Kulinarny tygiel pięciu kultur
Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Po raz kolejny Transatlantyk Festival zaprosił na wyjątkowe spotkanie sztuki filmowej i kulinarnej, czyli Kino Kulinarne przygotowywane we współpracy z 68. Berlinale Kulinarisches Kino. Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości.

Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości zainteresowanych nie tylko ciekawą kinematografią, ale również jej kulinarną interpretacją w wykonaniu polskich szefów kuchni. Pięć seansów, a następnie pięć uroczystych kolacji w niezwykłych wnętrzach Hali Maszyn EC1 składa się na program tego wydarzenia, a otwiera je od kilku lat uczta przygotowana przez Wojciecha Modesta Amaro. W tym roku gotował on do filmu Anga Lee „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto”. To jeden z pierwszych obrazów reżysera nagrodzonego później trzema Oscarami. Kolacja przygotowana przez gwiazdkowego szefa była chyba jedyną jak do tej pory okazją, by posmakować dań Amaro, które nie wywodziły się z polskiej tradycji kulinarnej. Jak żartował sam Amaro – były to również wyjątkowo duże porcje. Na menu złożyły się takie pozycje jak: toro z bluefina czy ramen. Jak powiedział szef, są to dania, które on sam uwielbia przygotowywać w domu, dla swojej rodziny. W ten sposób odwołał się do filmu Lee, w którym wiele scen przedstawia rodzinne obiady przyrządzane przez głównego bohatera – emerytowanego szefa  kuchni Chu dla swoich trzech córek. Kolejnego wieczoru inspiracją do kolacji był film „Alain Ducasse – kuchenne wyzwania” (reż. Gilles de  Maistre). Film ten pokazuje pracę od kulis jednego z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie. Kolację tego wieczoru przygotowali Kurt  Scheller wraz z jednym z najbardziej utalentowanych polskich szefów  Robertem Skubiszem. 16 lipca przenieśliśmy się zaś na Kubę. Pokazany został film „Kubańskie  historie”, z kolei kolację przygotował Robert Sowa, kucharz, restaurator  i bez wątpienia jeden z największych autorytetów w dziedzinie sztuki kulinarnej w Polsce. Szef zaproponował menu, w którym można było znaleźć bezpośrednie i pośrednie nawiązania do kubańskiej tradycji kulinarnej. Z Kuby odbyliśmy długą podróż do Izraela. 17 lipca pokazany został film „W poszukiwaniu izraelskiej kuchni” (reż. Roger M. Sherman). Kolację inspirowaną niepowtarzalnymi tradycjami kuchni Izraela przygotował Marcin Popielarz. To jedno z najgorętszych nazwisk na kulinarnej scenie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Szef przygotował kolację „W stylu  aszkenazyjskim”, w jego menu znalazły się m.in. hummus z kiszonego grochu, pomidory z czosnkiem i hibiskusem czy też słynny kugiel ze słodkich ziemniaków z owocami. Ostatniego wieczoru (18.07) pokazany został film „Wino we krwi” (reż.  Emily Railsback), prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Kolację przygotowała Justyna Słupska Kartaczowska, niebywały talent kulinarny, odznaczona przez przewodnik Gault & Millau tytułem Kobieta Szef Roku. Przygotowała menu, w którym można było odnaleźć nuty gruzińskie nawiązujące do filmu, ponadto podczas kolacji serwowane były wina gruzińskie, w tym tradycyjne wino Qvevri.
„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice
Zobacz także
Sezon grillowy z TABASCO i Kikkoman

TABASCO® i Kikkoman zapraszają na oficjalne otwarcie sezonu grillowego. Do wspólnego grillowania można dołączyć w Czeladzi w trakcie finału VII mistrzostw Polski Saunmistrzów.

Wspólny stół obejmujący całą Polskę

4 czerwca obchodzić będziemy 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Z tej okazji dziennikarka Katarzyna Bosacka stworzyła ogólnopolską akcję "Menu Wolności". Celem jest wspólne, radosne świętowanie daty, która przyniosła wolność w Polsce.

W Green Caffè Nero za kawę zapłacisz aplikacją

Sieć kawiarni Green Caffè Nero właśnie wprowadziła nową aplikację lojalnościową, dzięki której goście kawiarni będą mogli zbierać pieczątki na kawę, zapłacić za zamówienia, a nawet ofiarować kawę znajomym

Nowe rozdanie gwiazdek Michelin - w Polsce bez rewolucji

Restauracje Atelier Amaro oraz Senses z Warszawy kolejny rok z rzędu utrzymały swoje Gwiazdki Michelin, więc nadal są jedynymi w Polsce lokalami z tym wyróżnieniem.

Kawowe poniedziałki McCafé

Nowy tydzień najlepiej zacząć od dobrej kawy, dlatego w każdy poniedziałek w McDonald’s będzie można ją kupić jedynie za 2 zł w ramach "Kawowych Poniedziałków McCafé".

Nowa kampania Lavazzy w Polsce

Kampania pod hasłem "More than Italian" to odpowiedź marki na zmieniające się trendy na rynku kawy. Celem kampanii jest pokazanie, że Lavazza to nie tylko synonim najwyższej jakości, ale także, że prawdziwa włoska kawa ma rozmaite oblicza.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej