Chef Days w Gratz
Kategoria: Wydarzenia - branżowe

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

Prezentacja dotyczyła polskiej kuchni, rodzimych produktów, a szefowie przygotowali autorskie dania Ernesta Jagodzińskiego z poznańskiej restauracji Autentyk – kuchnia i ludzie, w której jest szefem kuchni. Zaserwował pstrąga z Zielenicy z yuzu i mango, szparagi kaszubski, z kwiatami bzu, polski kawior, puder szparagów, miso, rukiew czerwca. - Chcieliśmy pokazać naszym kolegom z branży, że polska kuchnia, polskie produkty mogą doskonale sprawdzić się w na całym świecie i świetnie łączą się z innymi kuchniami narodowymi – zaznacza Ernest Jagodziński w rozmowie z FS. - W swoich potrawach na co dzień łączę naszą kuchnię z wpływami różnych kultur kulinarnych, a przede wszystkim z elementami azjatyckimi – dodaje.

Ernest Jagodzińksi doświadczenie zdobywał w takich restauracjach jak warszawska 99, Fusion w The Westkin Hotel Warsaw, czy Cucina w Poznaniu. Jest laureatem licznych nagród, m.in.: tytułu Szef Jutra 2017 przewodnika Gault&Millau Polska, czy konkurcu Art de la Cuisine Martell 2005. Podczas Chef Days towarzyszył mu Mariusz Pieterwas, właściciel i szef kuchni restauracji Krew i Woda w Gdyni, który wcześniej pracował m.in. w sopockiej White House Restaurant & Lounge

Chef Days to prelekcje, pokazy kulinarne oraz prezentacja najnowszych produktów od międzynarodowych dostawców. - Na takie konferencje powinno przyjeżdżać jak najwięcej polskich szefów kuchni. To ogromna dawka inspiracji, wiedzy, a także pozytywnej energii. Po tak intensywnych dwóch dniach zawsze wracasz z głową pełną pomysłów. Poza tym, dzięki temu, jesteśmy coraz częsciej zauważani na arenie międzynarodowej – dodaje Jagodziński. Kolejna edycja wydarzenia już w październiku.

 

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Ruszyły zgłoszenia do Bocuse d’Or Poland 2019

24 czerwca 2019 roku w w Akademii Kurta Schellera w Jawczycach odbędą się preeliminacje do Bocuse d’Or Poland 2019. Zgłoszenia można nadsyłać do 3 czerwca.

World Class Poland ogłosił 12 finalistów konkursu

Do piątego finału konkursu zakwalifikowało się 12 barmanów z Gdańska, Sopotu, Warszawy, Łodzi, Krakowa i Wrocławia. World Class Poland to zarazem rywalizacja barów i emocjonująca bitwa miast.

Znamy pierwszych jurorów Kulinarnego Pucharu Polski 2019

Organizatorzy Kulinarnego Pucharu Polski już od kilku miesięcy pracują na składem sędziowskim, mimo że tegoroczna edycja konkursu odbędzie się dopiero na początku października.

Polscy jurorzy w konkursie S.Pellegrino Young Chef

W gronie jurorów prestiżowego konkursu S.Pellegrino Young Chef znaleźli się Iwona Niemczewska i Marcin Popielarz. Do udziału w międzynarodowej rywalizacji młodych kucharzy można się zgłaszać do 30 kwietnia.

Czwarta edycja targów Mazury HoReCa - za nami

Prestiżowe konkursy kulinarne, pokazy znanych szefów kuchni, specjalistyczne szkolenia, klienci z całej Polski i najlepsi dostawcy - tak można scharakteryzować IV edycję targów Mazury HoReCa, które odbyły się 9 i 10 kwietnia w Ostródzie.

Zarabiaj na kawie z Segafredo Zanetti Poland

Kawa to obowiązkowa pozycja w menu właściwie każdego lokalu gastronomicznego. Nie jest też tajemnicą, że na kawie można dobrze zarabiać. Trzeba jedynie wiedzieć jak.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej