x

Piąta edycja festiwalu Polskich wina i cydrów i druga edycja konkursu winiarskiego Polskie korki

Kategoria: Wino    21.05.2018

Festiwal odbywa się corocznie na przełomie wiosny i lata w restauracji SPOT. Poznaniu - w tym roku w terminie 16-17 czerwca. Patronat Honorowy nad festiwalem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Tym razem współorganizatorem wydarzenia jest magazyn Ferment oraz Winicjatywa. Wydarzenia w SPOT. mają charakter całodzienny, a na ich program składają się: przedpołudniowe zamknięte degustacje komentowane dla zaproszonych gości (z menu degustacyjnym oraz poziome degustacje wybranych producentów), branży i mediów z udziałem winoogrodników; warsztaty winiarskie z gościem z zagranicy, warsztaty kulinarne oraz przede wszystkim otwarta popołudniowa degustacja połączona z możliwością sprzedaży wina i cydrów oraz wybranych produktów regionalnych (sery, ryby, oleje, owoce).

Od początku wszystkim spotkaniom patronuje Tomasz Prange-Barczyński (były redaktor naczelny Magazynu Wino) oraz Maciej Nowicki (Ferment, Winicjatywa). Festiwalowi będzie towarzyszyć konkurs winiarski tylko win polskich. Za stronę kulinarną festiwalu będzie odpowiadać Przemek Błaszczyk, jeden z najbardziej utalentowanych kucharzy młodego pokolenia (Szef Jutra Gault & Millau), który w Mañana Bistro & Wine rozwija autorską wizję kuchni regionalnej oraz kartę win (Grand Prix Magazynu Wino 2017).

Festiwal i konkurs ma na celu nie tylko promocję kultury winnej w Polsce, ale także najlepszych producentów wina i cydru – spodziewamy się, że SPOT. będziemy gościć prawie 30 winoogrodników i cydrowników, którzy zaprezentują ponad sto dwadzieścia różnych etykiet.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Winnica Jana - wino z widokiem

Winnica Jana położona jest na wzgórzu w Zarzeczu w pobliżu Jasła. Jej największym atutem jest usytuowanie nad doliną Wisłoki. Z okien sali degustacyjnej rozciąga się niesamowity widok - panorama o długości ok. 40 km ukazująca spektakularne widoki na Beskid Niski oraz górę Liwocz.

Relacja z Varsovino

25 września odbyło się VARSOVINO - wielkie święto hiszpańskiego wina w Warszawie. 27 winiarzy z Hiszpanii prezentowało swoją najnowszą ofertę polskim importerom i dystrybutorom wina.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: JAKUB PASTERNAK

Miłość do wina obudziła się we mnie podczas pewnego szkolenia prowadzonego przez Sławomira Chrzczonowicza. Zrozumiałem wtedy, że chcę zgłębić temat wina najmocniej jak tylko się da.

Już wkrótce Grand Prix "Magazynu Wino"

27-29 października odbędzie się Stilnovisti XII Grand Prix "Magazynu Wino". Podczas gali wręczone zostaną nagrody dla najlepszych win w dziesięciu kategoriach.

Kilka pytań do Jakuba Filipka

Z Jakubem Filipkiem, sommelierem krakowskiej restauracji Szara Gęś i finalistą Mistrzostw Polski Sommelierów, rozmawiamy o wrażeniach z konkursu oraz codziennej pracy na sali.

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej