x

Odpowiedni ciężar

Kategoria: Twój biznes - oferta    28.05.2018

Precyzja to w gastronomii kluczowe słowo. Jak wybrać dokładną wagę, która będzie adekwatna do potrzeb lokalu i personelu? Polecamy najlepsze rozwiązania.

Sprawa wcale nie jest tak oczywista i waga tego tematu jest dużo większa, niż mogłoby się wydawać – wybór sprzętów jest spory, różnią się one dokładnością i technologią. Wszystko zależy od tego, co, w jakich ilościach i jak często ważymy. Inna waga sprawdzi się w małym bistro, w koktajlbarze czy w dużej restauracji, a jeszcze inna w cukierni czy kawiarni, gdzie precyzja jest jeszcze istotniejsza, a tolerancja błędu znikoma. Poniżej uporządkowujemy temat.

W zależności od skali
– Elektroniczne wagi do gastronomii pozwalają na szybkie i dokładne ważenie wszelkiego rodzaju produktów i towarów – mówi Marcin Budarczyk, współwłaściciel hurtowni M&M Gastro. – Popularną grupę stanowią wagi kuchenne umożliwiające ważenie produktów i półproduktów niezbędnych podczas przygotowywania serwowanych dań. Odmierzanie konkretnych porcji zapewnia przygotowywanie potraw zgodnie z przepisem – zaznacza. Firma ma w ofercie także wagi sklepowe, które różnią się tym, że mają zakres ważenia od 2 do 30 kg i dostępne są w trzech rodzajach (proste, kalkulacyjne i etykietujące). Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w tych lokalach, które mają część delikatesową lub samoobsługową. – Ostatnia grupa to wagi magazynowe przeznaczone do naprawdę dużych lokali gastronomicznych, których zakres ważenia wynosi od 30 do 600 kg). M&M Gastro oferuje wagi firm: Stalgast, Hendi, RedFox czy CAS. Szeroką ofertę ma również firma Bizerba. – Nasi klienci to nie tylko duże sieci handlowe, lecz również małe lokale gastronomiczne, piekarnie, cukiernie, firmy cateringowe, kuchnie gastronomiczne, bistra, a nawet firmy specjalizujące się w handlu mobilnym (np. food trucki) – zaznacza Agata Surdacka, specjalistka ds. marketingu firmy Bizerba. – Urządzenia naszej marki docierają do różnorodnych klientów o specyficznych wymaganiach i oczekiwaniach – dodaje.

Wielozadaniowość
Dużą popularnością w ofercie Bizerby cieszą się urządzenia o rozbudowanych funkcjach: są to zarówno wagi systemowe takie (np. BC II i SC II) w wersji podstawowej, jak i multimedialne o rozszerzonej funkcjonalności.
Niektóre z nich (KH II czy XC) wzbogacone dodatkowo o nowe aplikacje, które pomogą na przykład w planowa-
niu akcji promocyjnych, w zarządzaniu zamówieniami, danymi lub oznaczaniu składników alergennych. – Ciekawym
przykładem jest też system budowy modułowej wykorzystany w wadze K-Class Flex, który umożliwia łączenie pojedynczych komponentów, takich jak wyświetlacze, drukarki czy pomosty wagowe – dodaje Surdacka. – Dzięki
dowolnemu rozmieszczeniu pojedynczych komponentów personel obsługujący utrzymuje ciągły kon-
takt wzrokowy z klientem, co gwarantuje przejrzystość procesu sprzedaży oraz budzi zaufanie – zaznacza.
Powyższe rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku lokali samoobsługowych. Kolejną propozycją Bizerby jest krajalnica Validoline VSC 280 Flex, będąca połączeniem funkcji ważenia oraz krojenia. Krajalnica jest ergonomiczna, łatwa w czyszczeniu, prosta w obsłudze oraz energooszczędna. Stanowi dobre rozwiązanie przy krojeniu ręcznym, ponieważ poradzi sobie z takimi produktami, jak: szynka gotowana, biała kiełbasa
parzona, kiełbasa gotowana, twardy żółty ser lub produkty trwałe (salami oraz szynki suszone). Krajalnica łączy proces ważenia oraz krojenia ręcznego w jednym miejscu. – Z roku na rok obserwujemy coraz większe zaintereso-
wanie naszymi urządzeniami, co zapewne spowodowane jest dużym zaufaniem, jakim darzą nas klienci – doda-
je Surdacka. – Bizerba wyznacza standardy już od 150 lat, co przynosi konkretne korzyści: długoletnie obserwowanie rynku pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się wymagania w obszarze gastronomii – zaznacza.

Mikroskopijne ilości
Jeśli ważymy małe ilości i szczególnie zależy nam na dokładności pomiaru, powinniśmy zdecydować się na wagi specjalistyczne. Takie urządzenia świetnie sprawdzą się w lokalu serwującym kawy parzone metodami alternatywnymi (należy restrykcyjnie przestrzegać proporcje ziaren i wody) czy w cukierni. Niektóre receptury na dania restauracyjne również wymagają bardzo precyzyjnego odważenia składników, np. tekstur (agaru,
maltodekstryny czy laktozy). Taka waga o tyle różni się od innych, że może zmierzyć bardzo dokładnie zmierzyć małe ilości, nawet do 0,1 g. W przypadku urządzenia baristycznego istotne jest, aby zważyć ziarna i przelewaną wodę przy jednoczesnym odmierzaniu czasu zaparzania – dlatego przydatny jest wbudowany w wagę stoper. Ograniczenie liczby przycisków do minimum czyni obsługę wagi prostą w użytkowaniu. Są wagi, które mają specjalne tryby automatyczne dostosowane do metod alternatywnych oraz oddzielny tryb do espresso. Urządzenie powinno być pokryte powłoką chroniącą przed zalaniem, odporną na ciepło i ułatwiającą czyszczenie wagi – tak jak na przykład powłoka ze stali nierdzewnej. Najpopularniejsi producenci jakościowych wag z tego segmentu to: Hario, Acaia czy Brewista. Sprzęty powyższych firm ma w swoim asortymencie sklep Coffe Desk. Duże hurtownie gastronomiczne pozwalają nam na bardzo szeroki wybór. Zanim podejmiemy decyzję, przeanalizujmy nie tylko profil miejska, ale także potrzeby naszej załogi. W niektórych przypadkach na pewno będzie potrzeba zakupu kilku wag o różnych parametrach:żeby zważyć zarówno ciężkie warzywa, mięso, ryby, duże ilości mąki, jak i mniejsze – ziarna kawy czy małe porcje innych sypkich składników. Po wypróbowaniu różnych urządzeń personel sam zdecyduje, które z nich sprawdzą się najlepiej. Warto pamiętać o gwarancjach i usłudze serwisu, który oferuje większość producentów, dystrybutorów i sprzedawców.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

SZLACHETNA MATERIA

Obrusy, serwetki, bieżniki czy zasłony i dekoracje okienne - tekstyliów w restauracyjnej sali jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Czy warto inwestować w jakościowe materiały, czy czasem lepiej w ogóle z nich zrezygnować?

W KAWIE SIŁA

Jak zadbać o jakość kawy w lokalu, który nie jest specjalistyczną kawiarnią? Czy można zapewnić dobrą kawę na większą skalę i wreszcie: jakie mogą płynąć z tego wymierne korzyści? O to zapytaliśmy kilku specjalistów.

Coraz więcej słodkości na stacjach paliw

Zarówno punkty typu convinience store, jak i gastronomiczne lokale przystacyjne, poszerzają systematycznie swoją ofertę serwowanych produktów, a tzw. Food Service i Food to Go, budują wręcz przewagi na rynku stacji paliw. Na popularności zyskuje także coraz bardziej zróżnicowana oferta słodyczy.

Przekąski w karnawale

Karnawał trwa. To czas zabaw i balów, podczas których jedzenie zawsze stanowi sympatyczny dodatek, ceniony tym bardziej, im jest smaczniejszy i różnorodny.

“The fresh taste of the land" nowym hasłem Farm Frites

Firma Farm Frites International, będąca liderem na rynku mrożonych produktów ziemniaczanych, zmienia slogan firmowy na "The fresh taste of the land". Nową myślą przewodnią Farm Frites chce podkreślić troskę o najwyższą jakość surowca, bezpieczeństwo oferowanych produktów.

Sfinks oferuje "Franczyzę za 1 zł"

Sfinks Polska wprowadza program "Franczyza za 1 zł", w ramach którego restauracje niesieciowe mogą przekształcić się w lokal pod szyldem jednej z marek operatora: Sphinx, Piwiarnia Warki, Chłopskie Jadło, Meta czy Fabryka Pizzy. Opłata franczyzowa w ciągu pierwszych 12 miesięcy to 1 zł.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej