W Skarpie Dobrskiej powstają wina świeże, orzeźwiające i zwiewne, o aromacie cytrusów, jaśminu, aż po marmoladę różaną. Rodzina Herbsztajnów nie zajmuje się produkcją wina na pełny etat. Szacują, że dopóki nie będą mieć pięciohektarowej winnicy, nie zdołają utrzymać czteroosobowej rodziny tylko z produkcji wina.
Pomimo tych przeszkód podchodzą do produkcji wina profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem. – Najwięcej trudności sprawia nam nieprzewidywalność klimatu. Serce pęka w momentach od nas niezależnych – tłumaczą winiarze. – W ubiegłym roku majowe przymrozki wymroziły prawie 85 proc. zbiorów. Mimo to praca w winnicy wyglądała tak samo jak w latach ubiegłych: trzeba było tyle samo pielić, pielęgnować i nawozić. W efekcie w tym roczniku otrzymaliśmy nieco ponad 400 butelek wina.
Herbsztajnowie nadal jednak uważają, że polski klimat sprzyja produkcji win białych i musujących. – W Małopolskim Przełomie Wisły w czasie dojrzewania gron temperatura w dzień sięga 25 st., w nocy spada do 15. Dzięki amplitudzie temperatur wina wyprodukowane z takich winogron są bardzo aromatyczne. – Kiedy myślimy o głównych zagrożeniach dla polskiego winiarstwa, wydaje nam się, że jest nim niezdrowa rywalizacja między winogrodnikami. Na wspomnianych Morawach czy w Burgenlandzie jest zupełnie inaczej. Większość winiarzy ma poczucie, że grają do tej samej bramki i współpracują między sobą – to właśnie przepis na wspólny sukces całego regionu – podsumowują Herbsztajnowie.
Nazwa producenta: Winnica Skarpa Dobrska
Imiona i nazwiska winiarzy: Brak głównego winemakera. Wszystkie decyzje zarówno w winnicy, jak i w winiarni podejmowane są przez całą rodzinę.
Położenie winnicy: Dobre k. Kazimierza Dolnego, Małopolski Przełom Wisły
Powierzchnia: ok. 2 ha
Rok założenia: 2014
Łączny areał nasadzeń: ok. 1,5 ha
Krótka charakterystyka terroir: Winnica przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego na terenie o nachyleniu 10 proc. i wysokości ok. 150 m n.p.m. Nasadzenie winorośli na południowo-wschodniej stronie stoku zapewnia nasłonecznienie przez cały dzień, natomiast dzięki bliskości Wisły klimat wokół winnicy łagodnieje. Na unikatowość winnicy w znaczny sposób wpływają wapienne skały osadowe powstałe około 50 mln lat temu. Dobrze wykształcony profil rędziny wapiennej zapewnia dobry drenaż i rozwój głębokiego systemu korzeniowego. Biała gleba odbija promienie słoneczne, kierując je na owoce i liście, dzięki czemu są lepiej doświetlone.
Roczna produkcja: W pierwszym roczniku z ok. 1 ha nasadzeń wyprodukowano ok. 3500 butelek.
Uprawiane szczepy: zweigelt, regent, riesling, johanniter, pinot gris, gewürztraminer
Najważniejsze nagrody: Pochlebne słowa sommelierów, restauratorów, sprzedawców, z którymi współpracujemy, klientów na targach i festiwalach winiarskich. Największym zaskoczeniem było pojawienie się jednego z naszych win w Kapsztadzie i w Korei, gdzie zostały zrecenzowane.
Restauracje, w których można kupić wina: Rozbrat 20, Kieliszki na Próżnej, Kieliszki na Hożej, Alewino, Bez Gwiazdek, Ośla Ławka, Spot, Projekt 36, SzAMMa, Dwa Przez Cztery
Gdzie szukać informacji: www.skarpadobrska.pl, Facebook: Winnica Skarpa Dobrska, Instagram: skarpa_dobrska