x

Domowa siła

Kategoria: Lifestyle - książki    30.04.2018

Mało jest restauracji i niewielu szefów kuchni budzących aż takie emocje jak Noma i René Redzepi. W ostatnim czasie wszystkie reflektory skierowane są na jego nową koncepcję i nową lokalizację, czyli Nomę 2.0 w Kopenhadze.

Miejska farma, menu degustacyjne skoncentrowane wyraźnie na konkretnym rodzaju produktów (aktualnie serwują wyłącznie owoce morza) – to styl niezwykle charakterystyczny. Człowiek, który przyczynił się do światowej kulinarnej rewolucji, na nowo zdefiniował lokalność i regionalność, nie chce stać w miejscu i ciągle szuka nowych wyzwań. Jednak coraz częściej nazwisko René Redzepiego pojawia się również w kontekście jego żony Nadine. O ile do wizerunku szefa kuchni realizującego się we własnej restauracji i w mediach, odnoszącego sukcesy z pewnością jesteśmy przyzwyczajeni, o tyle mało kto w tej branży tak mocno podkreśla, że za jego sukcesem stoi rodzina: żona, córka, wspólny dom. Nadine Redzepi, która na co dzień pracuje w Nomie i pomaga zarządzać restauracją, wydała niedawno książkę kucharską. Nie zamierza jednak konkurować z mężem i przygotowywać wyrafinowanych dań restauracyjnych. Jej kuchnia jest prosta, domowa. A tym, co łączy ją ze stylem Nomy, są lokalne składniki, minimalistyczna skandynawska estetyka i kreatywne pomysły. To jednak kuchnia zdecydowanie bardziej kosmopolityczna, pełna potraw i inspiracji z całego świata. Skórki ziemniaczane z kremem z ogórka i ikrą z łososia, owsianka z grzybami leśnymi i jajkiem sadzonym, imbirowy bulion z kurczaka z fenkułem, tarta z batatów, żabnica z sosem cytrynowym i groszkiem, pieczony kalafior z sezamową creme fraiche, a na deser mrożone ciasto z awokado – to tylko kilka przepisów spośród śniadań, przystawek, dań głównych i deserów. Tak właśnie Nadine Redzepi gotuje w swoim domu, czerpiąc z tego mnóstwo przyjemności. To najczystszy comfort food, który z pewnością zadowoli niejednego szefa kuchni czy restauratora, który ma ochotę chociaż raz na jakiś czas odpocząć od fine diningu. Czekamy na polskie przykłady takich publikacji!

Nadine Redzepi, "Downtime. Deliciousness at Home", wyd. Ebury Press, 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej