x

Chef Days w Gratz

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    05.06.2018

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

Prezentacja dotyczyła polskiej kuchni, rodzimych produktów, a szefowie przygotowali autorskie dania Ernesta Jagodzińskiego z poznańskiej restauracji Autentyk – kuchnia i ludzie, w której jest szefem kuchni. Zaserwował pstrąga z Zielenicy z yuzu i mango, szparagi kaszubski, z kwiatami bzu, polski kawior, puder szparagów, miso, rukiew czerwca. - Chcieliśmy pokazać naszym kolegom z branży, że polska kuchnia, polskie produkty mogą doskonale sprawdzić się w na całym świecie i świetnie łączą się z innymi kuchniami narodowymi – zaznacza Ernest Jagodziński w rozmowie z FS. - W swoich potrawach na co dzień łączę naszą kuchnię z wpływami różnych kultur kulinarnych, a przede wszystkim z elementami azjatyckimi – dodaje.

Ernest Jagodzińksi doświadczenie zdobywał w takich restauracjach jak warszawska 99, Fusion w The Westkin Hotel Warsaw, czy Cucina w Poznaniu. Jest laureatem licznych nagród, m.in.: tytułu Szef Jutra 2017 przewodnika Gault&Millau Polska, czy konkurcu Art de la Cuisine Martell 2005. Podczas Chef Days towarzyszył mu Mariusz Pieterwas, właściciel i szef kuchni restauracji Krew i Woda w Gdyni, który wcześniej pracował m.in. w sopockiej White House Restaurant & Lounge

Chef Days to prelekcje, pokazy kulinarne oraz prezentacja najnowszych produktów od międzynarodowych dostawców. - Na takie konferencje powinno przyjeżdżać jak najwięcej polskich szefów kuchni. To ogromna dawka inspiracji, wiedzy, a także pozytywnej energii. Po tak intensywnych dwóch dniach zawsze wracasz z głową pełną pomysłów. Poza tym, dzięki temu, jesteśmy coraz częsciej zauważani na arenie międzynarodowej – dodaje Jagodziński. Kolejna edycja wydarzenia już w październiku.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jakub Kasprzak przygotowuje się do europejskiej rozgrywki Bocuse d’Or

Polska reprezentowana przez Jakuba Kasprzaka zakwalifikowała się do europejskiej selekcji Bocuse d’Or, która odbędzie się w dniach 3-4 września w Tallinie. Po raz kolejny nasz kandydat ma możliwość zaprezentowania się na międzynarodowej scenie kulinarnej.

Rozpal biznes w plenerze

W październiku tego roku w Krynicy Zdrój odbyła się trzecia i zarazem ostatnia w tym roku kolacja z cyklu Dinner With A View. Jakie są korzyści z realizacji tego typu projektów i czy możemy liczyć na kontynuację?

Kamil Tłuczek ponownie w finale Kulinarnego Pucharu Polski

14 lipca została przyznana ósma nominacja do Kulinarnego Pucharu Polski w ramach konkursu Smaki Galicji. Najwyższe noty od jurorów otrzymał zespół w składzie Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z restauracji Patio w Grand Hotel Boutique w Rzeszowie.

Maciej Mazur startuje w konkursie koktajli na bazie sherry

23 marca rusza "Tío Pepe 1on1 virtual bartender’s challenge", czyli międzynarodowy konkurs kreacji koktajli bazujących na sherry. Pierwszy raz w historii zawodów wystartuje reprezentant Polski - Maciej Mazur.

Ameryka od Kuchni

Współczesna amerykańska kuchnia prezentuje całe bogactwo smaków, o czym będą mogli się przekonać goście 4. Kongresu Szefów Kuchni już 9 października br. w hali Expo XXI w Warszawie.

Restauracja na Facebooku

Już w najbliższy wtorek, 12.03, w Warszawie odbędzie się szkolenie na temat komunikacji marketingowej w sieci. Szkolenie poprowadzi niezastąpiona w tym temacie Marta Panfil z agencji kreatywnej FIKA.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej