację, którą finansuje hiszpańska Telefonica. W jej miejscu ciągle energiczny Adrià chce otworzyć wystawę, która miałaby dokumentować dzieje dawnej kulinarnej mekki. Dzięki kolejnym sponsorom kwestie finansowe nie spędzają mu snu z powiek.

Współpraca z hotelami
Innym szefom bardzo pomaga współpraca z hotelami – zarówno w miastach, jak i popularnych kurortach. Otwarcie restauracji pod egidą hotelu z jednej strony redukuje koszty realizacji, a z drugiej zapewnia przypływ klientów z określoną zawartością portfela. To z kolei sprawia, że można oszczędzić na pozyskiwaniu nowych gości. Martin Berasategui pomnaża sukces swojej trzygwiazdkowej restauracji Lasarte w San Sebastian, otwierając Lasarte w barcelońskim Hotel Condes, a także w Ritz Carlton na Teneryfie, gdzie poza restauracją M.B. prowadzi też Eme Be Abama Kabuki i Txoco. Planuje też współpracę z ośrodkami wypoczynkowymi na Dominikanie i w Meksyku. Obecnie jego spółki obsługują 21 lokali.

Bracia Joan, Josep i Jordi Roca także „opuścili” swoją znaną siedzibę El Celler de Can Roca, żeby otworzyć Roca Moo w barcelońskim hotelu Omm. Roca Moo, ze względu na kryzys ekonomiczny, przeszedł transformację. Teraz eksponuje się tam przede wszystkim część barową, zwaną Roca Bar. Elegancka miejska siedziba staje się miejscem, w którym można doświadczyć wyjątkowego katalońskiego smaku i gościnności. Dla kontrastu ich lodziarnie Rocambolesc to niezależna inicjatywa – rzemieślnicze umiejętności koncentrują się tu wokół jednego produktu. Lodziarnie znajdują się między innymi w Gironie i na La Rambla w Barcelonie.

Wspomniany już Paco Pérez pod egidą hotelu Arts w Barcelonie otworzył swój nowy biznes – restaurację La Enoteca. W berlińskim hotelu Das Stue otworzył Cinco by Paco Pérez i The Casual Restaurant. – Ta współpraca wyrosła na gruncie towarzyskim. Tak się zaczęło – mówi. Młody Jordi Cruz szefuje restauracji Abac z trzema gwiazdkami Michelina w barcelońskim hotelu Abac. Poza tym razem ze swoim wspólnikiem finansowym José Gonzalesem Simó stworzyli podwójny koncept: jeden dla gości hotelowych, a drugi dla gości spoza hotelu: Ten’s lub 10’s to eleganckie i nowoczesne bary tapas z menu za 48 i 62 euro.

Kolejnym przykładem owocnej współpracy szefa kuchni z hotelem jest Paco Roncero i sieć hoteli NH Hotel. Innowacyjny gastrobar Estado Puro, w którym za menu alkoholowe są odpowiedzialni najwięksi specjaliści, powstał na Ibizie i w Chinach. Sieć Estado Puro i inne koncepty kulinarne, które razem z partnerami otworzył w Ameryce Środkowej i Południowej Paco Roncero, przyniosły mu środki finansowe potrzebne na otwarcie restauracji Sublimotion w 2014. To małe cudo dla 12 gości, których obsługuje 25 profesjonalistów zapraszających na wyjątkowe doświadczenia dla wszystkich zmysłów.

Dla Davida Muñoza współpraca z NH Hotel w madryckim Eurobuilding była wybawieniem. Zmiana lokalizacji jego popularnej, ale przynoszącej straty restauracji DiverXO dała mu wolność, a StreetXO stało się uliczną wersją trzygwiazdkowej restauracji matki. Teraz Muñoz oferuje swoje dania łączące kuchnie hiszpańską i azjatycką w duchu hiszpańskiej fiesty w dwóch restauracjach w Madrycie i w londyńskim Mayfair. – Jedynym sposobem na to, żeby być prawdziwą ikoną, jest odróżnianie się od innych – twierdzi i zdaje się, że to osiągnął nawet bez gwiazdki Michelin.

Podobnie jest z szefem Ricardo Sanz, którego pięć restauracji Kabuki mających razem cztery gwiazdki jest ucieleśnieniem japońskiej haute cuisine w Hiszpanii. Restauracja Kirei, którą stworzył ze wspólnikiem José Antonio Aparicio „otwiera się na szerszą grupę gości, którzy mogą spróbować wyjątkowej japońskiej kuchni w bardziej otwarty, miejski i nieformalny sposób”. I jak  dodaje Sanz: – Serwujemy tutaj nasze mistyczne sashimi, tatary i tatakis, ale są tańsze i szybciej je podajemy. Koncept jest częścią m.im. Room Mate Valeria Hotel w Maladze.

Powiązanie biznesów
Dani García również pracuje w Andaluzji, gdzie prowadzi jedną z restauracji w Hotel Puente Romano Beach Resort & Spa w Marbelli. „To wygrana dla dwóch stron”. Zarówno hotel, jak i restauracja zdobywają uznanie, działając na takim samym poziomie, co jest tutaj kluczowe. – Dlatego ważne jest, żeby decyzje były podejmowane ostrożnie, ponieważ zwykle są to długie związki na wyłączność – García też zdywersyfikował swój biznes, otwierając casualowy koncept BiBo – madryckie miejsce z wyjątkowym wystrojem i menu oraz 800-metrową restaurację Lobito de Mar w Marbelli. Najważniejsze elementy to popularność i przystępne ceny.

Tą samą drogą idzie Quique  Dacosta i jego spółka Daco & Co, która ma w Walencji trzy restauracje: El Poblet, the Mercat Bar i Vuelve Carolina, oprócz mającej trzy gwiazdki Michelin restauracji Quique Dacosta w Dénia: – Kiedy  decydowałem się na otwarcie czegoś w tamtym miejscu, dużo mi brakowało do gwiazdek Michelin. Chciałem jednak znaleźć niszę, w której mógłbym przekłuć moje doświadczenie gwiazdkowej kuchni w coś szerszego, bardziej codziennego i tym  samym pewniej poczuć finansowy grunt pod nogami.

Nie tylko hotele, ale też domy handlowe, popularne hale targowe i punkty gastronomiczne w miejscach dla podróżnych gwarantują stałość sprzedaży i prowadzą do większego zróżnicowania  wśród klientów. StreetXO szefa Muñoza działa w domu handlowym El Corte Inglés tuż obok dwóch lodziarni Rocambolesc. Ricard Camarena otworzył cztery koncepty w hali Mercat de Colón w Walencji. Na madryckim lotnisku Barajas Adolfo Suárez, gdzie za catering odpowiedzialna jest grupa Elior, Paco Pérez otworzył GastroHub w Terminalu 4, tuż obok Kirei Sanza. Kultura i gastronomia łączą się w przestrzeni Kursaal Congres Center w San Sebastián, który gości restaurację Ni Neu Aduriza i Binxente’a Arieta. W Muzeum Guggenheima w Bilbao można znaleźć restauracje Nerua i Bistro.

Ambitny Adrià i bracia Iglesias stworzyli swoje własne miejsca. W ciągu zaledwie dekady zrewitalizowali barcelońską dzielnicę Paralell, otwierając bar tapas Tickets, peruwiańską restaurację Pakta, meksykańską Hoja Sancta, Niño Viejo i Bodega 1900 gastro bar. To dzielnica, która jakiś czas temu tryskała nastrojem Pigalle, ale stała się pustynią restauracyjną i groziła jej gentryfikacja. Wszystkie miejsca są oddalone od siebie o rzut kamieniem i stanowią ważne punkty na mapie miasta, włącznie z otwartą w 2017 r. restauracją Enigma.

Działania elBarri polegające na poszukiwaniu partnerów komercyjnych do konkretnych projektów i działań promocyjnych – takich jak browary, producenci alkoholi czy palarnie kawy – okazały się   efektywnym sposobem finansowania innych gwiazdkowych szefów kuchni. Publikacje książek kucharskich, własne programy telewizyjne, udział w reklamach z pewnością dobrze wpłynął na bilans zysków i strat. Martin Berasategui uważany jest za najaktywniejszego szefa kuchni, ponieważ  podpisał umowy z 25 partnerami komercyjnymi. Inni otwierają laboratoria F&B (ang. food and beverage), żeby wykorzystać swoją kreatywność i zarobić na przemyśle spożywczym. Catering również stał się dla wielu ważną i znośną ostoją. Camarena obsługuje salę w Mercado de Colón, García prowadzi Atelier Marbella Event Catering, a bracia Roca – salę bankietową Espai Mas Marroch w Gironie.

Haute cuisine to praca zespołowa, w której każdy ma jasno określony zakres odpowiedzialności. To samo dzisiaj dotyczy spółek gwiazdkowych szefów kuchni, które niezwykle szybko się rozwinęły, często ze wsparciem finansowym osób spoza rodziny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, grunt pod takie eksperymenty jak Enigma z jej 7500 mkw., miejscem na 24 gości i sensorycznymi fajerwerkami w niezwykłej scenografii, będzie niezwykle żyzny.

Autor: Katrin Schendekehl
Źródło: „Food Service Europe & Middle East” 3/2018
Tłumaczenie: Magdalena Gendźwiłł

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

BUDOWANIE ZESPOŁU SALI

Kluczem do sukcesu w biznesie gastronomicznym są ludzie. Znalezienie ich, zarządzanie nimi oraz zatrzymanie ich przy sobie to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stoją właściciele lokali.

Delivery Week - sukces i kontynuacja Festiwalu dostaw

Blisko 11 tysięcy gości wzięło udział w pionierskim Festiwalu dostaw, w który zaangażowało się ponad 150 restauracji z całej Polski. Efekt? Kilkaset tysięcy złotych trafiło do walczących o przetrwanie lokali gastronomicznych. Pomocowy Festiwal potrwa w związku z tym do odwołania!

SMAKOWANIE SZTUKI

Zazwyczaj chodzi się tam, by zaspokoić potrzeby ducha, nie ciała. Ale coraz częściej muzea oraz galerie stają się przybytkami nie tylko kultury, ale i ciekawych, intrygujących kulinariów, które stanowią atrakcję samą w sobie.

Multibranżowa koalicja na rzecz legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet

Krajowa Izba Gospodarcza stanęła na czele multibranżowej koalicji na rzecz legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet. Ma to dać szansę na wyjście z pandemicznego kryzysu regionalnym producentom wyrobów alkoholowych.

Nowe, bardziej estetyczne banderole na alkoholach. Jak wyglądają?

Od 1 lipca 2021 roku zmienił się wzór znaku akcyzowego. Producenci i importerzy alkoholu do końca roku mogą jednak naklejać na swoje wyroby banderole zarówno o starym, jak i o nowym wzorze. Ta zmiana ułatwia im pracę.

Restauracyjne delikatesy online. Jak uruchomić sklep internetowy? [PORADNIK]

Wielu restauratorów sprzedaje w swych lokalach produkty delikatesowe na wynos. Kolejnym krokiem może być przeniesienie tej oferty do sklepu internetowego. Jak go uruchomić? Podpowiadamy!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej