Karnawał w Rio jest piękny i odbywa się z wielkim przepychem. Tak, jak bawią się Brazylijczycy, chciałby bawić się cały świat. Karnawał w Wenecji to bal pełen masek, cicchetti (wenecki tapas) oraz prosecco.
W Polsce natomiast mamy kaszubskie zapusty – czas zabaw, tańców i spożywania alkoholu. Czym celebrować? Jakie koktajle i trunki mają szczególne względy w owym czasie? Jak dzięki koktajlowym kreacjom przenieść się do Brazylii, Włoch czy na rodzime Kaszuby?
Kraina Cachaçą płynąca
Brazylia roztańczona sambą słynie z produkcji destylatu z fermentowanego soku z trzciny cukrowej. Cachaça ma wytrawny cierpki smak oraz posmak owocowy, dość często porównywana do złagodzonej wersji bimbru. Po destylacji przeważnie jest bezpośrednio butelkowana, choć wielu producentów wdraża nowy trend dojrzewania Cachaçy w beczkach z drewna amerykańskiego. I tak cały świat obiegła wieść o orzeźwiającej kompozycji – idealnej na brazylijskie upały, łatwej do przyrządzenia i sprawdzającej się o każdej porze roku.
CAIPIRINHA (kai-purr-een-yuh)
W bajecznie prosty sposób przetransportuje cię na karnawał w Rio. Pokrój limonkę wzdłuż na łódeczki i ugnieć z cukrem w szklance, postaraj się, aby siła ugniatania w połączeniu z uwalnianymi sokami z limonki rozpuszczały cukier na dnie szklanki. Następnie dodaj 1 kieliszek (50 ml) Cachaçy oraz kruszony lód. Użyj łyżki do energicznego połączenia wszystkich składników. Przyozdób koktajl kawałkiem limonki i ciesz się smakiem.
◗ 50 ml Cachaça Sagatiba
◗ 2 małe łyżki cukru trzcinowego
◗ 1 limonka pokrojona na cząstki
◗ kruszony lód
BATIDA
Karnawał w Rio to nie tylko limonkowa Caipirinha,
ale również pyszne batidy.
Batida znaczy „wstrząsany” lub „zblendowany jak milkshake”. Głównie przyrządzana z marakui, mango, ananasa bądź mleka kokosowego doczekała się wielu modyfikacji m.in. z dodatkiem mleka skondensowanego. Najpiękniejsze jest to, iż do zrobienia pysznej alkoholowej batidy możecie użyć wielu kombinacji owoców i dodatków.
Do przyrządzenia batidy wystarczy połączyć w blenderze równe proporcje Cachaçy i dodatkowego smaku oraz dodać odrobinę cukru trzcinowego. Całość zasypać lodem i poczekać, aż połączy się w jednolitą konsystencję.
Owocowa:
◗ 50 ml Cachaça Sagatiba
◗ 1 łyżka stołowa cukru trzcinowego
◗ połowa mango lub kilka cząstek ananasa
◗ kruszony lód
Batida de Coco:
◗ 50 ml Cachaça Sagatiba
◗ 50 ml mleko kokosowe
◗ 1 łyżka stołowa cukru trzcinowego
◗ kruszony lód
Bellini i odrobina goryczki
Włosi uwielbiają celebrować życie, a karnawał jest idealną okazją, by choć przez chwilę poczuć się południowcem i pozwolić, by włoskie przysmaki zawładnęły kubkami smakowymi. Wiadomo, że Włochy to kraina winem płynąca, ale warto też zwrócić uwagę na bitery, amaro oraz wermuty.
PROSECCO
Nazwa pochodzi od produkowanego w XIX w. Prosecco di Conegliano-Valdobbiadene. Popularność włoskiego białego wina musującego zaczyna się nieopodal Wenecji i Treviso. Prosecco nie przechodzi fermentacji w butelce, tylko w dużych zbiornikach. Dopiero potem jest przelewane pod ciśnieniem do butelek (tzw. metoda Charmata). Technika tańsza, dzięki czemu prosecco kosztuje o połowę mniej od szampana. Prosecco ma owocowy posmak gruszki, trochę cytrusów, jabłka, nut kwiatowych, dlatego jest świetnym składnikiem koktajli.
BELLINI
Wymyślone pomiędzy latami 30. a 40. XX w. w Wenecji przez Giuseppe Ciprianiego, twórcę i właściciela Harry’s Bar w Wenecji. Prosta kombinacja dwóch smaków zyskała tytuł legendarnej.
Wystarczy rozdrobnić blenderem brzoskwinię na purée i dodać do niego prosecco. Purée z brzoskwiń możemy zastąpić truskawkami, uzyskamy wtedy Rossini, bądź sokiem z mandarynek, a stworzymy Puccini.
◗ 50 ml purée brzoskwiniowego
◗ 100 ml schłodzonego prosecco
APEROL SPRITZ
Będąc przy temacie prosecco, nie sposób nie wspomnieć o znanym włoskim aperitifie, który w ostatnich latach zyskał sławę prostego koktajlu do celebracji, odpowiedniego na każdą porę.
Choć historia Aperolu sięga początku XX w., w Polsce ten produkt pojawił się stosunkowo niedawno, a sam winny spritz był formą mało atrakcyjną. Dopiero wraz z kultem Aperol Spritza przybyła w Polsce moda na mieszanie słodko-gorzkich smaków oraz spożywanie aperitifów takich chociażby jak Negroni.
Czym jest Aperol? Połączeniem gorzkiej pomarańczy, rabarbaru oraz ziół z odrobiną słodyczy. Całość ma moc 11%. Pieszczotliwie Aperol nazywa się mniejszym bratem Campari, gdyż jest bardziej owocowy i mniej ziołowy.
Receptura na Aperol Spritz i Negroni Sbagliato jest bardzo prosta – składniki z receptur wystarczy połączyć w szkle.
Aperol Spritz:
◗ 75 ml Prosecco
◗ 50 ml Aperol
◗ 25 ml wody gazowanej bądź sodowej
◗ pół plastra pomarańczy oraz kilka kostek lodu
Negroni Sbagliato:
◗ 50 ml Prosecco
◗ 25 ml wermutu czerwonego
◗ 25 ml Campari
◗ pół plastra pomarańczy oraz kilka kostek lodu
Polskie smaki karnawału
Zabawa karnawałowa w Polsce również może być usłana koktajlami. Możemy inspirować się stolicami światowymi, lokalnymi produktami lub też... miłością do sztuki mieszania koktajli.
BATIDA KASZEBE
Chcąc zabawić się na kaszubskich zapustach, można sięgnąć po wódkę Vestal Kaszebe i połączyć ją z odrobiną mleka skondensowanego i purée gruszkowym. Powstanie wtedy lokalna wersja karnawałowej Batidy.
◗ 50 ml wódki Vestal Kaszebe
◗ 20 ml mleka skondensowanego
◗ 10 ml śmietanki
◗ 50 ml niesłodzonego purée gruszkowego
Całość połączyć w blenderze z kruszonym lodem. Pamiętaj, aby uzyskać jednolitą konsystencję, tak aby nie czuć skałek lodowych, lecz kremową teksturę. Koktajl przelej do wysokiej szklanki i udekoruj tartym cynamonem i kawałkiem gruszki.
WARSAW PACT
Pakt pomiędzy Warszawą a włoskim likierem Amaretto umożliwia polska tradycyjna Żubrówka z sokiem jabłkowym. Całość orzeźwi odrobina mięty.
◗ 30 ml Żubrówki
◗ 20 ml Amaretto
◗ 20 ml soku z cytryny
◗ 10 ml syropu cukrowego
◗ 30 ml soku jabłkowego
◗ kilka listków mięty
Wszystkie składniki umieść w wysokiej szklance, dodaj kruszony lód i wymieszaj dokładnie, aby połączyć składniki w orzeźwiającą kompozycję.
ONE LOVE
„Wiele historii, a jedna miłość do sztuki mieszania koktajli” – takimi słowami sygnuje ten pyszny koktajl twórca Adam Grądziel z warszawskiego koktajlbaru Kita Koguta. Koktajl stworzony w 2013 r. bardzo namieszał w historii rodzimej miksologii, a ja życzę mu, aby został znanym światowym klasykiem dostępnym w każdym barze, bo jest pyszny!
◗ 50 ml rumu Bacardi Carta Blanca
◗ 20 ml soku z cytryny
◗ 15 ml syropu miodowego (miód z wodą w proporcji 3:1)
◗ 10 ml likieru Chartreuse Yellow
◗ 2 średniej wielkości kawałki dojrzałego ananasa
◗ Całość ugniatamy w shakerze i wstrząsamy mocno, by połączyć wszystkie smaki.
Gotowy koktajl przecedzamy przez sitko do szkła koktajlowego, a następnie dopełniamy odrobiną prosecco. Zwieńczeniem całości jest odrobina mielonego ziela angielskiego na wierzchu, et voilà!
Mateusz „Świeżak” Szuchnik, twórca koktajlbaru El Koktel, zdobywca tytułu Bartender of The Year World Class Polska 2015 oraz członek prestiżowej akademii Top 50 Best Bars