Piąta edycja festiwalu Polskich wina i cydrów i druga edycja konkursu winiarskiego Polskie korki
Kategoria: Wino

Festiwal odbywa się corocznie na przełomie wiosny i lata w restauracji SPOT. Poznaniu - w tym roku w terminie 16-17 czerwca. Patronat Honorowy nad festiwalem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Tym razem współorganizatorem wydarzenia jest magazyn Ferment oraz Winicjatywa. Wydarzenia w SPOT. mają charakter całodzienny, a na ich program składają się: przedpołudniowe zamknięte degustacje komentowane dla zaproszonych gości (z menu degustacyjnym oraz poziome degustacje wybranych producentów), branży i mediów z udziałem winoogrodników; warsztaty winiarskie z gościem z zagranicy, warsztaty kulinarne oraz przede wszystkim otwarta popołudniowa degustacja połączona z możliwością sprzedaży wina i cydrów oraz wybranych produktów regionalnych (sery, ryby, oleje, owoce).

Od początku wszystkim spotkaniom patronuje Tomasz Prange-Barczyński (były redaktor naczelny Magazynu Wino) oraz Maciej Nowicki (Ferment, Winicjatywa). Festiwalowi będzie towarzyszyć konkurs winiarski tylko win polskich. Za stronę kulinarną festiwalu będzie odpowiadać Przemek Błaszczyk, jeden z najbardziej utalentowanych kucharzy młodego pokolenia (Szef Jutra Gault & Millau), który w Mañana Bistro & Wine rozwija autorską wizję kuchni regionalnej oraz kartę win (Grand Prix Magazynu Wino 2017).

Festiwal i konkurs ma na celu nie tylko promocję kultury winnej w Polsce, ale także najlepszych producentów wina i cydru – spodziewamy się, że SPOT. będziemy gościć prawie 30 winoogrodników i cydrowników, którzy zaprezentują ponad sto dwadzieścia różnych etykiet.

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Piotr Pietras szósty na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019

To ogromny sukces Polaka - w międzynarodowych zawodach rywalizowało 66 sommelierów z 63 państw. Piotr Pietras doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Jakub - profesjonalista, sommelier, chatbot

Spodziewasz się gości, ale zupełnie nie wiesz, jak dobrać wino do kolacji, którą zaplanowałeś. Twoi goście przynieśli świetne wino kupione w podróży po Francji, ale masz problem, jakie przekąski przygotować. Pomoże ci Jakub, wirtualny sommelier.

Kalifornia: gra w ciepło-zimno

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

ADAM PAWŁOWSKI: PIWNA REWOLUCJA

Jeszcze 5 lat temu mało kto w Polsce kojarzył takie nazwy jak IPA czy APA z piwem. Nurt piw kraftowych na dobre zmienia krajobraz rynku piwa w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami "piwnej rewolucji", która na sztandarach niesie hasła dotyczące produkcji jakościowych piw.

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

NA LISTOPAD CHIANTI

14 listopada w restauracji Mąka i Woda odbyła się degustacja "Beyond Chianti" zorganizowana przez Gambero Rosso i Consorzio Chianti Classico. Wina z roczników Chianti 2016 i Chianti Riserva 2015 omówił Marco Sabellico.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej