x

Kiełbasa z kaczki

Kategoria: Karta - dania    22.05.2017

Justyna Słupska-Kartaczowska/Jadka

Składniki:
3 szt. – kaczka w całości
jelita wieprzowe
sól, pieprz, tarty imbir, majeranek
 
Sposób przygotowania:
Obieramy mięso z kaczek razem ze skórą. Mielimy, doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i imbirem. Z kości kaczki gotujemy fond z redukcją wina i miodu. Dodajemy trochę fondu, żeby farsz nie był zbity. Prawie w każdej maszynce do mielenia mięsa jest nakładka do kiełbasy. Płuczemy dobrze jelita. Nakładamy jelita i formujemy kiełbaski, nasze mają ok. 130 g każda. Wędzimy w temperaturze 25-35°C przez ok. 12 godzin. Podajemy kiełbasę smażoną z patelni
z kiszoną kapustą z kminkiem i tłuszczem kaczym, smażonym pasternakiem
i grzankami z piernika.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Śliwka Kalifornijska coraz lepsza w oczach Polaków

Z badań przeprowadzonych na zlecenie California Prune Board w 2017 r. wynika, że ankietowani coraz bardziej doceniają jakość premium suszonej śliwki z Kalifornii. Wzrasta też pozytywny sposób postrzegania śliwki kalifornijskiej jako owocu o lepszym smaku i dobrej jakości, w stosunku do ceny.

Roślinne nuggetsy o smaku kurczaka w ofercie King Rooster

W sieci King Rooster dostępne są już roślinne nuggetsy od The Vegetarian Butcher - marki, która jest częścią Unilever. Nowe nuggetsy w chrupiącej panierce smakują zupełnie jakby były zrobione z mięsa kurczaka, ale są w 100% wegańskie.

KARP WĘDZONY

Przepis na karpia wędzonego pochodzi z menu wrocławskiej restauracji Jadka, której szefem kuchni jest Justyna Słupska-Kartaczewska.

Bowl food - modne dania w miskach

Bowle, czyli odpowiednio skomponowane potrawy podawane w miskach, były hitem światowej gastronomii w 2018 r. Analizując trendy 2020 r., okazuje się, że moda ta nie przeminęła i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miski straciły na popularności.

Kultowe klopsiki z Ikei teraz w całkowicie roślinnej wersji

Nowa wersja klopsików wygląda i smakuje jak mięso, a przy tym jest w 100% roślinnym produktem. Danie jest alternatywą dla osób, które chcą zatroszczyć się o planetę i ograniczyć spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, jednoczenie nie rezygnując z mięsnego smaku.

Kurczak z ryżem po hajnańsku

Kurczak z ryżem po hajnańsku według Beñata Alonso.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej