Adam Pawłowski: Maraton winiarski z medalami
Kategoria: Wino

W pierwszym tygodniu maja br. w Londynie już po raz 15. odbył się konkurs The Decanter World Wine Awards 2018. wydarzenie niewątpliwie przebija wszystkie inne tego typu konkursy pod względem ilości win, kompetencji sędziów i skali organizacji.

To prawdziwe święto wina, którego miałem przyjemność być częścią. Główną częścią The DWWA jest 5-dniowy „maraton” degustacyjny, w którym 275 ekspertów winiarskich z 33 krajów z całego świata ocenia blisko 17 tys. win zgłoszonych do konkursu. W br. w skład jury weszło m.in. 59 ekspertów z tytułem Master of Wine i 25 Master Sommelierów. Wśród sędziów znaleźli się także dziennikarze winiarscy, winiarze i uznane autorytety w branży, np. Steven Spurrier– organizator słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 r. Na konkursie zaprezentowały się wina z 61 krajów, w tym z krajów, które nie kojarzą się z produkcją wina jak Kazachstan czy Wietnam. Wśród produktów zgłoszonych do konkursu znalazły się także polskie wina.

Warto przypomnieć, że rok temu kilka rodzimych flaszek zaliczyło swoje debiuty medalowe. Jak wygląda konkurs? Otóż sędziowie degustują w małych, czteroosobowych panelach, w formacie ślepej degustacji (nie widząc etykiety wina oraz informacji o producencie). Panele są zwykle podzielone według rejonów świata, poszczególnych krajów lub konkretnych regionów. Każdy sędzia jest wyposażony w tablet z indywidualnym profilem i aktywną listą win do degustacji danego dnia. Lista win opatrzona jest podstawowymi informacjami takimi jak szczep/szczepy, rocznik,
region, kraj, poziom alkoholu, poziom cukru resztkowego i przedział cenowy. Średnio jeden sędzia degustuje między 80 a 100 win dziennie. Sędziowie są proszeni o nanoszenie not degustacyjnych i przydzielanie
punktacji od 0 do 100 punktów. Następnie przewodniczący panelu wyciąga średnią punktację i prezentu-
je indywidualne oceny poszczególnych sędziów. Każde wino jest omawiane osobno, a przewodniczący zwy-
kle dążą do uzyskania konsensusu w sprawie ostatecznej oceny. Zdarzają się jednak skrajnie różne punktacje w ramach jednego panelu, co budzi gorącą dyskusję. W takich przypadkach o dodatkową opinię proszony jest jeden z 4 głównych przewodniczących konkursu. Wyróżnienia uzyskują wina, które otrzymały od 83, a medale od 86 punktów

TABELA WYRÓŻNIEŃ I MEDALI PREZENTUJE SIĘ NASTĘPUJĄCO:
• WYRÓŻNIENIE: 83-85 – wino akceptowalne, poprawne
• BRĄZOWY MEDAL: 86-89 – wino dobrze zrobione, nieskomplikowane, ale dające wiele przyjemności
• SREBRNY MEDAL: 90-94 – wino znakomite, z imponującą kompleksowością
• ZŁOTY MEDAL: 95-100 – wino doskonałe, bardzo kompleksowe
• PLATYNOWY MEDAL: 95-100 – najlepsze wino spośród odznaczonych złotym medalem w danej kategorii
• NAJLEPSZE WINO KONKURSU: 95-100– najlepsze wino spośród odznaczonych medalem platynowym

22 maja producenci, którzy zgłosili się do konkursu, będą poinformowani o ocenach, jakie uzyskały ich wina, a 29 maja na stronie www.decanter.com zostanie ogłoszona lista medalistów tegorocznego DWWA 2018.
Dla mnie DWWA jest nie tylko największym na świecie konkursem, ale także największym forum dyskusyjnym na temat wina. Rozmowa o winie na taką skalę stanowi nieocenioną wartość dodaną imprezy. To niesamowite, że każde z 17 tysięcy win jest omawiane osobno i każdemu z nich daje się jednakową szansę na wyróżnienie i medale.
Z niecierpliwością czekam na ogłoszenie wyników. Trzymam kciuki za polskie wina i już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji konkursu.

Adam Pawłowski

 

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Wino i kino

Już za miesiąc rozpoczyna się Przegląd Filmów o Winie, czyli cykl czterech spotkań, na których będzie można zapoznać się z najważniejszymi filmami o świecie wina.

Piotr Pietras szósty na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019

To ogromny sukces Polaka - w międzynarodowych zawodach rywalizowało 66 sommelierów z 63 państw. Piotr Pietras doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Jakub - profesjonalista, sommelier, chatbot

Spodziewasz się gości, ale zupełnie nie wiesz, jak dobrać wino do kolacji, którą zaplanowałeś. Twoi goście przynieśli świetne wino kupione w podróży po Francji, ale masz problem, jakie przekąski przygotować. Pomoże ci Jakub, wirtualny sommelier.

KALIFORNIA: GRA W CIEPŁO-ZIMNO

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

ADAM PAWŁOWSKI: CHŁODNO-CIEPŁA KALIFORNIA

W dobie nadużywania skrótów myślowych często wrzucamy wszystkie wina kalifornijskie do jednego worka. Biorąc pod uwagę wielkość tego stanu, warto znać podstawowy podział stylów win kalifornijskich. Proponuję klasyfikację win na te pochodzące z chłodnych i ciepłych rejonów Kalifornii.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MICHAŁ DROZDOWSKI

Michał Drozdowski związany jest z branżą winiarską od 10 lat. Obecnie obejmuje stanowisko Head Sommeliera w restauracji Farina w Krakowie.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej