x

Akademia Horeca

Cykl artykułów branżowych przygotowanych przez dziennikarzy Ouichef.pl we współpracy z firmą Coca-Cola, których celem jest edukacja w zakresie zarządzania kategoriami napojów alkoholowych oraz bezalkoholowych w biznesie HoReCa.

Patryk Le Nart

Dyrektor i założyciel Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, właściciel portalu MojBar.pl i eventowego Bar Cateringu. Sprawuje nadzór programowy nad prowadzonymi w MSBiS zajęciami. Posiada wykształcenie kierunkowe zdobyte w USA i wieloletnie doświadczenie zawodowe w najlepszych lokalach Nowego Jorku. Od wielu lat sędziuje i prowadzi konkursy barmańskie.

Matias Glusman

Beverage & HoReCa Consultant. Wine Educator (WSET) & Certified Water Sommelier. Posiada także tytuł Sake Educator, jako jedyna osoba w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jest sędzią podczas International Taste Awards w Brukseli. Polak z pochodzenia, urodzony w Argentynie, który kształcił się w Wielkiej Brytanii, a w Polsce mieszka od 2004 r.

Gastronomia pokolenia Y

Kategoria: Akademia Horeca - barman    28.05.2018

Przeglądając fora internetowe, strony z ofertami pracy, Facebooka, w gruncie rzeczy dowolne medium, w którym ludzie ogłaszają zapotrzebowanie na cokolwiek, można odnieść wrażenie, że bycie bezrobotnym w naszym pięknym kraju jest dziś zadaniem ekstremalnie trudnym.

Mam wrażenie, że jestem trochę monotematyczny w pisaniu. W ostatnich miesiącach w bardzo małym stopniu zajmowałem się składnikami koktajli, alkoholem, sprzętem, technikami... W kółko, zdawałoby się, mówię o tym samym – o czynniku ludzkim.
Jedyne, co mam na swoją obronę, to to, że do gastronomii podchodzę od innej strony. Dlatego dzisiaj postaram się poruszyć temat, który zdaje się, jest obecnie głównym zajęciem menedżera restauracji czy baru. Porozmawiajmy o zatrudnianiu ludzi.


Restauracja XYZ zatrudni


Wstaw dowolnie wybrane stanowisko. Gastronomia poszukuje wszystkich. Dlatego niniejszy artykuł chciałbym podzielić na dwie części i skłonić do refleksji zarówno tych, którzy zatrudniają, jak i osoby szukające zajęcia. Head hunter ze mnie żaden, ale powiedzmy sobie to szczerze – większość z nas, szukając pracowników na salę albo za bar, już nawet nie wymaga kwalifikacji. Pojawia się za to magiczne zdanie – „wystarczy zapał i chęci do pracy, wszystkiego nauczymy cię sami”.


Szukam pracownika


Czyli kogo? Czy rozpoczynając poszukiwania, odpowiedziałeś sobie na kilka ważnych pytań? Wiesz, jakie warunki jesteś w stanie zaoferować? Jesteś pewien, że chcesz zapłacić 12 zł za godzinę komuś, kto nie umie nic, w jego edukację włożysz drugie tyle pieniędzy i trzykrotnie więcej czasu? Albo czy zachowujesz się w porządku, kiedy kelnerowi z sąsiedniej knajpy proponujesz stawkę X+2 zł, żeby zaczął pracować u ciebie?
Czy jesteś pewien, że za miesiąc nadal będziesz potrzebował tylu pracowników, a jeśli nie, to na jakiej zasadzie zdecydujesz o tym, kogo zwolnić? Gdzie publikujesz ogłoszenia? Czy masz przekonanie, że świeżo upieczona maturzystka, która szuka sposobu na zarobienie na wakacje, sprawdza Pracuj.pl, Olx albo LinkedIn?
A ten chłopak, którego zatrudniłeś trzy dni temu, przecież sprawia takie fajne wrażenie, nie wspominał przypadkiem, że jego kolega też szuka pracy na najbliższe trzy miesiące?


Zmiana generacji


Pokolenie Y to pojęcie funkcjonujące od dłuższego czasu. Przebadano tę generację już chyba z każdej strony.
Wynikiem badań jest wiedza. My, w domyśle pracodawcy, wiemy, że tacy milenialsi szukają w miejscu zatrudnienia zupełnie innych wartości niż starsze pokolenia. Podobno nawet szukają wyzwań! Mało tego, szukają samorozwoju i często głośno mówią o tym, że perspektywa tegoż jest dla nich ważniejsza od liczby złotówek na godzinę. Brawo oni. Problem w tym, że oferując im ciężką pracę na sali albo na stanowisku barbacka, trudno samemu przed sobą przyznać, że w jakikolwiek sposób powyższe oczekiwania spełniamy. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że ich wymagania to cele krótkoterminowe. Bo jeżeli ktoś mi mówi, że w długiej perspektywie gastronomia nie daje możliwości rozwoju, to chyba w niej po prostu nie pracował. To też, zdaje się, jest wynik badań, ale mówi się, że ludzie, którzy przepracowali jakiś czas w naszym ulubionym gastro, są później bardzo cenieni na tzw. normalnym rynku pracy.
Trudno się jednak dziwić komuś, kto w gruncie rzeczy przez 12 godzin nosi i poleruje szkło albo sprząta stoliki. Kto de facto z marszu wrzucany jest w popularnie zwaną tabakę. Trudno się dziwić, że w jego głowie pojawia się pytanie – „co ja tu robię?”. Już po tygodniu wymagamy wiedzy, a zapominamy, że sami nie poświęciliśmy chwili na to, żeby naszego „nowego” czegoś nauczyć. Wkurzamy się, że „nowa” nie ogarnia, jednocześnie nie zauważając, że starsze kelnerki nie zaszczycają jej nawet spojrzeniem, nie mówiąc już o pomocy. I wreszcie... pracowników szukają teraz wszyscy. WSZYSCY. Ci ludzie naprawdę mają alternatywę, więc sam obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego mają pracować w toksycznym, bardzo stresującym środowisku? Zatrudniasz? Nie obiecuj gruszek na wierzbie. Powiedz, jak będzie – że trzeba dać trochę od siebie. Że ludzie nie rzucają w ciebie napiwkami ot tak, że te wszystkie umiejętności przychodzą z czasem. Powiedz „nowemu”, że nic nie spada z nieba, to jest naprawdę ciężka robota.


Przydałoby się trochę kaski na wakacje


Napisałeś maturę? Masz przerwę na studiach? Gastro to całe twoje życie, ale w sumie chcesz zmienić pracę? Jeśli jesteś w trzeciej grupie, to pewnie już to zrobiłeś. Ktoś znajomy po prostu dał ci pracę, bo wie, że jesteś spoko. Jesteś w pierwszych dwóch grupach? W takim razie mam dla ciebie kilka wskazówek. Jeśli nie trafiasz do gastronomii z polecenia, to pewnie masz za sobą etap roznoszenia CV. Ten dokument – chciałbym tu mocno podkreślić słowo dokument – może albo pomóc ci dobrze zacząć (bo pierwsze wrażenie jest ultraważne), albo skreślić, zanim w ogóle ktoś sprawdzi, czy gdzieś już pracowałeś. Prosto, czytelnie, ze zdjęciem, które nadaje się do dokumentu, a nie do wystawienia na Naszą Klasę, jak byłeś w gimnazjum. Bez wodotrysków, nadmiernej liczby kolorów etc. Z cyklu porady oczywiste: nie kłam. Te dane się sprawdza. Jeśli napiszesz, że pracowałeś w danym miejscu, to miej świadomość, że ludzie zarządzający gastronomią znają się. Jeśli w zeszłym tygodniu rozniosłeś kilkanaście CV, to pamiętaj o wykonaniu telefonu do potencjalnego pracodawcy. I odbieraj go, bo drugi raz szansa może się nie powtórzyć. Jeśli widzisz nieodebrane połączenie – oddzwoń, pokaż, że ci zależy. I uwaga, uwaga. Gdy już się umówisz na rozmowę kwalifikacyjną albo dzień próbny, nie spóźnij się. Polecam nie umawiać się na dwa w tym samym czasie – to może być trudne do wykonania. A z cyklu: „bądź w porządku człowiekiem, a nie samolubnym durniem” – jeśli w międzyczasie znalazłeś lepiej płatną pracę albo z lepszymi perspektywami, zadzwoń i odwołaj swój dzień próbny. Jeśli nie przyjdziesz, ktoś będzie musiał pracować za dwóch. Karma wraca.
Mam w głowie taki scenariusz, że być może te słowa czyta ktoś, kto „Food Service” zdjął ze standu, czekając na rozmowę z menedżerem. Zaraz dostaniesz pracę albo przynajmniej szansę na pokazanie swoich umiejętności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś ze sławnego Pokolenia Y. Zachowaj swoją ambicję, szczyptę dumy, samozaparcie, dąż do celu i rozwijaj się! Ale ode mnie, prywatnie rada. Mniejsza z tym, jak nazywała się generacja przed tobą, ale cechowała ją bardzo potrzebna w życiu cecha. Przymiot ludzi odnoszących sukces, dziedzinę wstaw dowolną. Mam wrażenie, że obecnie trochę jej brakuje, nie tylko milenialsom. Pokora, mój drogi/-a.
Pokora zaprowadzi cię na szczyt, i to prostą drogą, wręcz za rękę. Musisz tylko dać się poprowadzić.


Autor: Tomasz Źródłowski - head bartender Mercy Brown

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Dlaczego warto i jak należy szkolić personel gastronomiczny

"Wiedza jest jedynym dobrem, a jej brak jedynym złem" - Sokrates. Dlaczego warto szkolić personel w gastronomii jest oczywiście pytaniem retorycznym. Tylko kompletny abnegat nie zdaje sobie sprawy z wagi edukacji nieoficjalnej.

Jak nie stracić dobrego barmana?

Barman w obecnych czasach jest nie tylko pracownikiem koktajlbaru. Jest jego twarzą i wizytówką, a tych zbyt często nie powinno się zmieniać. Jak zatem uniknąć tej zmiany?

REGUŁY, KTÓRYCH NIE MOŻNA ZŁAMAĆ PRZY OTWIERANIU BARU - SEKRETY SUKCESU NA KONKURENCYJNYM RYNKU

Tak więc chcesz otworzyć bar? Jesteś do tego przekonany? A czy nie zastanowiło cię, dlaczego inni, z większą wiedzą w tej materii, nie otworzyli jeszcze swojego baru? Myślisz, że nie potrafiliby? Nie, oni po prostu wiedzą, czym to… pachnie.

Profesjonalny barman - służę uprzejmie

Mówi się, że gość pierwszy raz przychodzi do baru, następnym razem wraca już do barmana. Wykwalifikowana załoga to podstawa dla zapewnienia ciągłej jakości danego miejsca, od kuchni, przez salę, na barze kończąc.

Koktajle bezalkoholowe

Bezalkoholowe koktajle to nie tylko opcja na umilenie czasu na przyjęciach urodzinowych dla nieletnich, lecz także świetna propozycja dla tych, którzy przyjechali do naszego lokalu samochodem, alkoholu pić nie mogą lub po prostu nie mają na niego ochoty.

ROZGRZEWAJĄCE DRINKI NA ZIMOWE WIECZORY

Jak zostało to niejednokrotnie stwierdzone, każdy powód, by się napić, jest dobry. Zimą powodów tych mamy jeszcze więcej, bo aura za oknem temu sprzyja. Drinki na ciepło nie są pozycjami pierwszego wyboru w ciągu roku, jednak zimą nie ma nic lepszego niż rozgrzewające poncze, toddy czy blazery.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej