x

CENNA NAUKA

Kategoria: Lifestyle - książki    28.05.2018

"Gościnność" to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona dobrej obsłudze oraz temu jak gościnność przekłada się na sukces w gastronomii. Książka ma formę praktycznego poradnika dla restauratorów i pracowników branży gastronomicznej. Jej motywem przewodnim jest obsługa gościa w restauracji.

To ostatnio jedno z takich słów, które w branży odmienia się przez wszystkie przypadki. Za sprawą Patrycji Siwiec, dziennikarki kulinarnej (a w przeszłości kelnerki i sommelierki), oraz master sommeliera Adama Pawłowskiego „gościnność” przestaje być pojęciem abstrakcyjnym czy anachronicznym kojarzącym się z kulturą staropolską. Autorzy zjedli na gastronomii zęby: pracowali w kraju i za granicą, prowadzą szkolenia, i cały czas są czynnie związani z branżą. Korzystając z tego doświadczenia i obserwacji, przedstawiają nie tylko największe bolączki restauracji od ich zaplecza, ale także wiele możliwych rozwiązań i precyzyjnych instrukcji.

Dotyczą one przede wszystkim profesjonalnej obsługi, ale również całego organizmu, jakim jest restauracja. Znajdziemy tu porady na temat precyzyjnego zarządzania lokalem na wszystkich szczeblach: współpracy sali i kuchni, komunikacji menedżera z właścicielem restauracji, odpowiedniego rekrutowania pracowników i egzekwowania obowiązków. Czego jesteśmy w stanie nauczyć nasz personel, jakie umiejętności wykształcić, a jakie kompetencje muszą wynikać z cech charakteru i naturalnych predyspozycji? Jak zmniejszyć rotację i utrzymać ambitnych pracowników na długo w swoim zespole? Czym jest upselling i jak skutecznie wcielać go w życie? Dowiecie się też, jak
budować manuale, poznacie narzędzia wspierania standardów obsługi, a także sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Ci, którzy dopiero myślą o założeniu restauracji, będą wiedzieli, na co się przygotować (albo skutecznie się zniechęcą), a działający w branży od dawna będą mieli okazję skonfrontować się z doświadczeniami innych.

Obszerne omówienia zagadnień w poszczególnych działach, instruktaże poprzeplatane są anegdotami z życia autorów oraz wywiadami: z restauratorami (Danielem Pawełkiem i Grzegorzem Kłosem), szefem kuchni (Bogdanem Gałązką), sommelierami (Piotrem Kameckim i Gerardem Bassetem), byłą inspektorką przewodnika Michelin Claire Randall czy psycholog i trenerką biznesu Joanną Heidtman. Mało jest pozycji, które zawierają solidną dawkę wiedzy podaną w przystępny sposób. Książka pozwala poznać podejście autorów do gastronomii i filozofię, jaką się kierują. Warto życzyć wszystkim, aby przejęło ją coraz więcej restauratorów, pracowników restauracji i gości – bo gościnność może przynieść mnóstwo korzyści dla wszystkich stron.

Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski, "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi
w gastronomii", Take Eat Easy 2018

Więcej szczegółów: www.goscinnosc.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Apetyt Bourdaina

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

SMAKI ODKOPANE

Nie słyszeliście o topinamburze? Nie wiecie, co to skorzonera (zwana też wężymordem)? Nie próbowaliście nigdy pasternaku, brukwi i jarmużu? Kilka lat temu można było spokojnie powiedzieć, że to zapomniane warzywa, bo trudno dostępne w sprzedaży i serwowane zaledwie w kilku miejscach.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

Barcelona do zjedzenia

Stolica Katalonii to popularne miejsce gastronomicznych wypadów. Wszystko przemawia na jej korzyść: klimat, doskonałe ryby i owoce morza oraz wielość różnorodnych restauracji. Chcecie się przekonać, co stanowi o atrakcyjności i unikatowości Barcelony?

"Eventide: Recipe for Clambakes, Oysters, Lobster Rolls and More from a Modern Maine Seafood Shack"

Jeśli wasza specjalność to ryby i owoce morza lub chcecie podszkolić się w tym zakresie, koniecznie sięgnijcie po publikację: "Eventide: Recipe for Clambakes, Oysters, Lobster Rolls and More from a Modern Maine Seafood Shack".

"Prosto" Yotama Ottolenghiego

Odległe kulinarne tradycje łączy w swojej kuchni Yotam Ottolenghi, znany izraelsko-brytyjski szef kuchni, właściciel londyńskich restauracji Nopi i Rovi oraz autor kultowych książek "Jerozolima" i "Obfitość". Na polskim rynku dostępna jest od niedawna jego najnowsza publikacja - "Prosto".

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej