BIB-Y w Budapeszcie
Kategoria: Wydarzenia - branżowe

Gourmet Fesztival w Budapeszcie to jeden z najważniejszych i najciekawszych Festiwali Kulinarnych w Europie. W tym roku wydarzenie uświetniła kolacja wydana przez szefów czterech warszawskich restauracji odznaczonych w Przewodniku Michelina wyróżnieniem Bib Gourmand.

Odbywający się z końcem wiosny Gourmet Fesztival zaliczany jest do jednego z najciekawszych festiwali kulinarnych w Europie, w szczególności w regionie Europy Środkowej. Podczas trwającej trzy i pół dnia imprezy w jednym z budapesztańskich parków wystawia się kilkadziesiąt restauracji z samego Budapesztu oraz innych miast Węgier, serwując publiczności degustacyjne porcje swoich flagowych dań lub specjalnie wymyślonych potraw, nawiązujących do przewodniego tematu danej edycji festiwalu.


Ofertę wydarzenia uzupełniają stoiska producentów węgierskich win czy produktów delikatesowych (mangalica, foie gras, sery), a także pokazy lub warsztaty kulinarne, specjalne lunche i kolacje degustacyjne, wydawane przez najlepszych szefów kuchni Węgier lub sprowadzane z zagranicy gastronomiczne gwiazdy.
W tym roku w ramach tego właśnie cyklu swoje umiejętności mieli okazję zaprezentować szefowie kuchni czterech warszawskich restauracji odznaczonych symbolem BIB Gourmand w przewodniku gastronomicznym Michelin: Sebastian Wełpa (AleWino), Mateusz Wichrowski (Brasserie Warszawska), Maciej Ciećwierz (Butchery and Wine) oraz Mateusz Karkoszka (Kieliszki na Hożej).


Pomysłodawcą formuły kolacji był Tamás Pellérdi, właściciel Ambasady Foie Gras, który od lat działa na polskim rynku, zaopatrując restauracje w węgierskie produkty. - To wszystko przez pasję Tamása do Polski - żartuje Daniel Pawełek, właściciel Brasserie Warszawskiej, Butchery and Wine oraz Kieliszków na Hożej, dodając, że nieocenioną rolę w przygotowaniach odegrał Instytut Polski w Budapeszcie. - Instytut, a zwłaszcza jego dyrektor Jarosław Bajaczyk za każdym razem jak tylko pojawia się szansa promocji Polski na Węgrzech z wielką odwagą i zaangażowaniem włączają się w takie projekty. Także gdy dotyczą one promocji polskiej gastronomii – podkreśla.

Podczas kolacji restauracje zdecydowały się pokazać dania utrzymane w klimacie polskiego lata oraz sznycie klasycznego bistro. - Przygotowania nie zajęły nam wiele czasu. Wszyscy szefowie, ja oraz Tomasz Czudowski, właściciel Ale Wino, spotkaliśmy się w jednaj z naszych restauracji, nakreśliliśmy schemat menu, szefowie zgłosili się do konkretnych dań - zajęło nam to 30 minut – opowiada Pawełek.
Na start kolacji podano polski chleb na zakwasie z wyborem kiszonek i pikli oraz olejem rzepakowym, niezwykle charakterystycznym dla polskiej kuchni. Po nich w menu pojawił się chłodnik z jajkiem przepiórczym oraz szyjkami rakowymi, szparagi a’la polonaise, grasica z sosem smardzowym, faszerowana młoda kura zielononóżka, a na deser – baba rumowa z truskawkami. Czerpiąc z tradycji bistro, w kompozycjach położono nacisk na smak i jakość bazowych produktów, których nie zagłuszały niepotrzebne dodatki, dekoracje, niewnoszące nic do smaku całości dań. Prócz pokazania sezonowych składników menu było też pretekstem do wspomnienia wkładu polskiej tradycji kulinarnej w światową gastronomię, czego przykładem jest choćby baba rumowa, współcześnie częściej spotykana np. we Włoszech czy Francji, niż w Polsce, ale też zaprezentowania tego, czego może spodziewać się gastroturysta odwiedzający w Polsce restauracje, w tym przypadku z symbolem BIB. - Po kolacji miałem okazję rozmawiać na temat BIB z Pierrem Vajdą, węgierskim reżyserem i guru gastronomicznym. Miejsca wyróżnione BIB-em – w Warszawie, Budapeszcie, Kopenhadze są często bardzo ambitnymi restauracjami, daleko ciekawszymi i o wyższym poziomie niż BIB-owe restauracje z Francji czy Włoch. I sam często wybieram właśnie takie restauracje podczas podróży. Z kolei w Warszawie często mamy do czynienia z gośćmi z zagranicy, którzy właśnie dzięki takiej rekomendacji trafiają do naszych lokali – komentuje Pawełek.

Podczas tegorocznej edycji Gourmet Fesztival Polacy mieli okazję zaprezentować się publiczności imprezy już trzeci rok z rzędu. Dwa lata temu na scenie festiwalu wystąpił Mateusz Wichrowski, szef kuchni Brasserie Warszawskiej, który przygotował cielęcinę z młodą kapustą, jabłkiem, trawą żubrową oraz białym serem. Pokazowi towarzyszyła rozmowa prowadzących festiwal z Danielem Pawełkiem, właścicielem Brasserie Warszawskiej, o trendach w warszawskiej i polskiej gastronomii. Z kolei rok temu, w ramach zainaugurowanego wówczas programu specjalnych kolacji degustacyjnych, goście mogli przekonać się, jak smakuje gwiazdkowa kuchnia w polskim wydaniu. Do występu na budapesztańskiej imprezie organizatorzy zaprosili Wojciecha Modesta Amaro, który zamiast specjalnego, okazjonalnego menu, zdecydował się zaserwować dokładnie to menu, jakie tego tygodnia obowiązywało w jego warszawskiej restauracji (w Atelier Amaro menu jest budowane na podstawie tzw. kalendarza natury, czyli rozpiski produktów dostępnych na przestrzeni 52 tygodni roku). Kolacje otwierały m.in. lody szczypiorkowe z młodymi pędami świerkowymi, po których pojawiła się potrawka z bobu i króliczych cynaderek, troć marynowana w wosku pszczelim z pyłkiem czy deser bazujący na smakach truskawki, rabarbaru czy jałowca, a jako pairing – różnego rodzaju alkohole typowe dla polskiej tradycji kulinarnej, m.in. nalewki oraz gin.

- Każde tego typu wydarzenie pomaga promować polską gastronomię. Najlepiej jednak, gdy są one dostępne dla szerokiej publiczności – jak to było w Budapeszcie – a nie tylko dla branży - mówi Tomasz Czudowski, właściciel AleWino. - Warszawa jest bardzo ciekawym miejscem eksploracji dla smakoszy, a stołeczna scena gastronomiczna dynamicznie się rozwija, powstaje coraz więcej ciekawych konceptów oraz miejsc, jak Hala Koszyki, Gwardii czy sezonowy Nocny Market, a w niedługim czasie Elektrownia Powiśle. Zdecydowanie widzimy miejsce dla podobnego festiwalu w Warszawie, który z uwagi na swój koncept jest adresowany do szerokiej publiczności, której umożliwia za niewielką cenę próbowanie dań świetnych szefów kuchni w akompaniamencie lokalnych win.

Choć imprez podobnych w formule do Gourmet Fesztival jest wiele, tym, co wyróżnia wydarzenie w Budapeszcie, jest bogactwo, różnorodność oraz wysoki poziom zarówno organizacji (estetyczne stanowiska, transakcje bezgotówkowe), jak i proponowanej oferty. Wśród wystawiających się restauracji nie brakuje wszystkich gwiazdkowych z Budapesztu, a ich szefowie kuchni są codziennie na stoiskach, przygotowując dania oraz będąc dostępnymi dla publiczności.
Co roku festiwal odwiedzają tysiące osób – smakosze, turyści, szefowie kuchni i publiczność, skuszona możliwością spróbowania w jednym miejscu, za niezbyt wygórowane kwoty dań z najlepszych restauracji w kraju lub – przy zdecydowaniu się na uczestnictwo w specjalnych kolacjach – doznań z najlepszych zagranicznych lokali oraz kuchni ich szefów i szefowych kuchni. Jeśli więc szukać pretekstu do odwiedzin Budapesztu, to Gourmet Fesztival – choćby z pobudek czysto poznawczych – sprawdzi się tu bardzo dobrze.

- Udział w takim festiwalu to przede wszystkim powiew świeżości i ciekawe wyzwanie - mówi Tomasz Czudowski z AleWino. - Dla naszego szefa kuchni, Sebastiana, to możliwość współpracy z innymi znakomitymi kucharzami, co otwiera głowę, daje energię do pracy i dużo satysfakcji. Dzięki formule festiwalu Sebastian miał możliwość spróbowania dań węgierskich restauracji w tym gwiazdkowych, co jest bardzo dobrym i inspirującym doświadczeniem. Już myślimy, na jakie podobne wydarzenia warto się wybrać w przyszłości - dodaje właściciel AleWino.

Autor: Małgorzata Minta

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Wyjątkowa edycja L’art de la cuisine Martell

Za nami 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’art de la cuisine Martell, która była pod wieloma względami wyjątkowa.

Konkurs Caffè Vergnano Best Barista 2019

Rusza piąta edycja ogólnopolskiego konkursu Caffè Vergnano Best Barista. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej otwartej formule. Mogą w nim wziąć udział wszyscy bariści, niezależnie od marki kawy, na której pracują.

Walczyk szefem jury Kulinarnego Pucharu Polski

19. finał Kulinarnego Pucharu Polski, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w branży gastronomicznej, zaplanowano na 1-2 października 2019 r. Rywalizację kucharzy będzie obserwować i oceniać jury pod przewodnictwem Jarosława Walczyka.

Winterhalter Polska Sponsorem Głównym EuroGastro 2019

Wielkimi krokami zbliżają się 23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro 2019, które odbędą się w dniach 27-29 marca w PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie. Winterhalter Polska, podobnie jak w latach ubiegłych wchodzi w najbardziej prestiżową rolę tego wydarzenia - Sponsora Głównego.

Wystartowała 4. edycja konkursu S. Pellegrino Young Chef

S.Pellegrino Young Chef to jeden z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów dla młodych kucharzy. Jego celem jest wyłonienie i promocja największych talentów kulinarnych na całym świecie.

Restauracja na Facebooku

Już w najbliższy wtorek, 12.03, w Warszawie odbędzie się szkolenie na temat komunikacji marketingowej w sieci. Szkolenie poprowadzi niezastąpiona w tym temacie Marta Panfil z agencji kreatywnej FIKA.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Z szacunkiem dla tradycji
Bogactwo regionalnych deserów, Część 2
Wszystko dla gastronomii
Food Service Summit - Cool Cat
Maciej Wroński
Karta napojów - Szkolenia obsługi restauracji (odc. 1)
więcej