x

Polacy przy grillu - klasycznie czy nowocześnie?

Kategoria: Karta - dania    19.04.2018

Zwyczaj wspólnego grillowania jest popularny w Polsce od wielu lat. Sezon grillowy to z kolei jeden z najdłuższych okresów w gastronomii. Co więcej, z sezonu na sezon obserwujemy jego rozciąganie w czasie.

Z punktu widzenia producenta sosów i dodatków gastronomicznych, można wyróżnić dwa główne trendy zakupowe związane z grillem – klasyczny, który prawdopodobnie nigdy nie straci na sile oraz nowoczesny, ewoluujący z roku na rok. Co prawdziwy Polak piecze dziś na swoim ruszcie i jakich dodatków gastronomicznych do tego używa?

Rozpoczęcie sezonu grillowego w Polsce zazwyczaj przypada na „weekend majowy”. Dobry gospodarz oprócz wygodnego miejsca do grillowania, odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, przede wszystkim powinien zadbać o smak przygotowanych potraw. Dlatego przed przybyciem gości, warto się odpowiednio przygotować i zakupić wysokiej jakości składniki, które zagwarantują udaną ucztę.

Przez ostatnie lata, tzw. „Barbecue” stało się wręcz sezonową sztuką kulinarną Polaków, wokół której zbudowana została kultura grillowania. Na ruszt wrzucamy tak naprawdę wszystko – zaczynając od uwielbianych w Polsce tradycyjnych kiełbas, przez boczek, karkówkę, steki, ryby i warzywa, a czasem kończąc nawet na owocach.

- Z punktu widzenia producenta sosów i dodatków gastronomicznych widzimy, że grillowanie Polaków opiera się na dwóch głównych nurtach – klasycznym opartym o tradycyjne wyroby mięsne, który naszym zdaniem nigdy nie straci na sile, oraz nowoczesnym, ewoluującym z sezonu na sezon, opartym o różnego rodzaju trendy zwiane np. z dietami kulinarnymi - mówi Piotr Kubiczek, Dyrektor Handlowy w firmie Fanex.

Klasyczne grillowanie to przede wszystkim mnogość gatunków mięs, a więc polskie standardy takie jak szaszłyki, kiełbasy, karkówki, kaszanki, steki czy drób (zwłaszcza skrzydełka i filety). Do tego rodzaju potraw Fanex proponuje przede wszystkim ketchupy i musztardy oraz Sos Barbecue, który zgodnie z amerykańską tradycją został stworzony stricte, jako dodatek do dań z grilla. Sosy Fanex dzięki swojej wysokiej jakości mogą być dodawane do potraw zarówno po ich podaniu, jak i na etapie przyrządzania (np. jako marynata).

Grill na sposób nowoczesny, obecnie zmierza w kierunku coraz większej liczby dań nieco lżejszych, czyli na bazie ryb oraz dań wegetariańskich czy wegańskich. Bardzo często są to rozbudowane dania sięgające do tradycji kuchni zagranicznych, często też egzotycznych. Do tego rodzaju przepisów na dania z grilla, Fanex ma również niezwykle szeroką ofertę sosów, które dobrze podkreślą smak nowoczesnych i bardziej egzotycznych potraw.

Sezon grillowy w Fanex, to znaczący wzrost zainteresowania sosami nie tylko klasycznymi typu ketchup czy musztarda. Polacy coraz bardziej interesują się sosami, których smaki nawiązują do różnych kuchni świata. Chodzi tutaj o takie sosy jak: Sriracha, Curry, Dressing Tzatziki, Andaluzyjski, Amerykańskim, Arabskim, Remoulada, czy też Sos z Sambalem. Podczas okresu grillowego, wzrasta także sprzedaż dodatków Tres Amigos – nowej linii produktów firmy Fanex - np. suszonych pomidorów, hiszpańskich oliwek, kukurydzy, czerwonej fasoli czy też tortilli.

Fanex swoje produktu oferuje w szerokiej gamie opakowań i różnych gramaturach. Począwszy od popularnych plastikowych butelek o pojemności od 450 do 1000 gram, które świetnie sprawdzają się przy grillu, przez większe wiaderka i worki na większe imprezy, kończąc na poręcznych saszetkach i niewielkich cupsach, a nawet opakowaniach szklanych. Poszczególne opakowania dostosowane są pod różnego rodzaju zapotrzebowanie – zarówno do działalności gastronomicznej, jak i do użytku domowego. Każde z nich pomaga dozować sosy we właściwych proporcjach, praktycznie je przechowywać, a także efektownie eksponować.

- Czas grillowania i przygotowania do sezonu to dla producenta sosów jeden z najbardziej pracowitych okresów w ciągu roku. Sprawdzona marka, znany smak i wysoka jakość to nieodłączne elementy sukcesu przy obecnej konkurencji. Trzeba przewidywać trendy lub błyskawicznie reagować na zmiany popytu ze strony branży. Dużą przewagą współpracy z nami jest czas reakcji, partnerskie podejście do każdego Klienta oraz krótka droga decyzyjna, która sprzyja szybkiej realizacji zamówień na wysokim poziomie – mówi Piotr Kubiczek.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej