x

Kulinarny tygiel pięciu kultur

Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Po raz kolejny Transatlantyk Festival zaprosił na wyjątkowe spotkanie sztuki filmowej i kulinarnej, czyli Kino Kulinarne przygotowywane we współpracy z 68. Berlinale Kulinarisches Kino. Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości.

Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości zainteresowanych nie tylko ciekawą kinematografią, ale również jej kulinarną interpretacją w wykonaniu polskich szefów kuchni. Pięć seansów, a następnie pięć uroczystych kolacji w niezwykłych wnętrzach Hali Maszyn EC1 składa się na program tego wydarzenia, a otwiera je od kilku lat uczta przygotowana przez Wojciecha Modesta Amaro. W tym roku gotował on do filmu Anga Lee „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto”. To jeden z pierwszych obrazów reżysera nagrodzonego później trzema Oscarami. Kolacja przygotowana przez gwiazdkowego szefa była chyba jedyną jak do tej pory okazją, by posmakować dań Amaro, które nie wywodziły się z polskiej tradycji kulinarnej. Jak żartował sam Amaro – były to również wyjątkowo duże porcje. Na menu złożyły się takie pozycje jak: toro z bluefina czy ramen. Jak powiedział szef, są to dania, które on sam uwielbia przygotowywać w domu, dla swojej rodziny. W ten sposób odwołał się do filmu Lee, w którym wiele scen przedstawia rodzinne obiady przyrządzane przez głównego bohatera – emerytowanego szefa  kuchni Chu dla swoich trzech córek. Kolejnego wieczoru inspiracją do kolacji był film „Alain Ducasse – kuchenne wyzwania” (reż. Gilles de  Maistre). Film ten pokazuje pracę od kulis jednego z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie. Kolację tego wieczoru przygotowali Kurt  Scheller wraz z jednym z najbardziej utalentowanych polskich szefów  Robertem Skubiszem. 16 lipca przenieśliśmy się zaś na Kubę. Pokazany został film „Kubańskie  historie”, z kolei kolację przygotował Robert Sowa, kucharz, restaurator  i bez wątpienia jeden z największych autorytetów w dziedzinie sztuki kulinarnej w Polsce. Szef zaproponował menu, w którym można było znaleźć bezpośrednie i pośrednie nawiązania do kubańskiej tradycji kulinarnej. Z Kuby odbyliśmy długą podróż do Izraela. 17 lipca pokazany został film „W poszukiwaniu izraelskiej kuchni” (reż. Roger M. Sherman). Kolację inspirowaną niepowtarzalnymi tradycjami kuchni Izraela przygotował Marcin Popielarz. To jedno z najgorętszych nazwisk na kulinarnej scenie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Szef przygotował kolację „W stylu  aszkenazyjskim”, w jego menu znalazły się m.in. hummus z kiszonego grochu, pomidory z czosnkiem i hibiskusem czy też słynny kugiel ze słodkich ziemniaków z owocami. Ostatniego wieczoru (18.07) pokazany został film „Wino we krwi” (reż.  Emily Railsback), prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Kolację przygotowała Justyna Słupska Kartaczowska, niebywały talent kulinarny, odznaczona przez przewodnik Gault & Millau tytułem Kobieta Szef Roku. Przygotowała menu, w którym można było odnaleźć nuty gruzińskie nawiązujące do filmu, ponadto podczas kolacji serwowane były wina gruzińskie, w tym tradycyjne wino Qvevri.
„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Finał II edycji konkursu "KUKBUK Poleca"

Do akcji zgłoszono blisko 700 produktów od prawie 200 lokalnych producentów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. 24 z nich z certyfikatami.

KOLACJA DLA ZIEMI Z JRE

22 kwietnia br. w Pałacu Ciekocinko odbyła się "Kolacja dla Ziemi" - wydarzenie, którego inicjatorem była organizacja JRE Polska. W wydarzeniu wzięli udział polscy i zagraniczni szefowie należący do JRE Polska: Adrian Klonowski, Paweł Dołżonek, Luca Marchini, Lukas Kapeller.

W SŁUSZNEJ SPRAWIE

5 stycznia na Stadionie Energa Gdańsk odbyła się charytatywna "Kolacja Szefów Kuchni". Kolacje przygotowywane wspólnie przez kilku szefów kuchni to zawsze świetna okazja do wymiany pomysłów i doświadczeń, zdobycia nowych inspiracji.

7. Targi Książki Kulinarnej Marty Gessler za nami!

Podróżować jest bosko i dlatego Marta Gessler wybrała hasło "Podróżu-JEMY" jako myśl przewodnią tegorocznych Targów Książki Kulinarnej. Impreza odbyła się w weekend 19-21 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Koral przekazuje sprzęt dla małopolskich ratowników

W obliczu pandemii firma Koral, największy producent lodów w Polsce, zakupiła i przekazała małopolskim ratownikom ponad 200 profesjonalnych masek, które zabezpieczają twarz oraz drogi oddechowe medyków.

Przeciwko marnowaniu żywności

Makro razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym. Makro Polska przekazało do tej pory 3,3 mln kg produktów, dzięki czemu udało się ufundować ponad 6,5 mln posiłków dla osób potrzebujących.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej