x

Rozmowa z Dani Garcia

Kategoria: Ludzie    28.05.2018

Właściciel Dani García Restaurante, mieszczącej się w hotelu Puente Romano Beach Resort & Spa oraz BiBo Andalusian Brasserie & Tapas w Marbelli. Oprócz tego prowadzi restauracje BiBo Madrid, Lobito de Mar w Marbelli, firmę cateringową oraz fundację charytatywną.

Jak opisałbyś w kilku słowach andaluzyjską kuchnię?

Przede wszystkim kuchnia andaluzyjska jest kuchnią śródziemnomorską, w związku z czym kładziemy nacisk na świeże i lokalne produkty. Jesteśmy mocno zakorzenieni w andaluzyjskiej kulturze.

Jakie są produkty charakterystyczne dla tej kuchni?

Trzeba pamiętać, że Andaluzja jest największym regionem autonomicznym w Hiszpanii. Graniczy nie tylko z Morzem Śródziemnym, ale też z Oceanem Atlantyckim w okolicy miast Kadyks i Huelva. Co więcej, w Andaluzji są też obszary górskie i wiejskie, które nie leżą nad morzem, a które też mają swoją charakterystykę kulinarną.

Przykładowo, unikatowym składnikiem naszej kuchni jest tuńczyk. Tuńczyki migrują w maju i czerwcu. Łowimy je w okolicach Cieśniny Gibraltarskiej i są naprawdę świetne. Innym ciekawym produktem jest świnia iberyjska – to nasz gatunek autochtoniczny na Półwyspie Iberyjskim. Przy takich potrawach możemy biesiadować całą noc.

Pierwszą gwiazdkę Michelina zdobyłeś w wieku 24 lat. Czy z perspektywy czasu nie sądzisz, że to było za wcześnie?

Kiedy dziś patrzę na swoje życie, wydaje mi się, że wszystko robiłem wcześnie. Szybko się ożeniłem, rozwiodłem, miałem dziecko, odniosłem sukces, ale też szybko musiałem posmakować porażki. Teraz mam 42 lata i wrażenie, że w moim życiu wydarzyło się tyle rzeczy, które być może nie wydarzyły się w życiu osoby dużo starszej.

Drugą gwiazdkę Michelina zdobyłeś jako pierwszy szef z Andaluzji. Jestem ciekawa, czy spotkałeś się z zazdrością?

Zawsze patrzyłem na życie w inny sposób. Mam wielu przyjaciół w branży i wszystkim życzę jak najlepiej. Sukces tak naprawdę zależy od nas samych. Myślę, że każdy wyznacza sobie cele i do nich dąży. Jestem świadom, że są ludzie lepsi ode mnie w mojej profesji. Rozumiem też, że chodzi o to, żeby dążyć do perfekcji. Z drugiej strony wiem, co oznacza ego w kontekście zawodowym. W moim przypadku ego jest gdzieś na drugim planie. Nie czuję potrzeby, żeby być najlepszym, ale raczej do pokonywania własnych słabości, co daje mi poczucie sukcesu. Jeżeli ktoś mi zazdrości, mam do tego podejście całkowicie obojętne.

W ogóle cię to nie dotyka?

Kiedy dostałem tę pierwszą gwiazdkę, tytuł najlepszego kucharza Europy, wtedy rzeczywiście czułem dyskomfort, gdy byłem krytykowany, ale dziś nie. Myślę, że jestem już wystarczająco dojrzały, żeby w pełni wierzyć w to, że pracuję dla siebie, dla swojego zespołu, dla gości. Nawet nie czytam przeprowadzanych ze mną wywiadów ani opinii na swój temat. Być może czasami są dobre, ale są też złe. Nie wiem.

Odcinanie się od opinii na swój temat oznacza dla ciebie dojrzałość?

Dla mnie oznacza to życie w spokoju. Tak jest łatwiej.

Wróćmy do tematu sukcesu. Jak ważna jest współpraca i czy ona jest konieczna, żeby osiągnąć sukces w gastronomii?

Świat kuchni jest trochę inny niż pozostałe światy. Słowo sukces to zawsze konsekwencja pracy zespołowej, natomiast porażka – ją często trzeba nosić na własnych barkach. Wynika z tego taki wniosek, że ważne jest utrzymanie równowagi. Dla mnie mój zespół zawsze był najważniejszy i jeśli coś nam się udaje, uważam to za wspólny sukces. Jeżeli nie – wspólną porażkę. Wydaje mi się niesprawiedliwe, jeżeli cały sukces lub porażka przypisywane są tylko szefowi kuchni.

Dużo mówimy o porażkach.

Tak, bo zdarzają się też gorsze chwile w życiu kucharza. Cały rok 2012 był chyba najgorszym rokiem w moim życiu. Wtedy musiałem zmienić restaurację, miejsce zamieszkania. Po prostu takie jest życie.

W tym czasie zdecydowałeś się na wyjazd do Nowego Jorku, w momencie rozkwitu swojej kariery. Nie obawiałeś się, że odejdziesz w zapomnienie? Czy po prostu wszystko postawiłeś na jedną kartę?

To była trudna decyzja, ale nie myślałem o tym w takich kategoriach. Triumf w Nowym Jorku był czymś więcej niż sukces w Hiszpanii.

Dlaczego?

Bo powodzenie w Nowym Jorku to jak odniesienie sukcesu na całym świecie. Natomiast sukces w Hiszpanii to zaledwie skala europejska. Ja wybrałem świat.

Wróćmy do Hiszpanii. Często odwołujesz się do tradycji i jestem ciekawa, w jakim stopniu jest ona dla ciebie ważna, a na ile pociąga cię innowacja, tworzenie nowych trendów?

Tradycja jest dla mnie czymś naturalnym, wrodzonym, czymś, co jest we mnie od zawsze, co wyniosłem z domu. Tradycji trzymałem się w kuchni od zawsze. Już 20 lat temu, kiedy zaczynałem, miałem z tyłu głowy styl gotowania mojej mamy i babci. Z drugiej strony ważna jest dla mnie postać Ferrana Adrii, który był liderem wręcz brutalnie modernistycznego ruchu w kuchni. Gdyby włożyć wszystko, o czym wspomniałem do blendera i wymieszać ze sobą, w efekcie wyjdzie kuchnia, którą dziś gotuję.

Nie mogę nie zapytać o projekty społeczne, które są ważną częścią twojej pracy. Czy uważasz, że rolą współczesnego szefa kuchni jest angażowanie się także w tego rodzaju inicjatywy?

Myślę, że kucharz powinien być świadom mocy i potencjału, który w nim tkwi. Wiem, że to może utarty frazes, ale rzeczywiście, jeśli coś się osiągnie, chce się pomóc innym. Mam firmę, która zatrudnia 300 osób. W tej sytuacji wydało mi się właściwe, żeby prowadzić równoległą działalność dobroczynną. Założyłem fundację, którą nazwałem Dani García. Jako kucharza zawsze interesowały mnie kwestie związane z żywieniem. Jestem też ojcem, dlatego jest mi szczególnie bliskie tworzenie kuchni dla dzieci – po to, żeby była zdrowa i przyczyniła się do zwalczania epidemii otyłości. Obecnie zajmujemy się tworzeniem formatu rozmaitych przepisów kulinarnych. Zastanawiamy się nad otwarciem własnego kanału online z krótkimi filmami prezentującymi przepisy. Wszystko po to żeby uświadamiać ludziom, że można jeść zdrowo. Przekonujemy najmłodszych, że kalafior czy brokuł może dobrze smakować – nawet twarda część tego warzywa. Można ją jeść na surowo, rozdrobnić i zrobić sałatkę np. z pomidorami.

Gdzie szukasz równowagi?

To trudne pytanie. Lubię zwykłe rzeczy – spacery nad morzem, smakowanie dobrej kawy. Morze daje mi poczucie spokoju, zwłaszcza kiedy pada deszcz i szaleją fale. Mam też świadomość, że znalezienie harmonii przy moim trybie życia jest trudne, ale mam nadzieję, że kiedyś spokój stanie się w moim życiu rzeczą trwałą.

 

Dani García - profesjonalnie gotuje od 1996 r. Dwa lata później, w wieku 25 lat zdobył pierwszą gwiazdkę przewodnika Michelin. W 2005 r., już w nowym miejscu o nazwie Calima - kolejne dwie. Wyjazd do Nowego Jorku w 2013 r. otworzył go na nowe składniki, smaki i techniki, ale także na inne modele biznesowe. Obecnie właściciel Dani García Restaurante, mieszczącej się w hotelu Puente Romano Beach Resort & Spa oraz BiBo Andalusian Brasserie & Tapas w Marbelli. Oprócz tego prowadzi restauracje BiBo Madrid, Lobito de Mar w Marbelli, firmę cateringową oraz fundację charytatywną.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

PAWEŁ POJAWA

"Bardzo podoba mi się styl włoskiego cukiernictwa, gdzie pierwsze skrzypce gra zawsze smak i autentyczność produktu. Nie ma tam miejsca na podążanie drogą na skróty. Z drugiej strony cukiernictwo francuskie imponuje mi kreatywnością, jeśli chodzi o wygląd i złożoność smaku".

PRAGMATYK KREATYWNY

Pod Ed Reda wynajął spektakularną lokalizację - przestrzeń w Hali Mirowskiej. Współpracuje z jednym z najbardziej cenionych szefów kuchni w Polsce - Adamem Chrząstowskim. Kartę win ułożył mu Master Sommelier Adam Pawłowski. O sobie mówi "przedsiębiorca", nie "restaurator". Poznajcie Grzegorza Kłosa.

Kohei Yagi - ramen freak

Czy da się założyć pierwszą w Polsce szkołę ramenu i nie oszaleć? Wiktoria Górecka w rozmowie z Kohei Yagi, którego nic nie powstrzyma przed awansowaniem Polski do roli europejskiego lidera ramenu.

Sebastian Olma szefem kuchni Hotelu Pałac Mała Wieś

Sebastian Olma kieruje kuchnią Pałacu Mała Wieś od września, tworząc nowe menu oparte na historycznych, pałacowych recepturach oraz lokalnych i regionalnych składnikach.

Marta Zborowska - area coach w sieci Pizza Hut

O różnicach w zarządzaniu pojedynczą restauracją, a ogromną siecią restauracyjną, o zakresie obowiązków, relacjach z pracownikami oraz o umiejętnościach, które należy posiadać na stanowisku area coach, opowiada nam Marta Zborowska.

Pierogi czy ramen?

Food delivery to niewątpliwie wiodący trend ostatnich dwóch lat w biznesie restauracyjnym. Również w Polsce sprzedaż dań na wynos wzrasta. Rozmawiamy z Krzysztofem Radoszewskim, general managerem UberEats Polska.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej