x

Adam Pawłowski: Maraton winiarski z medalami

Kategoria: Wino    28.05.2018

W pierwszym tygodniu maja br. w Londynie już po raz 15. odbył się konkurs The Decanter World Wine Awards 2018. wydarzenie niewątpliwie przebija wszystkie inne tego typu konkursy pod względem ilości win, kompetencji sędziów i skali organizacji.

To prawdziwe święto wina, którego miałem przyjemność być częścią. Główną częścią The DWWA jest 5-dniowy „maraton” degustacyjny, w którym 275 ekspertów winiarskich z 33 krajów z całego świata ocenia blisko 17 tys. win zgłoszonych do konkursu. W br. w skład jury weszło m.in. 59 ekspertów z tytułem Master of Wine i 25 Master Sommelierów. Wśród sędziów znaleźli się także dziennikarze winiarscy, winiarze i uznane autorytety w branży, np. Steven Spurrier– organizator słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 r. Na konkursie zaprezentowały się wina z 61 krajów, w tym z krajów, które nie kojarzą się z produkcją wina jak Kazachstan czy Wietnam. Wśród produktów zgłoszonych do konkursu znalazły się także polskie wina.

Warto przypomnieć, że rok temu kilka rodzimych flaszek zaliczyło swoje debiuty medalowe. Jak wygląda konkurs? Otóż sędziowie degustują w małych, czteroosobowych panelach, w formacie ślepej degustacji (nie widząc etykiety wina oraz informacji o producencie). Panele są zwykle podzielone według rejonów świata, poszczególnych krajów lub konkretnych regionów. Każdy sędzia jest wyposażony w tablet z indywidualnym profilem i aktywną listą win do degustacji danego dnia. Lista win opatrzona jest podstawowymi informacjami takimi jak szczep/szczepy, rocznik,
region, kraj, poziom alkoholu, poziom cukru resztkowego i przedział cenowy. Średnio jeden sędzia degustuje między 80 a 100 win dziennie. Sędziowie są proszeni o nanoszenie not degustacyjnych i przydzielanie
punktacji od 0 do 100 punktów. Następnie przewodniczący panelu wyciąga średnią punktację i prezentu-
je indywidualne oceny poszczególnych sędziów. Każde wino jest omawiane osobno, a przewodniczący zwy-
kle dążą do uzyskania konsensusu w sprawie ostatecznej oceny. Zdarzają się jednak skrajnie różne punktacje w ramach jednego panelu, co budzi gorącą dyskusję. W takich przypadkach o dodatkową opinię proszony jest jeden z 4 głównych przewodniczących konkursu. Wyróżnienia uzyskują wina, które otrzymały od 83, a medale od 86 punktów

TABELA WYRÓŻNIEŃ I MEDALI PREZENTUJE SIĘ NASTĘPUJĄCO:
• WYRÓŻNIENIE: 83-85 – wino akceptowalne, poprawne
• BRĄZOWY MEDAL: 86-89 – wino dobrze zrobione, nieskomplikowane, ale dające wiele przyjemności
• SREBRNY MEDAL: 90-94 – wino znakomite, z imponującą kompleksowością
• ZŁOTY MEDAL: 95-100 – wino doskonałe, bardzo kompleksowe
• PLATYNOWY MEDAL: 95-100 – najlepsze wino spośród odznaczonych złotym medalem w danej kategorii
• NAJLEPSZE WINO KONKURSU: 95-100– najlepsze wino spośród odznaczonych medalem platynowym

22 maja producenci, którzy zgłosili się do konkursu, będą poinformowani o ocenach, jakie uzyskały ich wina, a 29 maja na stronie www.decanter.com zostanie ogłoszona lista medalistów tegorocznego DWWA 2018.
Dla mnie DWWA jest nie tylko największym na świecie konkursem, ale także największym forum dyskusyjnym na temat wina. Rozmowa o winie na taką skalę stanowi nieocenioną wartość dodaną imprezy. To niesamowite, że każde z 17 tysięcy win jest omawiane osobno i każdemu z nich daje się jednakową szansę na wyróżnienie i medale.
Z niecierpliwością czekam na ogłoszenie wyników. Trzymam kciuki za polskie wina i już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji konkursu.

Adam Pawłowski

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wina z winnicy Turnau w restauracjach Jarczyńskiego

Trunki z winnicy Turnau znalazły się w ofercie pięciu warszawskich restauracji: St Antonio, Der Elefant, Podwale 25 Kompania Piwna, U Szwejka i Bazyliszek.

Adam Pawłowski: sztuka dekantacji

Dekantacja ma nieoceniony walor praktyczny. Pomaga uzyskać z wina maksimum potencjału. Nie jest jednak sprzymierzeńcem każdego typu win, dlatego powinna być stosowana z rozwagą, na podstawie wiedzy.

Degustacja win australijskich #AussieWineInPoland już 15 marca w Warszawie

W czwartek 15 marca odbędzie się degustacja win australijskich organizowana przez Ambasadę Australii w przestrzeni konferencyjnej Piękno, przy ul. Szpitalnej 8A w Warszawie. Zaprezentuje się 11 wystawców, którzy przedstawią wina z ponad 16 winnic.

Winnica Rymanów - wino z koleją w tle

Rymanów to niewielka miejscowość uzdrowiskowa we wschodniej części Beskidu Niskiego, na Wzgórzach Rymanowskich. Winnicę Rymanów wyróżniają południowo zorientowane stoki o ok. 8-procentowym nachyleniu będące gwarancją dłuższego nasłonecznienia.

Kilka pytań do Wojciecha Dubisa

Z hotelarstwem związany od 10 lat, od 5 jako head sommelier i szef gastronomii w hotelu Shuum w Kołobrzegu, gdzie sprawuje pieczę nad 50-osobowym zespołem. Lubi dzielić się wiedzą o winie, ale podkreśla, że w tych rozmowach ważna jest otwartość na różne punkty widzenia.

Najciekawsze trunki Borsa Vini Italiani 2020

33 producentów, m.in. z Abruzzo, Apulii, Kampanii, Molise i Sardynii, wzięło udział w degustacji włoskich win Borsa Vini Italiani 2020, która odbyła się 6 lutego w hotelu Westin w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej