x

Powiedz "nie" plastikowi

Kategoria: Twój biznes - wiedza    25.06.2018

Głośnym echem odbija się międzynarodowa akcja "#ditchthestraw" w kręgach gastronomicznych i związanych ze środowiskiem.

Coraz więcej międzynarodowych instytucji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom organizacji wspierających zrównoważoną gospodarkę. Ten ruch powoli wkracza też do Polski?

Ocenia się, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. A gdyby ludzie przestali korzystać z pojemników na żywność, talerzyków, jednorazowych kubków w kawiarniach, słomek do napojów i opakowań w restauracjach szybkiej obsługi, to udałoby się nie tylko ograniczyć ilość plastiku w morzach, oceanach i na wysypiskach, ale także zredukować roczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jak podają źródła, nawet o kilka milionów ton. Dlatego organizacje ekologiczne zwróciły uwagę na konieczność redukcji jego używania. Recykling w restauracjach staje się na świecie coraz bardziej rozpowszechniony, czego przyczyną może być większa chęć gości do korzystania z usług lokali, które z niego korzystają. Wiele restauracji przechodzi zieloną zmianę i staje się przyjaźniejsza środowisku, niektóre lokale szybkiej obsługi korzystają z biodegradowalnych talerzy i kubków na napoje, inne proponują używanie pojemników wielorazowego użytku lub przyjście z własnymi. Ponadto restauracje zaczynają stosować skuteczną segregację odpadów, podobną do tej, która weszła do gospodarstw domowych. Pojawiają się osobne kosze na plastik,  papier, metal.


Skąd tyle plastiku?
Wyliczono, że przeciętna restauracja produkuje nawet 1000 kg śmieci tygodniowo, co daje łącznie 52 tony odpadów rocznie. Ilość jest zatrważająca i nie bierze się znikąd. Towary zapakowane są w plastik, na wynos pakujemy w polistyrenowe pudełka, do drinków dajemy słomki, a do tego jeszcze wszystkie odpadki kuchenne. Z części opakowań pewnie można byłoby zrezygnować, stąd różnego typu przedsięwzięcia i akcje dążące do tego, by z jednej strony zredukować ilość produkowanych śmieci, szczególnie tych nieulegających rozkładowi, a z drugiej doprowadzić do jak najlepszego gospodarowania odpadami, które można poddać obróbce i ponownie wykorzystać. Wydaje się to trudne, ale wykonalne.


Dlaczego rurki?
Zaczęło się od torebek jednorazowych, na które wprowadzono w handlu detalicznym opłatę recyklingową w celu zmniejszenia ich zużycia. Wprowadzeniu opłaty towarzyszyło wiele kontrowersji, a sieć obiegły zdjęcia bocianów i innych ptaków zawiniętych w plastikowe worki. Jednym z uzasadnień rozpoczęcia redukcji zużycia plastiku od torebek była łatwość rezygnacji z jednorazówek na zakupach, wprowadzenie opłaty miało zaś przyciągnąć uwagę konsumentów. Opłatę za foliówki wprowadzono też do barów i restauracji. Nie ma jeszcze jasnych statystyk, które mówiłyby o jej skuteczności, jednak pierwsze doniesienia informują, że spadło zużycie torebek jednorazowych.
Teraz uwaga skupia się na słomkach, które nie nadają się ani do recyklingu, ani do kompostowania, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, formę, która to utrudnia, a także dlatego że bardzo często trafiają do kosza ogólnego wraz z odpadkami kuchennymi. Pierwszym celem jest pozbycie się ich z jak największej liczby restauracji, bistro i barów. Jednym z powodów skupienia się na słomkach jest łatwość ich redukcji, bo przecież każdy w łatwy sposób może z nich zrezygnować, nie ponosząc większych kosztów. Jednocześnie słomki są tym co wśród śmieci na plażach znajdowane jest najczęściej. Z drugiej strony słomkę plastikową łatwo jest zamienić na jej bardziej ekologiczny ekwiwalent.


Pionierzy
Ze słomek zrezygnowano już dawno w niektórych polskich barach i restauracjach. Nie używa się ich od początku istnienia w warszawskim Cosmo Bar, a w Wieczornym od ponad 3 lat. Obydwa lokale nie narzekają na brak zainteresowania. Zrezygnowano z nich także w łódzkim Niebostanie. W tych lokalach gość nie otrzyma żadnego typu słomki plastikowej ani jej zamienników. Krok dalej poszła grupa restauracji Weranda Family, która dołączając do światowej akcji ekologicznej #ditchthestraw, rozpoczęła od uświadamiania gości i wymiany plastikowych słomek na te biodegradowalne. W późniejszym czasie ma nastąpić wymiana naczyń jednorazowych wykonanych z plastiku lub polistyrenu na te ulegające szybkiemu rozkładowi. A finalnie wprowadzenie rabatu na kawę zabieraną we własnym, wielorazowym kubku. Cała akcja jest zbieżna z pomysłami z Zachodu, gdzie nawet w sieciowych kawiarniach można otrzymać rabat na napój, jeśli zabiera się go do własnego kubka.

Do akcji redukowania plastiku przyłącza się gigant z branży wyposażenia wnętrz, który deklaruje rezygnację z jednorazowych opakowań plastikowych w swoich sklepach, ale także restauracjach i food courtach. Zadecydował, że do 2020 r. wszystkie jednorazówki dostępne w sklepach będą wyprodukowane z materiałów biodegradowalnych uzyskanych w 100 proc. z recyklingu.


Możliwe rozwiązania
Najprostszym rozwiązaniem, a zarazem najbardziej otwierającym się na gości, jest wymiana jednorazowych rurek plastikowych, opakowań z polistyrenu i plastiku na te biodegradowalne. Rynek oferuje szeroką gamę rozwiązań, pośród których znajdują się te wykonane w sposób tradycyjny, chociażby z papieru, i te nowoczesne, z otrębów czy liści. W sprzedaży skierowanej do odbiorców profesjonalnych znajdują się papierowe rurki do napojów, które z powodzeniem nadają się do jednokrotnego wykorzystania w przypadku koktajli alkoholowych i napojów typu soft. Innym rozwiązaniem są słomki z materiału roślinnego PLA, czyli poliaktydu roślinnego, który w użyciu zachowuje się jak plastik (chociaż wykonany m.in. z mączki kukurydzianej), ale ulega pełnemu rozkładowi w ciągu mniej więcej 80 dni. Koszt słomek biodegradowalnych czy to z papieru, czy wykonanych z PLA jest kilkukrotnie wyższy niż koszt zwykłych słomek plastikowych, ale korzyścią w tym przypadku jest możliwość nazwania lokalu proekologicznym.
W przypadku naczyń na rynku dostępne są talerze z otrębów, które są jadalne i mogą stanowić dodatkową atrakcję, z liści palmowych czy trzciny cukrowej. W przypadku napojów dostępne są już kubeczki do napojów zimnych i gorących oraz przykrywki ulegające biodegradacji. Wykonane z celulozy bądź wspomnianego wcześniej PLA.


Recykling
Z drugiej strony całkowita rezygnacja z plastiku może być niewykonalna, a zakaz wydaje się bezsensowny. Dlaczego nie skupić się na odpowiednim wykorzystywaniu produktów jednorazowego użytku, a potem skutecznym ich recyklingu? Wydaje się, że ludzie powinni mieć możliwość używania produktów, na które mają ochotę, przy jednoczesnym maksymalizowaniu odpowiedniej ich utylizacji.

Wiele restauracji decyduje się na selektywną segregację odpadów i podpisuje odpowiednie umowy z wyspecjalizowanymi firmami. Na przykład w Japonii odbiera się nie tylko odpady typu plastik, szkło czy metal, ale także resztki żywności, z których produkuje się paszę dla zwierząt, jak chociażby mieszanki probiotyczne z fermentowanej żywności dla świń, z których później uzyskuje się jedno z najlepszych jakościowo mięs wieprzowych. Polscy restauratorzy mogą przy okazji wymiany jednorazówek na te nadające się do przetworzenia zdecydować się na selekcję odpadów i oddanie ich do recyklingu. Oczywiście nadal muszą oddawać resztki ryb, mięsa, drobiu, jajek i zużyty olej do wyspecjalizowanych firm.


Wybór
Do właścicieli restauracji należy decyzja, czy warto zmieniać przyzwyczajenia, rezygnować z plastikowych słomek, opakowań z polistyrenu czy plastikowych sztućców i wymieniać je na te biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, a także czy decydować się na pełny recykling odpadów restauracyjnych. Jednak przykład zachodnich rozwiązań pokazuje, że takie podejście może być korzystne i dawać pozytywne efekty w postaci wizyt gości mających proekologiczne podejście, a także w postaci zmniejszenia wydatków na utylizację śmieci, a liczba kampanii przeciw plastikowi może zwiększyć świadomość konsumentów.

 

Dominik Szulowski
Corporate relations senior manager, McDonald’s Polska
Zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne to jeden z głównych celów McDonald’s. Ogłoszone w tym roku zobowiązania Scale For Good zakładają, że do 2025 r. wszystkie nasze opakowania będą wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu bądź certyfikowanych źródeł. Do roku 2030 zredukujemy emisję gazów cieplarnianych z biur i restauracji o 36 proc., a z całego łańcucha dostaw o 31 proc. Opracowując te założenia, kierowaliśmy się metodologią stworzoną przez Science Based Targets Initiative. W tym roku przystąpiliśmy w Polsce do wymiany sztućców wykonanych z trudnego do recyklingu polietylenu na ich czarne odpowiedniki z polipropylenu (PP), który w pełni nadaje się do przetworzenia. Kwestia plastikowych słomek również doczeka się kompleksowego rozwiązania.

90 proc. polskich lokali sieci ma kosze do segregacji odpadów powstających na sali jadalnej. Nasi goście bardzo dobrze przyjęli to rozwiązanie. Sądząc po czystości frakcji odpadowych, sumiennie segregują to, co pozostaje po posiłku. Recyklingowi poddajemy też wszystkie odpady powstające na kuchni i zapleczu. Zużyty olej smażalniczy oddajemy do przerobu na biopaliwo. Nasze restauracje mają systemy odzysku ciepła. 65 proc. z nich działa na zielonej energii.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Targi INTERNORGA za nami

Tegoroczna edycja miała miejsce w terminie od 9 do 13 marca 2018 i zgromadziła około 1.300 wystawców (w tym 13 firm z Polski) oraz 93.000 zwiedzających z Niemiec i zagranicy.

Płeć na wydawce

- Talent nie ma płci - powiedziała Elena Arzak w jednym z wywiadów opublikowanych w "Gościnności od kuchni". W ostatnim odcinku naszego cyklu zastanawiamy się, czy równe traktowanie kobiet i mężczyzn w gastronomii to deklaracje, czy rzeczywistość?

Kasy online: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wznowisz działalność

Otwierasz ponownie restaurację dla gości lub myślisz o odwieszeniu działalności? Od 2021 r. każdy lokal gastronomiczny zobowiązany jest do posiadania kasy online. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by funkcjonować legalnie.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kawie

Przeczytałem kilkadziesiąt stron badań naukowych na temat kawy, abyście wy nie musieli tego robić. Efekt? Potrafię zaparzyć idealny - przynajmniej zdaniem naukowców - kawowy napar. Wiedza ta może się przydać każdemu, kto chciałby zacząć serwować lepszą kawę - w restauracji, barze czy kawiarni.

Zebrania personelu - jak je robić z głową?

W poprzednim artykule cyklu "Sztuka obsługi" opisywaliśmy, dlaczego organizowanie spotkań indywidualnych i regularna ewaluacja pracowników są kluczowe w budowaniu zespołu. W majowym odcinku przyjrzymy się zebraniom grupowym. Jak mogą przysłużyć się do budowania zdrowej organizacji?

KFC otwiera 300. restaurację w Polsce

Trzysetna polska restauracja pod szyldem KFC została otwarta obok Parku Handlowego przy ulicy Rzgowskiej 134 w Łodzi. Oprócz klasyków - różnych wariantów kurczaka w panierce - w menu są także opcje wegetariańskie, np. Halloumi Burger, czy fit np. grillowany kurczak.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej