x

Odpowiedni ciężar

Kategoria: Twój biznes - oferta    28.05.2018

Precyzja to w gastronomii kluczowe słowo. Jak wybrać dokładną wagę, która będzie adekwatna do potrzeb lokalu i personelu? Polecamy najlepsze rozwiązania.

Sprawa wcale nie jest tak oczywista i waga tego tematu jest dużo większa, niż mogłoby się wydawać – wybór sprzętów jest spory, różnią się one dokładnością i technologią. Wszystko zależy od tego, co, w jakich ilościach i jak często ważymy. Inna waga sprawdzi się w małym bistro, w koktajlbarze czy w dużej restauracji, a jeszcze inna w cukierni czy kawiarni, gdzie precyzja jest jeszcze istotniejsza, a tolerancja błędu znikoma. Poniżej uporządkowujemy temat.

W zależności od skali
– Elektroniczne wagi do gastronomii pozwalają na szybkie i dokładne ważenie wszelkiego rodzaju produktów i towarów – mówi Marcin Budarczyk, współwłaściciel hurtowni M&M Gastro. – Popularną grupę stanowią wagi kuchenne umożliwiające ważenie produktów i półproduktów niezbędnych podczas przygotowywania serwowanych dań. Odmierzanie konkretnych porcji zapewnia przygotowywanie potraw zgodnie z przepisem – zaznacza. Firma ma w ofercie także wagi sklepowe, które różnią się tym, że mają zakres ważenia od 2 do 30 kg i dostępne są w trzech rodzajach (proste, kalkulacyjne i etykietujące). Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w tych lokalach, które mają część delikatesową lub samoobsługową. – Ostatnia grupa to wagi magazynowe przeznaczone do naprawdę dużych lokali gastronomicznych, których zakres ważenia wynosi od 30 do 600 kg). M&M Gastro oferuje wagi firm: Stalgast, Hendi, RedFox czy CAS. Szeroką ofertę ma również firma Bizerba. – Nasi klienci to nie tylko duże sieci handlowe, lecz również małe lokale gastronomiczne, piekarnie, cukiernie, firmy cateringowe, kuchnie gastronomiczne, bistra, a nawet firmy specjalizujące się w handlu mobilnym (np. food trucki) – zaznacza Agata Surdacka, specjalistka ds. marketingu firmy Bizerba. – Urządzenia naszej marki docierają do różnorodnych klientów o specyficznych wymaganiach i oczekiwaniach – dodaje.

Wielozadaniowość
Dużą popularnością w ofercie Bizerby cieszą się urządzenia o rozbudowanych funkcjach: są to zarówno wagi systemowe takie (np. BC II i SC II) w wersji podstawowej, jak i multimedialne o rozszerzonej funkcjonalności.
Niektóre z nich (KH II czy XC) wzbogacone dodatkowo o nowe aplikacje, które pomogą na przykład w planowa-
niu akcji promocyjnych, w zarządzaniu zamówieniami, danymi lub oznaczaniu składników alergennych. – Ciekawym
przykładem jest też system budowy modułowej wykorzystany w wadze K-Class Flex, który umożliwia łączenie pojedynczych komponentów, takich jak wyświetlacze, drukarki czy pomosty wagowe – dodaje Surdacka. – Dzięki
dowolnemu rozmieszczeniu pojedynczych komponentów personel obsługujący utrzymuje ciągły kon-
takt wzrokowy z klientem, co gwarantuje przejrzystość procesu sprzedaży oraz budzi zaufanie – zaznacza.
Powyższe rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku lokali samoobsługowych. Kolejną propozycją Bizerby jest krajalnica Validoline VSC 280 Flex, będąca połączeniem funkcji ważenia oraz krojenia. Krajalnica jest ergonomiczna, łatwa w czyszczeniu, prosta w obsłudze oraz energooszczędna. Stanowi dobre rozwiązanie przy krojeniu ręcznym, ponieważ poradzi sobie z takimi produktami, jak: szynka gotowana, biała kiełbasa
parzona, kiełbasa gotowana, twardy żółty ser lub produkty trwałe (salami oraz szynki suszone). Krajalnica łączy proces ważenia oraz krojenia ręcznego w jednym miejscu. – Z roku na rok obserwujemy coraz większe zaintereso-
wanie naszymi urządzeniami, co zapewne spowodowane jest dużym zaufaniem, jakim darzą nas klienci – doda-
je Surdacka. – Bizerba wyznacza standardy już od 150 lat, co przynosi konkretne korzyści: długoletnie obserwowanie rynku pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się wymagania w obszarze gastronomii – zaznacza.

Mikroskopijne ilości
Jeśli ważymy małe ilości i szczególnie zależy nam na dokładności pomiaru, powinniśmy zdecydować się na wagi specjalistyczne. Takie urządzenia świetnie sprawdzą się w lokalu serwującym kawy parzone metodami alternatywnymi (należy restrykcyjnie przestrzegać proporcje ziaren i wody) czy w cukierni. Niektóre receptury na dania restauracyjne również wymagają bardzo precyzyjnego odważenia składników, np. tekstur (agaru,
maltodekstryny czy laktozy). Taka waga o tyle różni się od innych, że może zmierzyć bardzo dokładnie zmierzyć małe ilości, nawet do 0,1 g. W przypadku urządzenia baristycznego istotne jest, aby zważyć ziarna i przelewaną wodę przy jednoczesnym odmierzaniu czasu zaparzania – dlatego przydatny jest wbudowany w wagę stoper. Ograniczenie liczby przycisków do minimum czyni obsługę wagi prostą w użytkowaniu. Są wagi, które mają specjalne tryby automatyczne dostosowane do metod alternatywnych oraz oddzielny tryb do espresso. Urządzenie powinno być pokryte powłoką chroniącą przed zalaniem, odporną na ciepło i ułatwiającą czyszczenie wagi – tak jak na przykład powłoka ze stali nierdzewnej. Najpopularniejsi producenci jakościowych wag z tego segmentu to: Hario, Acaia czy Brewista. Sprzęty powyższych firm ma w swoim asortymencie sklep Coffe Desk. Duże hurtownie gastronomiczne pozwalają nam na bardzo szeroki wybór. Zanim podejmiemy decyzję, przeanalizujmy nie tylko profil miejska, ale także potrzeby naszej załogi. W niektórych przypadkach na pewno będzie potrzeba zakupu kilku wag o różnych parametrach:żeby zważyć zarówno ciężkie warzywa, mięso, ryby, duże ilości mąki, jak i mniejsze – ziarna kawy czy małe porcje innych sypkich składników. Po wypróbowaniu różnych urządzeń personel sam zdecyduje, które z nich sprawdzą się najlepiej. Warto pamiętać o gwarancjach i usłudze serwisu, który oferuje większość producentów, dystrybutorów i sprzedawców.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

“The fresh taste of the land" nowym hasłem Farm Frites

Firma Farm Frites International, będąca liderem na rynku mrożonych produktów ziemniaczanych, zmienia slogan firmowy na "The fresh taste of the land". Nową myślą przewodnią Farm Frites chce podkreślić troskę o najwyższą jakość surowca, bezpieczeństwo oferowanych produktów.

Fanex partnerem gastronomicznym Suntago

Fanex, lider w produkcji sosów dla branży HoReCa, nawiązał współpracę z Suntago Wodny Świat, największym zadaszonym parkiem wodnym w Europie. W ramach umowy koncepty gastronomiczne zlokalizowane na terenie parku, będą korzystać z sosów, przypraw oraz dodatków wytwarzanych przez Fanex.

Nowość od firmy Tork

W miejscach o dużym natężeniu ruchu np. na stadionach, lotniskach, w centrach handlowych, łazienki są często zatłoczone i brudne, a ich utrzymanie w czystości stanowi duże wyzwanie. Aby zapobiec tego rodzaju problemom, Tork opracował nowy system do wycierania rąk - Tork PeakServe®

Przekąski w karnawale

Karnawał trwa. To czas zabaw i balów, podczas których jedzenie zawsze stanowi sympatyczny dodatek, ceniony tym bardziej, im jest smaczniejszy i różnorodny.

Zgłoś swój pomysł na innowacje w branży spożywczej

Czy da się uratować świat przez zmianę nawyków żywieniowych? foodtech.ac twierdzi, że tak i - dodatkowo - że można na tym zarobić. Do 7 kwietnia można zgłaszać swoje pomysły na rozwiązania, które usprawnią branżę agri-food i pomogą jej być bardziej ekologiczną.

KRUSZWICA Olej z Esencją Masła - nowość dla profesjonalistów

Naturalne składniki, maślany smak i temperatura dymienia do 220 stopni to odpowiedź na rosnące oczekiwania świata gastronomii.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej