x

SUROWE ZASADY

Kategoria: Lifestyle - książki    28.05.2018

Znajdziecie w niej m.in. przepisy na: surowe tacos, chleb esseński czy spód do pizzy z pestek słonecznika, sałatkę ze skiełkowanego żyta, gazpacho, tabouleh, guacamole czy sernik z nerkowców bez pieczenia. Autorzy skomponowali też gotowe menu z podziałem na dni.

Gotowanie, pieczenie, smażenie, gotowanie sous-vide czy mrożenie – mniej lub bardziej tradycyjnych metod obróbki termicznej jest sporo. Jednak coraz częściej odchodzi się od nich na rzecz produktów półsurowych lub surowych, które są podstawą wielu dań. Na świecie popularność zdobywa ortodoksyjna dieta raw food. Oczyszcza organizm i pozwala dostarczyć dużą dawkę witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Dieta ta narodziła się już w latach 30. XX w. w Stanach Zjednoczonych, a boom na nią przypadł na koniec wieku. – Wiele osób sądzi, że dieta raw food opiera się wyłącznie na sałatkach i owocowo-warzywnych koktajlach. To dla nich przygotowaliśmy 80 przepisów na „surowe” śniadania, obiady, kolacje, desery czy pieczywo – mówią Karolina i Maciej Szaciłłowie, autorzy książki „Dieta raw food”. Nawet wytrawnych kucharzy i restauratorów z pewnością zaskoczą niektóre przepisy, ale przede wszystkim pomysły na surowe „imitacje” gotowanych dań. A oprócz tego przeczytacie, jaki wpływ mają te potrawy na zdrowie, na co warto zwrócić uwagę, wybierając jedzenie na co dzień. „Surowa” dieta to na pewno nie jest model długoterminowego odżywiania dla każdego, ale stanowi doskonały sposób na oczyszczenie organizmu wiosną lub latem. Restauracji wegańskich czy ekologicznych w Polsce nie brakuje – coraz więcej z nich ma w menu potrawy raw (na przykład warszawska restauracja Ambasada, która się w tym specjalizuje). Warto wprowadzić chociaż kilka takich dań do swojego lokalu.

Karolina Szaciłło, Maciej Szaciłło,"Dieta raw food", Zwierciadło 2018

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

CENNA NAUKA

"Gościnność" to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona dobrej obsłudze oraz temu jak gościnność przekłada się na sukces w gastronomii. Książka ma formę praktycznego poradnika dla restauratorów i pracowników branży gastronomicznej. Jej motywem przewodnim jest obsługa gościa w restauracji.

"Pie for everyone: recipes and stories from Petee's Pie, New York's best pie shop" Petra Peredez

Petra (Petee) Paredez jest właścicielką kilku nowojorskich Petee’s Café. Historia sukcesu firmy, którą założyła wraz z mężem w 2014 r., może być inspirująca dla wielu ludzi.

"Gościnność od kuchni" w finale Gourmand World Cookbook Awards

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Chrząstowskiego i Adama Pawłowskiego oraz angielski e-book "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii" ("On hospitality") znalazły się w finale Gourmand World Cookbook Awards - konkursu dla książek kulinarnych i gastronomicznych.

JADALNY ALGORYTM

Grzegorz Łapanowski to człowiek instytucja. Określenie kulinarny aktywista mówi o nim najwięcej. Nie pracuje w restauracyjnej kuchni, ale prowadzi studio kulinarne, organizuje warsztaty i przede wszystkim wiele projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży - a przy okazji jest postacią medialną.

"Jadłonomia po polsku" Marty Dymek

Autorka bloga Jadłonomia Marta Dymek od lat propaguje kuchnię wegańską, udowadniając, że bez mięsa i produktów odzwierzęcych można stworzyć pełnowartościowe i pyszne dania.

"Kalafior to król" Leanne Kitchen

Kalafior jest bardzo popularny w naszym kraju, więc wydawałoby się, że nie potrzebuje promocji - większość osób zajmujących się gotowaniem wie, co z nim zrobić w kuchni.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej