Chef Days w Gratz
Kategoria: Wydarzenia - branżowe

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

Prezentacja dotyczyła polskiej kuchni, rodzimych produktów, a szefowie przygotowali autorskie dania Ernesta Jagodzińskiego z poznańskiej restauracji Autentyk – kuchnia i ludzie, w której jest szefem kuchni. Zaserwował pstrąga z Zielenicy z yuzu i mango, szparagi kaszubski, z kwiatami bzu, polski kawior, puder szparagów, miso, rukiew czerwca. - Chcieliśmy pokazać naszym kolegom z branży, że polska kuchnia, polskie produkty mogą doskonale sprawdzić się w na całym świecie i świetnie łączą się z innymi kuchniami narodowymi – zaznacza Ernest Jagodziński w rozmowie z FS. - W swoich potrawach na co dzień łączę naszą kuchnię z wpływami różnych kultur kulinarnych, a przede wszystkim z elementami azjatyckimi – dodaje.

Ernest Jagodzińksi doświadczenie zdobywał w takich restauracjach jak warszawska 99, Fusion w The Westkin Hotel Warsaw, czy Cucina w Poznaniu. Jest laureatem licznych nagród, m.in.: tytułu Szef Jutra 2017 przewodnika Gault&Millau Polska, czy konkurcu Art de la Cuisine Martell 2005. Podczas Chef Days towarzyszył mu Mariusz Pieterwas, właściciel i szef kuchni restauracji Krew i Woda w Gdyni, który wcześniej pracował m.in. w sopockiej White House Restaurant & Lounge

Chef Days to prelekcje, pokazy kulinarne oraz prezentacja najnowszych produktów od międzynarodowych dostawców. - Na takie konferencje powinno przyjeżdżać jak najwięcej polskich szefów kuchni. To ogromna dawka inspiracji, wiedzy, a także pozytywnej energii. Po tak intensywnych dwóch dniach zawsze wracasz z głową pełną pomysłów. Poza tym, dzięki temu, jesteśmy coraz częsciej zauważani na arenie międzynarodowej – dodaje Jagodziński. Kolejna edycja wydarzenia już w październiku.

 

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Warsztaty Flavor Your World z sosami TABASCO®

Warsztaty dla młodych adeptów sztuki kulinarnej oraz dla dorosłych porowadzi w Zgierzu i w Warszawie Gary Evans, International Corporate Chef TABASCO®.

Jesienna Polagra w Poznaniu

Na przełomie września i października czeka nas kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO/ INVEST HOTEL, Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych POLAGRA FOOD oraz Kulinarnego Pucharu Polski.

Ostatnia nominacja do Kulinarnego Pucharu Polski

10.08 w Ustroniu odbyły się XIV Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny. Konkurs zwyciężył Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z Grand Hotel Boutique w Rzeszowie, a ponieważ zespół ten jest już w finale tegorocznej edycji KPP, nominacja została przyznana Marcie Podgórskiej z Hotelu Notera w Chojnicach.

MAKRO Polska na jubileuszowych X Europejskich Targach Produktów Regionalnych

Sieć hurtowni MAKRO Polska została partnerem dziesiątej edycji Europejskich Targów Produktów Regionalnych organizowanych przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury.

Pierwsza edycja Race to Racer Caffè Vergnano

Miesiące przygotowań uczestników, cztery odsłony eliminacji w największych miastach Polski i wyjątkowe nagrody. 10 sierpnia ruszają pierwsze eliminacje do ogólnopolskiego konkursu baristycznego Race to Racer Caffè Vergnano.

Kulinarny Puchar Polski 2019 - składniki obowiązkowe

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od 19. edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Na początku lipca organizatorzy konkursu ogłosili składniki obowiązkowe, z którymi będą musieli zmierzyć się zawodnicy konkursu.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej