x

Legenda Kalifornii odwiedzi Kraków

Kategoria: Wino    23.10.2017

21 października nagrodę Człowieka Roku, przyznawaną co roku przez "Czas Wina", odbierze jeden z najsłynniejszych winiarzy świata - Warren Winiarski.

Wino jego produkcji – Stag’s Leap Cabernet Sauvignon 1973 – zwyciężyło w legendarnej Degustacji Paryskiej, pokonując najdroższe i najwybitniejsze francuskie châteaux. Obecnie butelka tego trunku wystawiana jest w Smithsonian's National Museum of American History jako jeden z „101 przedmiotów, które stworzyły Amerykę”. W 2007 r. winiarnię Stag’s Leap odkupił od Winiarskiego Marchese Piero Antinori. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli szereg atrakcji. W piątek 20 października w Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Warren Winiarski wygłosi wykład o początkach winiarstwa kalifornijskiego. Wstęp jest wolny, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Oprócz tego w Dworze Sieraków odbędzie się master class z udziałem gwiazdy, a tuż potem uroczysta gala.

Laureatami tytułu Człowieka Roku w poprzednich latach byli m.in.: Augusti Torelló Mata, Jair Agopian i Michel Rolland, Patricia Atkinson, Hugh Johnson, Victor Schoenfeld, António Rios de Amorim, Jancis Robinson. „Food Service” jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: Wino dotknięte przez wirusa

Pandemia koronawirusa z dnia na dzień zmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Nowe tymczasowe realia dotyczą także branży winiarskiej.

WINNICE WZGÓRZ TRZEBNICKICH

Zanim Rafał Wesołowski zajął się produkcją wina na cały etat, związany był z branżą IT. Wiedzę enologiczną zdobywał podczas licznych kursów w kraju i za granicą. Jak sam przyznaje, najwięcej nauczył się na swoich błędach.

Chile w Warszawie

10 października w hotelu Regent w Warszawie podczas targów wina z Chile dziennikarz i krytyk winiarski Eduardo Brethauer poprowadził master class, podczas którego zaprezentował wina nowej fali.

Adam Pawłowski: Edukacja winiarska w morowych czasach

Pandemia koronawirusa zmusiła nas do szybkiego przeorganizowania w zasadzie każdej sfery życia. W trakcie lockdownu inaczej pracujemy i spędzamy czas wolny, a także w inny sposób uczymy się o winie.

IGRZYSKA SOMMELIERÓW

27 maja w Warszawie odbyła się 17. edycja Mistrzostw Polski Sommelierów. Nowym Mistrzem Polski został Marek Przyborek, pracujący na co dzień w restauracji Northcote w brytyjskim Langho. Drugie miejsce zajął Maciej Sokołowski, kolejne zaś Maciej Łyko,

ADAM PAWŁOWSKI: FENOMEN EN PRIMEUR

Co roku na początku kwietnia oczy całego winiarskiego świata skierowane są na Bordeaux. Krytycy winiarscy, dziennikarze, handlarze i sommelierzy przybywają nad Żyrondę na En Primeur, podczas którego degustują i oceniają leżakujące jeszcze w beczkach topowe wina z ostatniego rocznika.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej