x

Adam Pawłowski: Maraton winiarski z medalami

Kategoria: Wino    28.05.2018

W pierwszym tygodniu maja br. w Londynie już po raz 15. odbył się konkurs The Decanter World Wine Awards 2018. wydarzenie niewątpliwie przebija wszystkie inne tego typu konkursy pod względem ilości win, kompetencji sędziów i skali organizacji.

To prawdziwe święto wina, którego miałem przyjemność być częścią. Główną częścią The DWWA jest 5-dniowy „maraton” degustacyjny, w którym 275 ekspertów winiarskich z 33 krajów z całego świata ocenia blisko 17 tys. win zgłoszonych do konkursu. W br. w skład jury weszło m.in. 59 ekspertów z tytułem Master of Wine i 25 Master Sommelierów. Wśród sędziów znaleźli się także dziennikarze winiarscy, winiarze i uznane autorytety w branży, np. Steven Spurrier– organizator słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 r. Na konkursie zaprezentowały się wina z 61 krajów, w tym z krajów, które nie kojarzą się z produkcją wina jak Kazachstan czy Wietnam. Wśród produktów zgłoszonych do konkursu znalazły się także polskie wina.

Warto przypomnieć, że rok temu kilka rodzimych flaszek zaliczyło swoje debiuty medalowe. Jak wygląda konkurs? Otóż sędziowie degustują w małych, czteroosobowych panelach, w formacie ślepej degustacji (nie widząc etykiety wina oraz informacji o producencie). Panele są zwykle podzielone według rejonów świata, poszczególnych krajów lub konkretnych regionów. Każdy sędzia jest wyposażony w tablet z indywidualnym profilem i aktywną listą win do degustacji danego dnia. Lista win opatrzona jest podstawowymi informacjami takimi jak szczep/szczepy, rocznik,
region, kraj, poziom alkoholu, poziom cukru resztkowego i przedział cenowy. Średnio jeden sędzia degustuje między 80 a 100 win dziennie. Sędziowie są proszeni o nanoszenie not degustacyjnych i przydzielanie
punktacji od 0 do 100 punktów. Następnie przewodniczący panelu wyciąga średnią punktację i prezentu-
je indywidualne oceny poszczególnych sędziów. Każde wino jest omawiane osobno, a przewodniczący zwy-
kle dążą do uzyskania konsensusu w sprawie ostatecznej oceny. Zdarzają się jednak skrajnie różne punktacje w ramach jednego panelu, co budzi gorącą dyskusję. W takich przypadkach o dodatkową opinię proszony jest jeden z 4 głównych przewodniczących konkursu. Wyróżnienia uzyskują wina, które otrzymały od 83, a medale od 86 punktów

TABELA WYRÓŻNIEŃ I MEDALI PREZENTUJE SIĘ NASTĘPUJĄCO:
• WYRÓŻNIENIE: 83-85 – wino akceptowalne, poprawne
• BRĄZOWY MEDAL: 86-89 – wino dobrze zrobione, nieskomplikowane, ale dające wiele przyjemności
• SREBRNY MEDAL: 90-94 – wino znakomite, z imponującą kompleksowością
• ZŁOTY MEDAL: 95-100 – wino doskonałe, bardzo kompleksowe
• PLATYNOWY MEDAL: 95-100 – najlepsze wino spośród odznaczonych złotym medalem w danej kategorii
• NAJLEPSZE WINO KONKURSU: 95-100– najlepsze wino spośród odznaczonych medalem platynowym

22 maja producenci, którzy zgłosili się do konkursu, będą poinformowani o ocenach, jakie uzyskały ich wina, a 29 maja na stronie www.decanter.com zostanie ogłoszona lista medalistów tegorocznego DWWA 2018.
Dla mnie DWWA jest nie tylko największym na świecie konkursem, ale także największym forum dyskusyjnym na temat wina. Rozmowa o winie na taką skalę stanowi nieocenioną wartość dodaną imprezy. To niesamowite, że każde z 17 tysięcy win jest omawiane osobno i każdemu z nich daje się jednakową szansę na wyróżnienie i medale.
Z niecierpliwością czekam na ogłoszenie wyników. Trzymam kciuki za polskie wina i już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji konkursu.

Adam Pawłowski

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kwestionariusz sommeliera: Marcin Soćko

Winem zainteresowany od ponad 10 lat, od 2008 r. zajmuje się nim zawodowo. W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem WSET Advanced w Londynie. Od prawie 4 lat pracuje jako head sommelier w restauracji Nolita.

Winobranie w Fortecy

O tym, jak smakują wina od 39 czołowych polskich winiarzy, przekonali się uczestnicy drugiej już edycji Festiwalu Polskiego Wina Białe Czerwone, która odbyła się 16 i 17 czerwca w stołecznej Fortecy. Głównemu wydarzeniu towarzyszyły degustacje komentowane, dyskusje z winiarzami i różne spotkania.

PRZEZ IGŁĘ DO WINA

19 kwietnia br. w hotelu Bristol odbyła się degustacja win z udziałem przedstawicieli branży winiarskiej, sommelierów oraz dziennikarzy. Rozmawiamy z gościem specjalnym tej degustacji Marteenem Dekkerem, wiceprezydentem marki Coravin na świat.

Wina czerwone na jesień i nie tylko

Bogactwo smaków, duża różnorodność, a nawet właściwości prozdrowotne to tylko niektóre zalety win czerwonych. Na świecie jest około 100 tys. odmian winorośli, ale większość win powstaje z ok. 150 szczepów. Co jeszcze warto wiedzieć o winach czerwonych?

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: KAMIL ŚLADEWSKI

Kamil Śladewski swoją przygodę z winem rozpoczął w 2011 r. Od 5 lat pracuje jako główny sommelier w OK WineBar we Wrocławiu. Uważa, że dobrego sommeliera cechuje gościnność, bogata wiedza oraz umiejętności sprzedażowe.

ADAM PAWŁOWSKI: RAPORT Z ARGENTYNY

Trzy lata temu miałem przyjemność odwiedzać winnice Chile. Bylem pod ogromnym wrażeniem win, przyrody i lokalnej kultury. Podziwiałem szczyty i zachodnie stoki zjawiskowych Andów i już wtedy marzyłem o tym, żeby sprawdzić, co znajduje się po drugiej stronie pasma górskiego.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej