KUCHNIA JAK WULKAN GORĄCA
Kategoria: Lifestyle - książki

Zanim kupicie bilet i udacie się w podróż na Kubę, zajrzyjcie do książki "Cuba: The Cookbook" autorstwa Madelaine Vazquez Galves i Imogene Tondre, autorytetów kubańskiej kuchni znanych na całym świecie.

Jak piszą we wstępie, na kuchnię Kuby bardziej niż położenie geograficzne wpływała kulturowa i etniczna mieszanka, a antropolog Fernando Ortiz porównuje Kubę do ajiacao, typowego gulaszu przygotowanego z wielu różnych warzyw, mięs w esencjonalnym wywarze z dodatkiem kubańskiej odmiany pieprzu aji (stąd nazwa dania). Widać wpływy kuchni hiszpańskiej (zupy, gulasze, przyprawy takie jak: imbir, koper włoski, bazylia, tymianek, kolendra, a także oliwki, kapary, rodzynki czy migdały), afrykańskiej (plantany, korzeń taro, okra) czy nawet chińskiej (klasyczny deser z melona z lodami czy potrawy z kapusty i mięsa). W książce znajdziecie opisy typowych produktów, a także przepisy: na koktajle owocowe (np. z sokiem z guawy), słynne nadziewane kukurydziane placki arepas, ceviche, frytki z plantana, frytki z dyni, taro czy juki, rybne krokiety, zupę z plantana, kurczaka i ryżu, soloną wołowinę ze słodkimi ziemniakami, okrę z platanem i kurczakiem czy nadziewanego kurczaka, a także przepisy na koktajle alkoholowe (np. Pina Colada, Santiago czy Pine Tree Island). A na deser: sorbet z guawy, churros, czy imperial pudding. Są także receptury kubańskich szefów kuchni – Eileen Andrade, czy Luisa Pousa. Wydany przez Phaidona album to świetny przedsmak podróży na Kubę. Oby ta kuchnia stawała się u nas coraz bardziej popularna, również w restauracjach.

Cuba: The Cookbook”,Vazquez Galves i Imogene Tondre, wyd. Phaidon 2018.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.
Zobacz także
David LaChapelle fotografem kalendarza Lavazza na rok 2020

Wybitny fotograf David LaChapelle jest autorem zdjęć do kalendarza Lavazza na 2020 rok. Sednem tego artystycznego projektu jest przyszłość naszej planety. Marka potwierdza tym samym swe zainteresowanie sztuką oraz wrażliwość na kwestie zrównoważonego rozwoju i działań w obronie Ziemi.

Sztuka gotowania

5 czerwca 2019 nakładem wydawnictwa Buchmann ukaże się na rynku nowa książka autorki słynnego Leksykonu smaków. Tym razem Niki Segnit odkryje przed nami zasady leżące u podstaw wszystkich przepisów.

ODPOWIEDNIO PRZECHOWANE

Czy słyszeliście kiedyś o metodzie batch? To sposób konserwacji żywności − partiami, oszczędnie i w pełni naturalnie − który powstał dzięki pasji pary Kanadyjczyków do eksperymentowania (i zakręcania).

DZIKOŚĆ SMAKU

O zdrowotnych właściwościach ziół wie chyba każdy. Jak jednak wykorzystać je nie tylko podczas leczniczej kuracji, ale również do przygotowywania potraw, w tym restauracyjnych? Przewodnikiem pełnym praktycznych wskazówek okazuje się książka "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin".

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Nie jest sztuką zrobić skomplikowane danie z kilkunastu drogich składników. Nie jest sztuką zaimponować, podając foie gras czy deser z najdroższej czekolady obsypany złotem. Zdecydowanie większe wyzwanie to wydobycie maksimum smaków z prostych codziennych składników.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej