W tym roku do przygotowania przystawki obowiązkowe będą: pstrąg oraz burak (dowolny rodzaj).
W przypadku dania głównego zawodnicy otrzymają do dyspozycji 100% tuszy kaczki. Obligatoryjne jest wykorzystanie takich elementów jak udo kaczki, pierś kaczki i wątróbka. Reszta tuszy może zostać spożytkowana przez uczestników wedle potrzeby. Kaczka to jedyny składnik obowiązkowy w tej konkurencji, a dodatki do niego zależeć będą od koncepcji zawodnika. Skąd taki pomysł na danie główne?
– Po pierwsze, chcemy, żeby tak jak w poprzednim roku przy deserze, uczestnicy finału KPP mieli szerokie pole do popisu i wykazali się nie tylko zdolnościami technicznymi, ale przede wszystkim umiejętnością projektowania kompletnego dania, w którym składnik główny wraz z zaproponowanymi przez kucharzy dodatkami będą stanowiły idealną całość, zarówno pod względem smaku, połączenia różnych tekstur, jak i wizualnie. Bazą będzie kaczka. To chyba, zaraz po rogalach świętomarcińskich, najbardziej rozpoznawalny specjał Wielkopolski. Tu w Poznaniu, gdzie odbywa się konkurs, warto sięgnąć do tradycji regionu. Mamy jednak nadzieję, że finaliści zaproponują całkiem niebanalne propozycje dania z wykorzystaniem tego składnika. – objaśnia Agnieszka Glamowska, dyrektor projektu.
W ramach rywalizacji uczestnicy Kulinarnego Pucharu Polski przygotowują jeszcze deser. W tym roku składnikami obowiązkowymi są: jogurt naturalny typu greckiego, dynia piżmowa lub hokkaido oraz herbata typu earl grey.
Zestawienie produktów obowiązkowych w przypadku deseru może wydawać się nieco egzotyczne,
ale na KPP staramy się tworzyć nowe trendy, a przynajmniej nadążać za trendami światowymi. Trzeba też mieć na uwadze, że to składniki obowiązkowe, a do nich zawodnicy dodadzą kolejne produkty, które mam nadzieje, pomogą stworzyć niezapomniane smaki i prezentacje na talerzu. Wierzę w ich kreatywność. Te składniki stwarzają naprawdę bardzo szerokie pole do popisu. – komentuje Zenon Hołubowski, ambasador Kulinarnego Pucharu Polski.
Kulinarny Puchar Polski odbędzie się w dn. 2-3 października br. podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL. Warto w tym miejscu również przypomnieć, że od ubiegłego roku, zgodnie ze zmianą regulaminową, wszyscy uczestnicy konkursów nominowanych są bezpośrednio kwalifikowani do trwającego dwa dni finału Kulinarnego Pucharu Polski.
Już dziś zapraszamy do kibicowania kucharzom ubiegającym się o tytuł „Najlepszego z najlepszych”. Więcej informacji o konkursie na www.kpp.mtp.pl oraz www.facebook.com/kulinarny.


Co w menu Kulinarnego Pucharu Polski 2018?


Już za trzy miesiące, w dniach 2-3 października, odbędzie się już 18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. Co zaserwują najlepsi kucharze w Polsce?

Zobacz także

MAKRO Polska partnerem Gault&Millau Tour 2017

Narracyjność jedzenia czy korzystanie z dóbr pola i łąki to najnowsze trendy w świecie gastronomii, MAKRO Polska prezentowało je na swoim stoisku podczas Gault&Millau Tour 2017. Sieć hurtowni była partnerem wszystkich czterech spotkań: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Sopocie.

Zapraszamy na live stream konferencji Next Day - Consumer of the Future

Kim będzie konsument za kilka lat? Jak zmieniła go pandemia? Dowiecie się z konferencji NEXT DAY - CONSUMER OF THE FUTURE, przygotowywanej przez “Food Service", “Media Marketing Polska" i “Handel". Startujemy 29 września o godz. 10! Zapraszamy!

FINLANDIA® Vodka na festiwalu Wódki i zakąski w Warszawie

Za nami druga edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. Przez dwa dni, pod dachem Reduty Banku Polskiego w Warszawie, spotykali się eksperci i pasjonaci gorzelnictwa, miłośnicy sztuki barmańskiej oraz kulinariów.

HoReCa łączy siły! Powołano Rzecznika Interesu Gastronomów

Nowo powołana Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej uruchomiła Biuro Rzecznika Interesu Gastronomów, które ma chronić przedsiębiorców przed skutkami pandemicznego kryzysu. Jednym z pierwszych celów Izby będzie obniżenie VAT-u do 8% na wszystkie usługi gastronomiczne.

Ostatni Gault&Millau Tour w 2017

Poznajcie najlepszych szefów kuchni z Północnej Polski! Na ostatnim Gault&Millau Tour tego roku, który odbył się 18 września br. przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia.

Wojciech Amaro jednym ze 100 najlepszych szefów kuchni na świecie!

23-24 września odbył się w Barcelonie finał The Best Chef Awards 2019. Na liście 100 najlepszych znalazł się również przedstawiciel Polski.
Inne kategorie
Akademia Horeca


Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

