Adam Pawłowski: Maraton winiarski z medalami
Kategoria: Wino

W pierwszym tygodniu maja br. w Londynie już po raz 15. odbył się konkurs The Decanter World Wine Awards 2018. wydarzenie niewątpliwie przebija wszystkie inne tego typu konkursy pod względem ilości win, kompetencji sędziów i skali organizacji.

To prawdziwe święto wina, którego miałem przyjemność być częścią. Główną częścią The DWWA jest 5-dniowy „maraton” degustacyjny, w którym 275 ekspertów winiarskich z 33 krajów z całego świata ocenia blisko 17 tys. win zgłoszonych do konkursu. W br. w skład jury weszło m.in. 59 ekspertów z tytułem Master of Wine i 25 Master Sommelierów. Wśród sędziów znaleźli się także dziennikarze winiarscy, winiarze i uznane autorytety w branży, np. Steven Spurrier– organizator słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 r. Na konkursie zaprezentowały się wina z 61 krajów, w tym z krajów, które nie kojarzą się z produkcją wina jak Kazachstan czy Wietnam. Wśród produktów zgłoszonych do konkursu znalazły się także polskie wina.

Warto przypomnieć, że rok temu kilka rodzimych flaszek zaliczyło swoje debiuty medalowe. Jak wygląda konkurs? Otóż sędziowie degustują w małych, czteroosobowych panelach, w formacie ślepej degustacji (nie widząc etykiety wina oraz informacji o producencie). Panele są zwykle podzielone według rejonów świata, poszczególnych krajów lub konkretnych regionów. Każdy sędzia jest wyposażony w tablet z indywidualnym profilem i aktywną listą win do degustacji danego dnia. Lista win opatrzona jest podstawowymi informacjami takimi jak szczep/szczepy, rocznik,
region, kraj, poziom alkoholu, poziom cukru resztkowego i przedział cenowy. Średnio jeden sędzia degustuje między 80 a 100 win dziennie. Sędziowie są proszeni o nanoszenie not degustacyjnych i przydzielanie
punktacji od 0 do 100 punktów. Następnie przewodniczący panelu wyciąga średnią punktację i prezentu-
je indywidualne oceny poszczególnych sędziów. Każde wino jest omawiane osobno, a przewodniczący zwy-
kle dążą do uzyskania konsensusu w sprawie ostatecznej oceny. Zdarzają się jednak skrajnie różne punktacje w ramach jednego panelu, co budzi gorącą dyskusję. W takich przypadkach o dodatkową opinię proszony jest jeden z 4 głównych przewodniczących konkursu. Wyróżnienia uzyskują wina, które otrzymały od 83, a medale od 86 punktów

TABELA WYRÓŻNIEŃ I MEDALI PREZENTUJE SIĘ NASTĘPUJĄCO:
• WYRÓŻNIENIE: 83-85 – wino akceptowalne, poprawne
• BRĄZOWY MEDAL: 86-89 – wino dobrze zrobione, nieskomplikowane, ale dające wiele przyjemności
• SREBRNY MEDAL: 90-94 – wino znakomite, z imponującą kompleksowością
• ZŁOTY MEDAL: 95-100 – wino doskonałe, bardzo kompleksowe
• PLATYNOWY MEDAL: 95-100 – najlepsze wino spośród odznaczonych złotym medalem w danej kategorii
• NAJLEPSZE WINO KONKURSU: 95-100– najlepsze wino spośród odznaczonych medalem platynowym

22 maja producenci, którzy zgłosili się do konkursu, będą poinformowani o ocenach, jakie uzyskały ich wina, a 29 maja na stronie www.decanter.com zostanie ogłoszona lista medalistów tegorocznego DWWA 2018.
Dla mnie DWWA jest nie tylko największym na świecie konkursem, ale także największym forum dyskusyjnym na temat wina. Rozmowa o winie na taką skalę stanowi nieocenioną wartość dodaną imprezy. To niesamowite, że każde z 17 tysięcy win jest omawiane osobno i każdemu z nich daje się jednakową szansę na wyróżnienie i medale.
Z niecierpliwością czekam na ogłoszenie wyników. Trzymam kciuki za polskie wina i już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji konkursu.

Adam Pawłowski

 

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Pociąg do wina

To będzie podróż! Enoturystyczny pociąg połączy Kraków i podkarpacką stolicę wina - Jasło. Rano 24 sierpnia wyjedzie ze stacji Kraków Główny i zawiezie enoturystów na XIV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Po pełnym wrażeń dniu ten sam pociąg odwiezie turystów bezpiecznie do domu.

Wina z winnicy Turnau w restauracjach Jarczyńskiego

Trunki z winnicy Turnau znalazły się w ofercie pięciu warszawskich restauracji: St Antonio, Der Elefant, Podwale 25 Kompania Piwna, U Szwejka i Bazyliszek.

Polskie Sommelierki wkraczają do akcji

Podczas Festiwalu Polskiego Wina Białe Czerowne, który właśnie zakończył się w Warszawie, zainaugurował swoją działalność nowy ruch - Polskie Sommelierki.

VI Konkurs Polskich Win

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zapraszają polskie winnice do udziału w konkursie na najlepsze wina.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Podkarpackie święto wina zgromadzi polskich i zagraniczni winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów dobrej zabawy i pysznego jedzenia. Zaplanowano je na ostatni weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.

Maciej Łyko - Mistrzem Polski Sommelierów 2019

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Sommelierów wygrał Maciej Łyko, od lat pracujący w londyńskiej restauracji Launceston Place. W finale pokonał Łukasza Głowackiego z poznańskiej restauracji Muga i ubiegłorocznego wicemistrza, Macieja Sokołowskiego, który prowadzi własną firmę szkoleniową w Poznaniu.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej