x

W TYGLU BISTRONOMII

Kategoria: Lifestyle - książki    28.05.2018

Z czym kojarzy się francuska kuchnia? Albo z fine diningiem, albo z bistro. Niezobowiązująca restauracja z luźną atmosferą, prostym, klasycznym jedzeniem, często serwująca lunche - tak można zdefiniować bistro.

Jednak w ostatnich latach rozszerzyła się definicja tego pojęcia, a granice między kategoriami lokali zacierają się.
Coraz częściej bistro prowadzą kreatywni szefowie kuchni i serwują nieortodoksyjne, kreatywne wersje klasycznych dań lub autorskie potrawy. Bistronomy to teraz trend na całym świecie. Książka „Bistronomy. The French Food Unbound” powstała kilka lat temu, ale nie traci na aktualności, a trend zatacza coraz szersze kręgi. Australijska
dziennikarka kulinarna Katrina Meynink pokazała wspólne źródła i tradycje, z których czerpią wybitni światowi szefowie kuchni. Zebrała też w jednym miejscu najciekawszych szefów (często rewolucjonistów), których poznała, podróżując po świecie śladami bistronomii, a przepisy, zdjęcia potraw oraz opisy restauracji składają się
na spójny obraz tego nurtu. Dopracowana wizualnie książka oddaje charakter i atmosferę bistronomy – nieformalny, ale przemyślany styl. To, co podkreśla autorka, to bezpretensjonalność formy, dostępność cenowa, a jednocześnie innowacyjność, jakość dań w niczym nieustępujących fine diningowi. Szefowie zaangażowani w powstawanie książki to m.in.: Iñaki Aizpitarte z Le Chateaubriand w Paryżu, Matt Aita z Le Philosophie w Nowym Jorku, Dan Puskaz z Sixpenny w Sidney, Adam Byatt z Trinity & Bistro Union w Londynie, Lee Cooper z L’Abattoir w Vancouver. Wśród ponad 100 przepisów: bouillabaisse z żabnicy, serca kaczki z shio koji i chrzanem, kalmary z kremem ostrygowym i fermentowanym sokiem jabłkowym, zupę z karczocha z przegrzebkami i truflami. A na deser m.in. karmelizowany ananas z syropem sosnowym i orzeszkami pinii. Chcecie poznać przepisy i autorów tych dań, sposób myślenia, jaki za nimi stoi? To książka dla was.

Katrina Meynink, "Bistronomy", Murdoch Books 2014

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Chefs after hours w Food Lab Studio: Zimowe warzywa i noże

Kolejna odsłona "Chefs after hours" - cyklu edukacyjnych spotkań dla głodnych wiedzy kucharzy i szefów kuchni, odbędzie się 26 marca w Food Lab Studio.

Banki Żywności ruszają z kampanią "Ratuj jedzenie, które dla innych jest marzeniem"

Z początkiem grudnia ruszyła kampania "Ratuj jedzenie, które dla innych jest marzeniem" Federacji Polskich Banków Żywności.

Filmy do zjedzenia

W dniach 18-22 lutego już po raz 12. na festiwalu Berlinale odbędzie się sekcja kina kulinarnego. Motto tegorocznej edycji to: "Life is delicate".

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

"Alimentari" Lindy i Paula Jonesów

"Alimentari" to po włosku określenie sklepu spożywczego. To także nazwa rodzinnej restauracji oraz delikatesów Lindy i Paula Jonesów na przedmieściach Melbourne. Aktualnie mają oni dwa lokale z kuchnią włoską i bliskowschodnią.

"Droga przez mąkę. Literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego

Jeśli można mówić o czymś takim jak kultowe audycje kulinarne, to z pewnością zalicza się do nich "Droga przez Mąkę" Łukasza Modelskiego w radiowej Dwójce. W programie emitowanym od 7 lat w niemal każdą niedzielę goście opowiadają prowadzącemu o kulinarnej kulturze w różnych kontekstach.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej