x

Rzemieślnicza jakość

Kategoria: Ludzie    27.08.2018

Spektrum jakościowych produktów jest w Polsce naprawdę duże. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i czego szukać - mówi Daria Pawlewska, redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu kulturalno-kulinarnego "Kukbuk", podsumowując II edycję konkursu Kukbuk Poleca.

„Food Service”: W odróżnieniu od większości wyróżnień w branży kulinarnej nie nagradzacie restauracji, szefów kuchni, tylko producentów jedzenia. Jak narodził się pomysł akcji Kukbuk Poleca?
Daria Pawlewska: Kiedy sześć lat temu powołaliśmy do życia „Kukbuka”, za swą misję uznaliśmy propagowanie produkcji rzemieślniczych i prawdziwego jedzenia. Wiemy, ile wysiłku, trudu i czasu wymaga stworzenie produktu najwyższej jakości, bo sami staramy się taki produkt robić. Praca ludzkich rąk to dla nas wartość bezcenna, a jej owoce są wspaniałą alternatywą dla zalewającej nas masowej bylejakości. Stąd właśnie wziął się pomysł na organizację konkursu Kukbuk Poleca. Chcieliśmy popularyzować trend odchodzenia od tego, co masowe i bylejakie, w kierunku tego, co z sercem i pasją własnoręcznie tworzone, bliskie naturze. Spektrum jakościowych produktów jest w Polsce naprawdę duże. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i czego szukać. My tę wiedzę chcemy upowszechniać i pokazywać, że można lepiej, smaczniej, zdrowiej, piękniej. I to jest na wyciągnięcie ręki! Dzięki akcji Kukbuk Poleca mamy szansę zmienić coś na lepsze, zarówno na poziomie świadomości ludzi, jak i realnych działań. To jest nasz cel.

Do drugiej edycji zostało zgłoszonych jeszcze więcej produktów. Czy wybór tych najlepszych był trudny?
Po raz kolejny zostaliśmy absolutnie pozytywnie zaskoczeni, zarówno skalą konkursu, jak i jakością nadesłanych produktów. W tym roku było o ponad 50 proc. więcej zgłoszeń niż w I edycji. Musieliśmy więc ocenić blisko 700 produktów, w które ktoś włożył całe swoje serce i za którymi często stoi piękna historia. Dlatego obrady jury trwały bardzo długo i były bardzo trudne, ale odbywały się w atmosferze pełnej ekscytacji i przyjacielskiego zaangażowania. Jurorzy pilnie studiowali składy, analizowali smak, wygląd, zapach i użyteczność produktów, a także ich opakowania. Debatowali nad ekologią i warunkami hodowli oraz upraw. Sery, oleje i miody to kategorie, w których zwycięzców  wybrać było najtrudniej, ponieważ poziom był niezwykle wyrównany i naprawdę bardzo wysoki. Uporaliśmy się jednak z tym zadaniem i wyłoniliśmy 24 fantastycznych zwycięzców II edycji konkursu Kukbuk Poleca.

W jaki sposób dobraliście jury? Jaki udział w decyzjach miała ekipa redakcji?
Do jury zaprosiliśmy osoby, dla których wartości konkursu są sprawą kluczową. To specjaliści i pasjonaci w swoich dziedzinach, którzy z chęcią dzielili się z nami wiedzą. Ania i Ula Bieluń z Ministerstwa Dobrego Mydła miały do powiedzenia wiele ciekawych rzeczy na temat produkcji kosmetyków, Agnieszka Saternus, reprezentująca BioBazar, zachwyciła się liczbą i jakością produktów wegańskich, a pan Jan Wdowiak, który w jury zasiadł z ramienia partnera akcji, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, opowiadał o tradycyjnych metodach pieczenia chleba i hodowli krów, z których mleka powstała przynajmniej połowa zgłoszonych do konkursu serów. „Kukbuka" reprezentowały w jury dwie osoby: Oliwia Gede Niewiadomska – dyrektor kreatywna, artystyczna i wydawczyni serwisu internetowego, oraz ja jako przewodnicząca składu. Każdy z jurorów podczas obrad wypełniał  ankietę, oceniając produkty. Po zsumowaniu wszystkich punktów wyłoniliśmy zwycięzców.

Jaki był według ciebie najbardziej zaskakujący czy najbardziej oryginalny produkt, który zgłoszono do KP?
Ogromnym zaskoczeniem były dla mnie dwa zgłoszone produkty, czyli polski korzeń wasabi z Wasabi Farm Poland oraz szafran od pana Stefana Lagae. Pan Stefan wykazał się ogromną odwagą i determinacją, aby na polski grunt przesadzić tę cenną przyprawę i z powodzeniem prowadzić jej rodzimą, ekologiczną uprawę. Z kolei farma wasabi jest pierwszą w Polsce oraz w Europie kontynentalnej uprawą korzenia wasabi. Warto dodać, że jest to również uprawa ekologiczna, bez użycia jakichkolwiek maszyn i że to przedsięwzięcie rodzinne. Postanowiliśmy tę oryginalność, odwagę i determinację docenić. Obie firmy otrzymały wyróżnienie w kategorii „Z pola i wody”.

Oprócz przyznania certyfikatu w jaki jeszcze sposób promujecie nagrodzone produkty?
Certyfikat Kukbuk Poleca przyznawany jest na rok i przez ten czas we wszystkich naszych kanałach (druk, media społecznościowe, WWW) promujemy wyróżnionych producentów, przygotowując na ich temat  różnego rodzaju materiały. W ubiegłym roku z kilkoma z nich udało nam się stworzyć wspólne serie produktów do e-sklepu Kukbuk. Jesteśmy otwarci na tego typu współpracę i być może uda się to zrealizować również w tym roku. Często też zapraszamy naszych laureatów do paneli dyskusyjnych przy okazji różnego rodzaju wydarzeń kulinarnych. Współpracując z organizatorami takich wydarzeń, udaje się nam również uzyskać atrakcyjne zniżki dla laureatów konkursu przy zakupie powierzchni wystawienniczej.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Solec 44 kończy działalność

1 grudnia br. Aleksander Baron, szef kuchni i właściciel Solca 44, poinformował, że z końcem 2017 r. jego restauracja zamyka się.

Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski i Adam Chrząstowski: relacje i równowaga

Dziennikarka Patrycja Siwiec, sommelier Adam Pawłowski i szef kuchni Adam Chrząstowski wspólnie napisali "Gościnność od kuchni". Wspólnie pokazują, że w biznesie gastronomicznym najważniejsze są komunikacja i gra do jednej bramki. Rozmawia z nimi o tym Agnieszka Szydziak.

Nie żyje Henryk Nieciejowski, szef kreatywny Belvedere Catering by Design

To wyjątkowo smutna wiadomość: w niedzielę nad ranem zmarł Henryk Nieciejowski, szef kreatywny Belvedere Catering by Design.

Jakub Mołda: To się przełoży na dobro wspólne!

Wprowadzenie wegańskiej oferty do menu Marshal Food w Szczecinie było strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie klientów ciągle rośnie. Jakub Mołda, szef kuchni i właściciel lokalu, w rozmowie z Aleksandą Czarnik wyznaje, że zrobił to, aby dać gościom możliwość wyboru i ich edukować.

Piąty Polak z tytułem Q Arabica Grader

Krzysztof Szkutnik, roaster Etno Café, został piątym w Polsce kawowym ekspertem z prestiżowym tytułem Q Arabica Grader, przyznawanym przez Coffee Quality Institute z siedzibą w Kalifornii.

Maciej Mazur Barmanem Roku World Class

Po raz pierwszy w historii, tytuł Barmana Roku World Class Poland zdobył reprezentant Krakowa - Maciej Mazur. Do tej pory dominację w krajowych finałach utrzymywali barmani ze stolicy. Zwycięzca wyjedzie na światowe finały w Szkocji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej