x

MUS Bar & View

Kategoria: Miejsca    30.04.2018

Każdy, kto zna się na geografii chociaż trochę, wie, że z Poznania nad Bałtyk jest spory kawałek.

Gastronomia poznańska rozwija się jednak ekspansywnie i od niedawna zawłaszczyła sobie Bałtyk. Mowa o biurowcu o tej samej nazwie co polskie morze. Mus Bar & View mieści się na ostatnim (15.) piętrze budynku, i to pierwszy sky bar w Poznaniu z panoramą 360 stopni. W środku każdy znajdzie coś dla siebie – od muzyki granej na żywo, przez didżeja, po menu degustacyjne przygotowane przez szefa kuchni Jarosława Kina. Widok na tętniącą życiem miejską tkankę Poznania ubarwią trzy sety degustacyjne: (4 dania – 90 zł, 5 dań – 110 zł, 6 dań – 130 zł). Zjemy m.in.: dorsza z brukselką i kawiorem z łososia, a w wersji mięsnej boczek emiligrana z ziemniakiem, piwem i wanilią. Na deser spróbujemy niecodziennego połączenia koziego sera z cytryną, kawą i jałowcem. Do poszczególnych zestawów można zamówić specjalnie dobrane przez sommeliera wina (52, 65, 78 zł). Barmani (szefem baru jest Arkadiusz Prunesti) także mają udział w tym kulinarnym spektaklu, ponieważ możemy zacząć lub skończyć posiłek koktajlem (26 zł). 

Bałtyk, ul. Roosevelta 22, Poznań

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Nowe restauracje Sphinx - w Krośnie, Bielsku-Białej i Częstochowie

Sieć Sphinx oferuje wybór dań inspirowanych bliskowschodnimi smakami, w tym popularną shoarmę czy mięsa i ryby z grilla. Wielbiciele lżejszych dań znajdą w karcie dania typu fit i bezmięsne. Teraz można ich skosztować w nowych lokalach w Krośnie, Bielsku-Białej i Częstochowie.

Restauracja Belona

Restauracja Belona w Gdyni otworzyła się w sierpniu tego roku. Ulokowana jest na parterze hotelu Błękitny Żagiel w Studenckim Domu Marynarza.

KANAPA

W grudniu w Warszawie otworzyła się Kanapa - restauracja prezentująca nowoczesną kuchnię ukraińską. Właścicielem jest Dymitr Borysow, który ma kilkanaście restauracji na Ukrainie. Historia miejsca sięga 2013 r., kiedy Borysow otworzył pierwszą Kanapę w Kijowie.

Piekarniocukiernia - koncept na czas pandemii

Gastronomia nie znosi próżni. W czasie pandemii, gdy restauracje wciąż są zamykane, sprawdza się koncept, który nie wymaga obsługi gości przy stoliku - piekarniocukiernia. Takich miejsc wciąż przybywa!

Mellina Coffee Shop na warszawskiej Sadybie

Teren warszawskiej Sadyby w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego to gastronomiczna pustynia. W lipcu pojawił się na niej lokal - Mellina Coffee Shop - łączący kilka funkcji.

Warszawskie Centrum Praskie Koneser

Usytuowane na terenie odrestaurowanej XIX-wiecznej fabryki wódek Centrum Praskie Koneser staje się kulinarnym zagłębiem. Działa tu obecnie 15 restauracji, kawiarni i barów, a niebawem będzie ich 20.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej