x

We właściwym rytmie

Kategoria: Lifestyle - książki    30.04.2018

Przepisy zebrane w jednym miejscu, z wyraźnym zaznaczeniem odpowiednich właściwości zdrowotnych produktów stają się przydatnym podręcznym vademecum. Bo jak poczytamy o składnikach, poznamy schemat działania, to bez problemu sami będziemy komponować swoje dania, trzymając się odpowiednich zasad.

W tym dziale coraz częściej podkreślamy, jak ważne są zdrowe odżywianie, właściwa dieta i jaki mają one wpływ na nasze samopoczucie. Ludzie pracujący w branży gastronomicznej jedzą często w pośpiechu, nie mają czasu, żeby zadbać o siebie. A można to zrobić w naprawdę prosty sposób. Pod warunkiem że ma się na ten temat wiedzę. Na przykład że się wie, że układ trawienny funkcjonuje prawidłowo, gdy w naszej diecie znajdą się odpowiednio dobrane dla naszego organizmu warzywa, owoce, nasiona czy inne produkty. Temat wydaje się na wskroś medyczny, autorka przedstawia go jednak w bardzo przystępny sposób, przeplatając przepisami na dania oraz napoje. Perystaltyka, mikrobiotyka, enzymy trawienne, ekosystem jelitowy – te określenia po przeczytaniu książki nie będą już straszne. Dowiem się z niej także: które tłuszcze są dobre i z jakiego powodu? Kiedy i dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa? Jak prawidłowo diagnozować celiakię? Jak próbować złagodzić bóle brzucha czy opanować wzdęcia oraz gazy? Tekst podzielony jest na „założenia”, w których szczegółowo opisano zasady teoretyczne oraz na „przepisy”. Koktajle, smoothies z precyzyjnie opisanymi właściwościami działania są łatwe do przyrządzenia i spożycia w różnych sytuacjach, także w czasie krótkiej przerwy w pracy. Tabouleh z komosy ryżowej, żółta zapiekanka serowo-cukiniowa czy marchewkowo-kokosowe gazpacho to nie są dania zaskakujące i odkrywcze. Nie wymagają też dużej ekwilibrystyki.

Vanessa Bedjai-Haddad, "Digest Food", wyd. polskie: Muza 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

MAKRO razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym

Sieć hurtowni MAKRO Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracą objęte są wszystkie hale w Polsce.

Chefs after hours w Food Lab Studio: Zimowe warzywa i noże

Kolejna odsłona "Chefs after hours" - cyklu edukacyjnych spotkań dla głodnych wiedzy kucharzy i szefów kuchni, odbędzie się 26 marca w Food Lab Studio.

KUCHNIA JAK WULKAN GORĄCA

Zanim kupicie bilet i udacie się w podróż na Kubę, zajrzyjcie do książki "Cuba: The Cookbook" autorstwa Madelaine Vazquez Galves i Imogene Tondre, autorytetów kubańskiej kuchni znanych na całym świecie.

DZIKOŚĆ SMAKU

O zdrowotnych właściwościach ziół wie chyba każdy. Jak jednak wykorzystać je nie tylko podczas leczniczej kuracji, ale również do przygotowywania potraw, w tym restauracyjnych? Przewodnikiem pełnym praktycznych wskazówek okazuje się książka "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin".

David LaChapelle fotografem kalendarza Lavazza na rok 2020

Wybitny fotograf David LaChapelle jest autorem zdjęć do kalendarza Lavazza na 2020 rok. Sednem tego artystycznego projektu jest przyszłość naszej planety. Marka potwierdza tym samym swe zainteresowanie sztuką oraz wrażliwość na kwestie zrównoważonego rozwoju i działań w obronie Ziemi.

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Pawłowskiego i Adama Chrząstowskiego

Premiera książki "Gościnność od kuchni" odbędzie się 22 czerwca. Do autorów pierwszej części "Gościnności" Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego dołączył znany szef kuchni Adam Chrząstowski.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej