Kulinarny tygiel pięciu kultur
Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Po raz kolejny Transatlantyk Festival zaprosił na wyjątkowe spotkanie sztuki filmowej i kulinarnej, czyli Kino Kulinarne przygotowywane we współpracy z 68. Berlinale Kulinarisches Kino. Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości.

Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości zainteresowanych nie tylko ciekawą kinematografią, ale również jej kulinarną interpretacją w wykonaniu polskich szefów kuchni. Pięć seansów, a następnie pięć uroczystych kolacji w niezwykłych wnętrzach Hali Maszyn EC1 składa się na program tego wydarzenia, a otwiera je od kilku lat uczta przygotowana przez Wojciecha Modesta Amaro. W tym roku gotował on do filmu Anga Lee „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto”. To jeden z pierwszych obrazów reżysera nagrodzonego później trzema Oscarami. Kolacja przygotowana przez gwiazdkowego szefa była chyba jedyną jak do tej pory okazją, by posmakować dań Amaro, które nie wywodziły się z polskiej tradycji kulinarnej. Jak żartował sam Amaro – były to również wyjątkowo duże porcje. Na menu złożyły się takie pozycje jak: toro z bluefina czy ramen. Jak powiedział szef, są to dania, które on sam uwielbia przygotowywać w domu, dla swojej rodziny. W ten sposób odwołał się do filmu Lee, w którym wiele scen przedstawia rodzinne obiady przyrządzane przez głównego bohatera – emerytowanego szefa  kuchni Chu dla swoich trzech córek. Kolejnego wieczoru inspiracją do kolacji był film „Alain Ducasse – kuchenne wyzwania” (reż. Gilles de  Maistre). Film ten pokazuje pracę od kulis jednego z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie. Kolację tego wieczoru przygotowali Kurt  Scheller wraz z jednym z najbardziej utalentowanych polskich szefów  Robertem Skubiszem. 16 lipca przenieśliśmy się zaś na Kubę. Pokazany został film „Kubańskie  historie”, z kolei kolację przygotował Robert Sowa, kucharz, restaurator  i bez wątpienia jeden z największych autorytetów w dziedzinie sztuki kulinarnej w Polsce. Szef zaproponował menu, w którym można było znaleźć bezpośrednie i pośrednie nawiązania do kubańskiej tradycji kulinarnej. Z Kuby odbyliśmy długą podróż do Izraela. 17 lipca pokazany został film „W poszukiwaniu izraelskiej kuchni” (reż. Roger M. Sherman). Kolację inspirowaną niepowtarzalnymi tradycjami kuchni Izraela przygotował Marcin Popielarz. To jedno z najgorętszych nazwisk na kulinarnej scenie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Szef przygotował kolację „W stylu  aszkenazyjskim”, w jego menu znalazły się m.in. hummus z kiszonego grochu, pomidory z czosnkiem i hibiskusem czy też słynny kugiel ze słodkich ziemniaków z owocami. Ostatniego wieczoru (18.07) pokazany został film „Wino we krwi” (reż.  Emily Railsback), prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Kolację przygotowała Justyna Słupska Kartaczowska, niebywały talent kulinarny, odznaczona przez przewodnik Gault & Millau tytułem Kobieta Szef Roku. Przygotowała menu, w którym można było odnaleźć nuty gruzińskie nawiązujące do filmu, ponadto podczas kolacji serwowane były wina gruzińskie, w tym tradycyjne wino Qvevri.
„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice
Zobacz także
Rusza Nocna Zmiana - pierwszy krakowski market nocny

Nocna Zmiana to pierwszy pop-up’owy nocny market w Krakowie, który przez 7 letnich weekendów zagości z pysznym street food, rzemieślniczymi napojami oraz muzyką w ogrodzie na tyłach Hali 100-lecia Cracovii.

Ajinomoto i kuchnia japońska w Polsce

W tym roku firma Ajinomoto obchodzi swoje 20-lecie działalności na rynku Polskim. Z tej okazji postanowiono również sprawdzić, co Polacy wiedzą o kuchni japońskiej i czy ją lubią.

Selgros Cash&Carry wspiera potrzebujących

Selgros Cash&Carry kontynuuje wieloletnią współpracę z Caritas Poznań. Firma przekazała właśnie samochód dostawczy, dzięki któremu możliwe będzie usprawnienie dostaw żywności do jadłodajni i placówek żywieniowych, a tym samym jeszcze większe wsparcie dla ubogich i potrzebujących.

Lavazza po raz 9 oficjalną kawą Wimbledonu

Lavazza już dziewiąty rok z rzędu jest Oficjalną Kawą Wimbledonu. W tym zaprezentuje się również jako partner ubiegłorocznej mistrzyni turnieju - Angelique Kerber.

Limitowana edycja butelki Coca-Cola autorstwa Karola Radziszewskiego

Wolność, dialog, szacunek i bycie razem ponad podziałami, niezależnie od różnic kulturowych, to wartości bliskie marce Coca-Cola.

Letnia trasa Prymat Mega Food Truck

Prymat po raz kolejny rusza w letnią trasę ze swoim Mega Food Truckiem. Tego lata będzie można spotkać kulinarną ekipę w plenerze, gdzie amatorzy dobrego jedzenia będą mieli okazję zobaczyć Prymat w zupełnie nowej odsłonie!

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej