Zenit
Kategoria: Miejsca

Zenit wyróżnia spójność w nawiązywaniu do estetyki lat 90.

Dotyczy ona różnych płaszczyzn: od wystroju wnętrza, poprzez promocję w mediach społecznościowych, muzykę puszczaną w lokalu, aż do niektórych pozycji w menu. Lokal mieści się na poznańskiej Śródce w miejscu dawnego sklepu wielobranżowego o tej samej nazwie. W środku 23 miejsca, a w ciepłe miesiące dostępny jest ogródek. Właścicielka Agata Żelechowska, która jednocześnie pełni funkcję szefowej kuchni, tłumaczy, że fascynacja tym, a nie innym okresem historycznym wynika z jej sentymentu do czasów dzieciństwa. Jest jedna rzecz warta szczególnej uwagi. Mianowicie Zenit może pochwalić się jednym z najbardziej oryginalnie prowadzonych fanpage’ów w internecie. Kto jeszcze nie widział postrzelonych grafik nawiązujących do estetyki reklam z lat 90., gdzie proszek Polena zestawiony jest z bohaterami „Dynastii”, marsz do komputera. Dość jednak o konceptach marketingowych – czas skierować oko na jedzenie. A zjemy w Zenicie wegańsko. Począwszy od poczciwej bułki z pieczarkami jak z Gorzowa (9 zł), która miała swoją wersję w prawie każdym mieście, po bardziej skomplikowane dania, w wielu przypadkach z azjatyckimi akcentami. Kolejnym hitem Zenitu jest kimchi (19-26 zł w zależności od dodatków), które co prawda stoi nieco w sprzeczności ze stylistyką lat 90., ale jest stałą pozycją w menu. Podaje się do niego ziemniaczki duszone na słodko, surówkę z ogórków i jabłek w aquafabonezie z miętą lub tofu marynowane w bulgogi i wegański wędzony boczek. 

ul. Rynek Śródecki 16a, Poznań

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Koku Sushi w Gnieźnie i w Grudziądzu

Sieć Koku Sushi powiększyła się o dwa nowe sushi bary - w marcu otwarto je w Gnieźnie i w Grudziądzu. Pod szyldem marki działają już 22 lokale w 19 polskich miastach.

Papa Diego w formacie restauracyjnym

We wtorek, 19 lutego otwarty został drugi katowicki lokal meksykańskiej sieci Papa Diego. Tym razem jest to lokal ze stolikami restauracyjnymi.

Niewinni Czarodzieje 2.0

Kuba Wojewódzki wraz z Józefem Krawczykiem otworzą niebawem wspólną restaurację. "Niewinni Czarodzieje 2.0" to wyjątkowy koncept restauracyjny, który powstanie w zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle.

RAANRAAN w Galerii Łódzkiej

RAANRAAN, czyli jedzenie przygotowywane na oczach klientów to nowa koncepcja, która od końca stycznia działa w foodcourcie Galerii Łódzkiej. Pochodzące od lokalnych dostawców produkty połączone z aromatycznymi przyprawami sprawią, że kuchnia włoska będzie w zasięgu ręki dla każdego, kto znajdzie się

Sześć gwiazdek w Trójmieście

Paco Pérez, znany hiszpański szef kuchni już w drugiej połowie przyszłego roku otworzy swoją restaurację w Gdańsku. Katalońskiego pochodzenia kucharz do tej pory był odznaczony łącznie sześcioma gwiazdkami Michelin.

Opasły Tom na Wierzbowej

Największym ograniczeniem Opasłego Tomu na Foksal była mała, niewygodna kuchnia. Zakończenie umowy najmu w pierwotnej lokalizacji stało się motywacją do wyszukania nowego miejsca, pozwalającego na rozwój, przy zachowaniu dawnej oferty i stylu restauracji.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej