Zenit
Kategoria: Miejsca

Zenit wyróżnia spójność w nawiązywaniu do estetyki lat 90.

Dotyczy ona różnych płaszczyzn: od wystroju wnętrza, poprzez promocję w mediach społecznościowych, muzykę puszczaną w lokalu, aż do niektórych pozycji w menu. Lokal mieści się na poznańskiej Śródce w miejscu dawnego sklepu wielobranżowego o tej samej nazwie. W środku 23 miejsca, a w ciepłe miesiące dostępny jest ogródek. Właścicielka Agata Żelechowska, która jednocześnie pełni funkcję szefowej kuchni, tłumaczy, że fascynacja tym, a nie innym okresem historycznym wynika z jej sentymentu do czasów dzieciństwa. Jest jedna rzecz warta szczególnej uwagi. Mianowicie Zenit może pochwalić się jednym z najbardziej oryginalnie prowadzonych fanpage’ów w internecie. Kto jeszcze nie widział postrzelonych grafik nawiązujących do estetyki reklam z lat 90., gdzie proszek Polena zestawiony jest z bohaterami „Dynastii”, marsz do komputera. Dość jednak o konceptach marketingowych – czas skierować oko na jedzenie. A zjemy w Zenicie wegańsko. Począwszy od poczciwej bułki z pieczarkami jak z Gorzowa (9 zł), która miała swoją wersję w prawie każdym mieście, po bardziej skomplikowane dania, w wielu przypadkach z azjatyckimi akcentami. Kolejnym hitem Zenitu jest kimchi (19-26 zł w zależności od dodatków), które co prawda stoi nieco w sprzeczności ze stylistyką lat 90., ale jest stałą pozycją w menu. Podaje się do niego ziemniaczki duszone na słodko, surówkę z ogórków i jabłek w aquafabonezie z miętą lub tofu marynowane w bulgogi i wegański wędzony boczek. 

ul. Rynek Śródecki 16a, Poznań

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Van Dog - nowa marka Foodio Concepts

Od 26 kwietnia 2019 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie Foodio Concepts z grupy Helios otworzyło nowy lokal. Jego klienci będą mogli skosztować zarówno meksykańskich przysmaków Papa Diego, jak i oferty zupełnie nowej marki Van Dog.

Bobby Burger łączy siły z Wegeguru

Do sieci Bobby Burger dołączył Michał Kiciński z konceptem Wegeguru, tworząc Real Food SA. Nowy podmiot wystartuje w maju ze zbiórką crowdfundingową na Crowdway.pl. Chce pozyskać 4 miliony złotych na nowe lokale.

Koku Sushi w Gnieźnie i w Grudziądzu

Sieć Koku Sushi powiększyła się o dwa nowe sushi bary - w marcu otwarto je w Gnieźnie i w Grudziądzu. Pod szyldem marki działają już 22 lokale w 19 polskich miastach.

AMUNI

Amuni to włoska restauracja utrzymana w duchu slow food, która otworzyła swoje podwoje w marcu. Mieści się tuż obok Brasserie Warszawskiej. Szefem kuchni i współwłaścicielem Amuni jest Andrea Scarantino, znany z prowadzenia − również włoskiej − Mammy Marietty na warszawskim Mokotowie.

SANTO PORTO BY MAGDA GESSLER

W samym centrum Gdyni, tuż u podnóża Kamiennej Góry i w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej Willi Szczęść Boże, w połowie sierpnia 2018 r. uroczyście otwarto Santo Porto, rybny raj Magdy Gessler.

PROSCIUTTERIA

Prosciutteria to miejsce poświęcone przede wszystkim wspólnemu spędzaniu czasu i długim rozmowom, do których jedzenie i wino są tylko dodatkiem. Lokal odwołuje się do włoskiej tradycji niewielkich barów, do których zagląda się na kawę, kieliszek wina lub aby po prostu miło spędzić czas.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej