Lexus Hybrid Cuisine
Kategoria: Wydarzenia - branżowe

10 gwiazdek Michelina w osobach 7 utalentowanych szefów kuchni było bohaterami Lexus Hybrid Cuisine, wydarzenia, które odbyło się 11-13 kwietnia w Warszawie.

Do stolicy Polski przyjechali: z Japonii – Zaiyu Hasegawa (Den**), z Peru– Mitsuharu Tsumura (Maido), ze Stanów Zjednoczonych – Fredrik Berselius (Aska**), z Hiszpanii – Dani Garcia (Dani Garcia Restaurant 2**) oraz Josean Alija (Nerua 1*), z Danii– Søren Selin (AOC**) i Jonathan K. Berntsen (Clou 1*). 

Podczas trzech dni spędzonych w Warszawie uczestniczyli w różnorodnych wydarzeniach, w ramach których dzielili
się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem. Pierwszego dnia miejscem ich wizyty był wieżowiec przy ulicy Złotej 44. Tam zorganizowana została konferencja prasowa otwierająca projekt, z udziałem polskich i zagranicznych mediów, a po niej Chef ’s Creative Meeting – spotkanie skierowane do ponad 100 szefów kuchni z naszego kraju. Panele
dyskusyjne z siódemką zagranicznych szefów poprowadzili: Grzegorz Łapanowski, Agata Godlewska i Patrycja Siwiec. Rozmowy krążyły wokół takich tematów, jak: definicja i cena sukcesu w branży, współpraca między szefami kuchni, aktualne trendy i ich znaczenie, a także czynniki wpływające na sukces turystyki kulinarnej w danym regionie. W przerwach między rozmowami serwowano dania prezentujące polską kuchnię i nasze tradycyjne produkty. Menu przygotowali szefowie pod przewodnictwem Roberta Trzópka: Justyna Słupska-Kartaczowska, Marcin Popielarz, Jacek Grochowina, Bartek Szymczak i Paweł Pojawa.

Dzień drugi to Gala Dinner, zorganizowana dla ponad 300 gości w spektakularnej przestrzeni Ufficio Primo. To właśnie tam zaproszeni szefowie zaprezentowali swój talent w pełnym wymiarze. Stworzone przez nich 8-daniowe menu degustacyjne w towarzystwie wielkich win, dobranych przez Tomasza Koleckiego, sprawiło, że goście gali znaleźli się w najbardziej ekskluzywnej restauracji tego wieczoru na świecie. Ostatnim punktem programu był Open Gourmet – czyli dzień otwarty, zorganizowany w restauracji Concept 13 w Vitkacu. Fani świetnego jedzenia mieli okazję kupić bilet-kupon, w ramach którego kosztowali po jednym daniu przygotowanym przez każdego zagranicznego szefa. Była to niepowtarzalna okazja, by nie tylko spróbować gwiazdkowych dań, ale także porozmawiać z zaproszonymi szefami kuchni, którzy jak rzadko kiedy dostępni byli dla publiczności na wyciągnięcie ręki. 

Organizatorzy Lexus Hybrid Cuisine zapowiedzieli kontynuację projektu, za co mocno trzymamy kciuki

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Akademia Gastronomiczna rozdała nagrody AIG Prix i Ars Coquinaria

Laury przyznawane są wybitnym jednostkom i instytucjom, które na obszarze danego kraju wyróżniają się międzynarodowym poziomem. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m. in. współpracujący z magazynem "Food Service" prof. Jarosław Dumanowski, Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski i Anna Oleksak.

The Best Chef Awards 2019 - we wrześniu w Barcelonie

Gospodarzem wrześniowej gali The Best Chef Awards 2019 będzie tym razem Barcelona. W wydarzeniu weźmie udział elita szefów kuchni z Europy, obu Ameryk, Afryki Południowej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii.

Konferencja Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń

Jak smakuje Polska? Jakie produkty mogą promować nasz kraj za granicą? Jakie są trendy polskiej turystyki kulinarnej, a jakie potrzeby turysty? To zagadnienia konferencji Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń, która odbędzie się 23-24 maja w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Zarabiaj na kawie! - warsztaty Segafredo Zanetti

Dzięki bezpłatnym warsztatom organizowanym przez Segafredo Zanetti dowiesz się, jak zwiększyć obrót lokalu, budować przewagę konkurencyjną i rozwijać swój biznes.

Wyjątkowa edycja L’art de la cuisine Martell

Za nami 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’art de la cuisine Martell, która była pod wieloma względami wyjątkowa.

Konkurs Caffè Vergnano Best Barista 2019

Rusza piąta edycja ogólnopolskiego konkursu Caffè Vergnano Best Barista. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej otwartej formule. Mogą w nim wziąć udział wszyscy bariści, niezależnie od marki kawy, na której pracują.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej