x

W TYGLU BISTRONOMII

Kategoria: Lifestyle - książki    28.05.2018

Z czym kojarzy się francuska kuchnia? Albo z fine diningiem, albo z bistro. Niezobowiązująca restauracja z luźną atmosferą, prostym, klasycznym jedzeniem, często serwująca lunche - tak można zdefiniować bistro.

Jednak w ostatnich latach rozszerzyła się definicja tego pojęcia, a granice między kategoriami lokali zacierają się.
Coraz częściej bistro prowadzą kreatywni szefowie kuchni i serwują nieortodoksyjne, kreatywne wersje klasycznych dań lub autorskie potrawy. Bistronomy to teraz trend na całym świecie. Książka „Bistronomy. The French Food Unbound” powstała kilka lat temu, ale nie traci na aktualności, a trend zatacza coraz szersze kręgi. Australijska
dziennikarka kulinarna Katrina Meynink pokazała wspólne źródła i tradycje, z których czerpią wybitni światowi szefowie kuchni. Zebrała też w jednym miejscu najciekawszych szefów (często rewolucjonistów), których poznała, podróżując po świecie śladami bistronomii, a przepisy, zdjęcia potraw oraz opisy restauracji składają się
na spójny obraz tego nurtu. Dopracowana wizualnie książka oddaje charakter i atmosferę bistronomy – nieformalny, ale przemyślany styl. To, co podkreśla autorka, to bezpretensjonalność formy, dostępność cenowa, a jednocześnie innowacyjność, jakość dań w niczym nieustępujących fine diningowi. Szefowie zaangażowani w powstawanie książki to m.in.: Iñaki Aizpitarte z Le Chateaubriand w Paryżu, Matt Aita z Le Philosophie w Nowym Jorku, Dan Puskaz z Sixpenny w Sidney, Adam Byatt z Trinity & Bistro Union w Londynie, Lee Cooper z L’Abattoir w Vancouver. Wśród ponad 100 przepisów: bouillabaisse z żabnicy, serca kaczki z shio koji i chrzanem, kalmary z kremem ostrygowym i fermentowanym sokiem jabłkowym, zupę z karczocha z przegrzebkami i truflami. A na deser m.in. karmelizowany ananas z syropem sosnowym i orzeszkami pinii. Chcecie poznać przepisy i autorów tych dań, sposób myślenia, jaki za nimi stoi? To książka dla was.

Katrina Meynink, "Bistronomy", Murdoch Books 2014

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej