x

CENNA NAUKA

Kategoria: Lifestyle - książki    28.05.2018

"Gościnność" to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona dobrej obsłudze oraz temu jak gościnność przekłada się na sukces w gastronomii. Książka ma formę praktycznego poradnika dla restauratorów i pracowników branży gastronomicznej. Jej motywem przewodnim jest obsługa gościa w restauracji.

To ostatnio jedno z takich słów, które w branży odmienia się przez wszystkie przypadki. Za sprawą Patrycji Siwiec, dziennikarki kulinarnej (a w przeszłości kelnerki i sommelierki), oraz master sommeliera Adama Pawłowskiego „gościnność” przestaje być pojęciem abstrakcyjnym czy anachronicznym kojarzącym się z kulturą staropolską. Autorzy zjedli na gastronomii zęby: pracowali w kraju i za granicą, prowadzą szkolenia, i cały czas są czynnie związani z branżą. Korzystając z tego doświadczenia i obserwacji, przedstawiają nie tylko największe bolączki restauracji od ich zaplecza, ale także wiele możliwych rozwiązań i precyzyjnych instrukcji.

Dotyczą one przede wszystkim profesjonalnej obsługi, ale również całego organizmu, jakim jest restauracja. Znajdziemy tu porady na temat precyzyjnego zarządzania lokalem na wszystkich szczeblach: współpracy sali i kuchni, komunikacji menedżera z właścicielem restauracji, odpowiedniego rekrutowania pracowników i egzekwowania obowiązków. Czego jesteśmy w stanie nauczyć nasz personel, jakie umiejętności wykształcić, a jakie kompetencje muszą wynikać z cech charakteru i naturalnych predyspozycji? Jak zmniejszyć rotację i utrzymać ambitnych pracowników na długo w swoim zespole? Czym jest upselling i jak skutecznie wcielać go w życie? Dowiecie się też, jak
budować manuale, poznacie narzędzia wspierania standardów obsługi, a także sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Ci, którzy dopiero myślą o założeniu restauracji, będą wiedzieli, na co się przygotować (albo skutecznie się zniechęcą), a działający w branży od dawna będą mieli okazję skonfrontować się z doświadczeniami innych.

Obszerne omówienia zagadnień w poszczególnych działach, instruktaże poprzeplatane są anegdotami z życia autorów oraz wywiadami: z restauratorami (Danielem Pawełkiem i Grzegorzem Kłosem), szefem kuchni (Bogdanem Gałązką), sommelierami (Piotrem Kameckim i Gerardem Bassetem), byłą inspektorką przewodnika Michelin Claire Randall czy psycholog i trenerką biznesu Joanną Heidtman. Mało jest pozycji, które zawierają solidną dawkę wiedzy podaną w przystępny sposób. Książka pozwala poznać podejście autorów do gastronomii i filozofię, jaką się kierują. Warto życzyć wszystkim, aby przejęło ją coraz więcej restauratorów, pracowników restauracji i gości – bo gościnność może przynieść mnóstwo korzyści dla wszystkich stron.

Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski, "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi
w gastronomii", Take Eat Easy 2018

Więcej szczegółów: www.goscinnosc.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

"Zdrowe przetwory" Jolanty Klesser

Pasteryzacja, kiszenie i marynowanie to doskonałe sposoby przetwarzania i konserwowania produktów, które stosuje się zarówno w domowych kuchniach, jak i w restauracjach.

INSEKTY - Z CZYM TO SIĘ JE?

To kolejny temat, który wzbudza spore emocje. Insekty - larwy, mrówki, pasikoniki - jako element potrawy pewnie wciąż szokują, ale też intrygują. Istnieją kultury, w których nie są niczym niezwykłym i są spożywane na co dzień. Świat zachodni wciąż nie może się przełamać.

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

"The Matcha Cookbook" Nicole Pisani i Kate Adams

Cukiernicy na całym świecie coraz częściej wykorzystują w deserach japońską sproszkowaną zieloną herbatę matcha. Rzadko jednak stosuje się ją do przygotowania niesłodkich potraw. A szkoda, bo charakteryzuje się nie tylko intensywnym kolorem, ale także głębokim aromatem i smakiem.

"Portugalia do zjedzenia" Bartka Kieżuna

Różnorodność natury, produktów i restauracji sprawiają, że od paru lat do Porto i Lizbony ciągnie z Polski coraz więcej turystów. Miłości do Portugalii uległ także Bartek Kieżun, dziennikarz i autor książek kulinarnych.

Z MIŁOŚCI DO WŁOCH

To książka bardzo erudycyjna i intertekstualna, napisana nie tylko ze znawstwem tematu, ale przede wszystkim z pasją. Pozwala lepiej zrozumieć włoską kuchnię, konkretne dania i ich znaczenie kulturowe.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej