x

W TYGLU BISTRONOMII

Kategoria: Lifestyle - książki    28.05.2018

Z czym kojarzy się francuska kuchnia? Albo z fine diningiem, albo z bistro. Niezobowiązująca restauracja z luźną atmosferą, prostym, klasycznym jedzeniem, często serwująca lunche - tak można zdefiniować bistro.

Jednak w ostatnich latach rozszerzyła się definicja tego pojęcia, a granice między kategoriami lokali zacierają się.
Coraz częściej bistro prowadzą kreatywni szefowie kuchni i serwują nieortodoksyjne, kreatywne wersje klasycznych dań lub autorskie potrawy. Bistronomy to teraz trend na całym świecie. Książka „Bistronomy. The French Food Unbound” powstała kilka lat temu, ale nie traci na aktualności, a trend zatacza coraz szersze kręgi. Australijska
dziennikarka kulinarna Katrina Meynink pokazała wspólne źródła i tradycje, z których czerpią wybitni światowi szefowie kuchni. Zebrała też w jednym miejscu najciekawszych szefów (często rewolucjonistów), których poznała, podróżując po świecie śladami bistronomii, a przepisy, zdjęcia potraw oraz opisy restauracji składają się
na spójny obraz tego nurtu. Dopracowana wizualnie książka oddaje charakter i atmosferę bistronomy – nieformalny, ale przemyślany styl. To, co podkreśla autorka, to bezpretensjonalność formy, dostępność cenowa, a jednocześnie innowacyjność, jakość dań w niczym nieustępujących fine diningowi. Szefowie zaangażowani w powstawanie książki to m.in.: Iñaki Aizpitarte z Le Chateaubriand w Paryżu, Matt Aita z Le Philosophie w Nowym Jorku, Dan Puskaz z Sixpenny w Sidney, Adam Byatt z Trinity & Bistro Union w Londynie, Lee Cooper z L’Abattoir w Vancouver. Wśród ponad 100 przepisów: bouillabaisse z żabnicy, serca kaczki z shio koji i chrzanem, kalmary z kremem ostrygowym i fermentowanym sokiem jabłkowym, zupę z karczocha z przegrzebkami i truflami. A na deser m.in. karmelizowany ananas z syropem sosnowym i orzeszkami pinii. Chcecie poznać przepisy i autorów tych dań, sposób myślenia, jaki za nimi stoi? To książka dla was.

Katrina Meynink, "Bistronomy", Murdoch Books 2014

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

"Kalafior to król" Leanne Kitchen

Kalafior jest bardzo popularny w naszym kraju, więc wydawałoby się, że nie potrzebuje promocji - większość osób zajmujących się gotowaniem wie, co z nim zrobić w kuchni.

"Pie for everyone: recipes and stories from Petee's Pie, New York's best pie shop" Petra Peredez

Petra (Petee) Paredez jest właścicielką kilku nowojorskich Petee’s Café. Historia sukcesu firmy, którą założyła wraz z mężem w 2014 r., może być inspirująca dla wielu ludzi.

Slowfoodowa agenda


Przed nami wydarzenia organizowane przez międzynarodowy ruch Slow Food w 2018 r. Przedstawiamy najważniejsze z nich. 


MAKRO razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym

Sieć hurtowni MAKRO Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracą objęte są wszystkie hale w Polsce.

Ponad 81,4 mln zł dla noworodków!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się wynikiem ponad 81,4 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Zbiórki odbywały się w całej Polsce, również w halach MAKRO Polska.

Kolejny Fine Dining Week już w lutym

W dniach 7 - 18 lutego 2018 roku, odbędzie się czwarta edycja Fine Dining Week. Festiwal poświęcony polskiej scenie fine - diningu obejmie swoim zasięgiem cztery miasta: Warszawę, Poznań, Wrocław oraz Kraków.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej