x

We właściwym rytmie

Kategoria: Lifestyle - książki    30.04.2018

Przepisy zebrane w jednym miejscu, z wyraźnym zaznaczeniem odpowiednich właściwości zdrowotnych produktów stają się przydatnym podręcznym vademecum. Bo jak poczytamy o składnikach, poznamy schemat działania, to bez problemu sami będziemy komponować swoje dania, trzymając się odpowiednich zasad.

W tym dziale coraz częściej podkreślamy, jak ważne są zdrowe odżywianie, właściwa dieta i jaki mają one wpływ na nasze samopoczucie. Ludzie pracujący w branży gastronomicznej jedzą często w pośpiechu, nie mają czasu, żeby zadbać o siebie. A można to zrobić w naprawdę prosty sposób. Pod warunkiem że ma się na ten temat wiedzę. Na przykład że się wie, że układ trawienny funkcjonuje prawidłowo, gdy w naszej diecie znajdą się odpowiednio dobrane dla naszego organizmu warzywa, owoce, nasiona czy inne produkty. Temat wydaje się na wskroś medyczny, autorka przedstawia go jednak w bardzo przystępny sposób, przeplatając przepisami na dania oraz napoje. Perystaltyka, mikrobiotyka, enzymy trawienne, ekosystem jelitowy – te określenia po przeczytaniu książki nie będą już straszne. Dowiem się z niej także: które tłuszcze są dobre i z jakiego powodu? Kiedy i dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa? Jak prawidłowo diagnozować celiakię? Jak próbować złagodzić bóle brzucha czy opanować wzdęcia oraz gazy? Tekst podzielony jest na „założenia”, w których szczegółowo opisano zasady teoretyczne oraz na „przepisy”. Koktajle, smoothies z precyzyjnie opisanymi właściwościami działania są łatwe do przyrządzenia i spożycia w różnych sytuacjach, także w czasie krótkiej przerwy w pracy. Tabouleh z komosy ryżowej, żółta zapiekanka serowo-cukiniowa czy marchewkowo-kokosowe gazpacho to nie są dania zaskakujące i odkrywcze. Nie wymagają też dużej ekwilibrystyki.

Vanessa Bedjai-Haddad, "Digest Food", wyd. polskie: Muza 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Sztuka gotowania

5 czerwca 2019 nakładem wydawnictwa Buchmann ukaże się na rynku nowa książka autorki słynnego Leksykonu smaków. Tym razem Niki Segnit odkryje przed nami zasady leżące u podstaw wszystkich przepisów.

JADALNY ALGORYTM

Grzegorz Łapanowski to człowiek instytucja. Określenie kulinarny aktywista mówi o nim najwięcej. Nie pracuje w restauracyjnej kuchni, ale prowadzi studio kulinarne, organizuje warsztaty i przede wszystkim wiele projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży - a przy okazji jest postacią medialną.

KAWOWYM SZLAKIEM

O ile nie brakuje przewodników po restauracjach oraz internetowych rankingów gastronomicznych, o tyle odnalezienie w nowym mieście atrakcyjnej kawiarni nie zawsze jest proste.

Roślinnie na słodko

Wegańskich restauracji i kawiarni powstaje coraz więcej, a roślinna oferta dostępna jest w niemal każdym lokalu, więc wydawałoby się, że dieta bez produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym.

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

"Prosto" Yotama Ottolenghiego

Odległe kulinarne tradycje łączy w swojej kuchni Yotam Ottolenghi, znany izraelsko-brytyjski szef kuchni, właściciel londyńskich restauracji Nopi i Rovi oraz autor kultowych książek "Jerozolima" i "Obfitość". Na polskim rynku dostępna jest od niedawna jego najnowsza publikacja - "Prosto".

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej